vineri, 6 mai 2016

Sărbători pascale umbrite de gustul înfrângerii: AMEFA - Viitorul Sânpaul 3-5 (2-2)

În 2016, duminica de Paști a corespuns și cu sărbătoarea de 1 mai și, din toate aceste motive, majoritatea meciurilor din etapa a 21-a s-au disputat ușor în devans. La înțelegere cu echipa adversă, AMEFA a jucat cu Viitorul Sânpaul miercuri, 27 aprilie, de la ora 18, pe terenul sintetic din Parcul ”Iuliu Hațieganu”. Pe o vreme însorită, bună pentru fotbal, puținii spectatori prezenți au putut asista la un meci spectaculos, cu multe goluri și răsturnări de situație, în care echipa mai proaspătă pe final a reușit să se impună.
AMEFA a jucat cu: Paul Șofron - Marius Someșan (75 Daniel Șinca), Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Flaviu Cătinean - Cosmin Hetea, Lucian Dodea, Rareș Ciprian Câmpan, Raul Tat (80 Lucian Macri) - Cosmin Gorga, Radu Neag. Rezervă neutilizată: Tudor Herlea. Pe bancă au mai stat: Radu Mureșan (antrenor), Raularian Rusu (președinte), Eugen Ciobanu, Dan Zaharia, foștii noștri jucători Rareș Suciaghi și Andrei Kökeinyesdi.
Au arbitrat: Dragoș Nicolae Lunca - la centru, Tudor Horea Punteaș și Sorin Andrei Căprar - asistenți, toți din Cluj-Napoca. Observator: Alexandru Pop (Cluj-Napoca).
Au primit cartonașe galbene: Alexandru Tempe (minutul 30) și Paul Ionuț Gocan (minutul 85), ambii de la Viitorul Sânpaul.
Echipa oaspete a început mai bine și, în minutul 4, la o ieșire nesincronizată la ofsaid a defensivei gazdelor, Alexandru Tempe a scăpat singur spre poartă și a finalizat fără emoții: 0-1. Aproape imediat, în minutul 9, AMEFA a egalat prin Radu Neag, care a primit o pasă ideală de la Raul Tat și a înscris și cu ajutorul unei devieri a unui fundaș advers: 1-1.
Meciul, destul de echilibrat în prima repriză, a avut destule faze de poartă. Scorul s-a modificat din nou în favoarea Viitorului în minutul 25, când Daniel Cucuruzan a transformat cu exteriorul o lovitură liberă de la 18 metri. AMEFA a dominat tot mai serios spre sfârșitul reprizei și în cele din urmă a egalat din nou în minutul 37, prin același Radu Neag, după o pasă a lui Lucian Dodea: 2-2, scor consemnat și la pauză.
Repriza secundă începe cum nu se poate mai bine pentru gazde, care preiau conducerea în minutul 48: Rareș Ciprian Câmpan trimite un șut de la 25 de metri iar portarul advers scapă mingea în poartă: 3-2. Cam din acest moment, echipa din Sânpaul pune stăpânire pe joc și domină tot mai accentuat. AMEFA cedează tot mai mult teren, pe fondul problemelor fizice și a lipsei schimbărilor viabile. Deși Paul Șofron a avut mai multe intervenții salutare iar oaspeții au ratat câteva ocazii monumentale, golul nu mai putea să întârzie și a venit în cele din urmă în minutul 74, când Daniel Cucuruzan, demarcat, a finalizat din careu, cu un șut la colțul scurt: 3-3.
AMEFA n-a mai rezistat fizic și a căzut și moral, fapt de care au profitat oaspeții, care, ”pe val”, au mai punctat de două ori, prin același Daniel Cucuruzan (minutul 78) și noul intrat Octavian Emanuel Ploscar (minutul 81). Pe final, scorul putea lua proporții, dar și AMEFA putea reduce din handicap prin Cosmin Hetea.
Absențele din lot (datorită accidentărilor și altor motive) și-au spus iarăși cuvântul, într-un meci în care, judecând mai ales după a doua repriză, Viitorul Sânpaul a meritat victoria. Urmează duminică, 8 mai, la Pata, un meci cu Iris Cluj-Napoca, pe care ar trebui să-l câștigăm, în condițiile în care adversarii au avut un retur de coșmar, cu numeroase înfrângeri la scor.