vineri, 20 mai 2016

Final de infarct: AMEFA - Viitorul Gârbău 2-1 (1-1)

Mult suspans și un final fericit (pentru AMEFA) duminică, 15 mai, când, de la ora 18, pe terenul 2 (sintetic) din Parcul ”Iuliu Hațieganu”, AMEFA a întâlnit pe Viitorul Gârbău, echipă din a doua jumătate a clasamentului dar care s-a ”refăcut” în pauza competițională de iarnă și are gânduri mari. AMEFA, la limită numeric și valoric, s-a prezentat cu: Tudor Herlea (46 Paul Șofron) - Lucian Macri, Vlad Pop, Emil Trifan, Robert Rus - Tiberiu Cirebea, Marius Someșan, Lucian Dodea, Daniel Șinca - Cosmin Hetea, Cosmin Gorga. Pe bancă: Radu Mureșan (antrenor), Raularian Rusu (președinte), Eugen Ciobanu (accidentat). În tribună au fost în jur de 30 spectatori, suporteri ai ambelor echipe, mai gălăgioși, în special la final, fiind fanii gazdelor.
A arbitrat o brigadă clujeană, cu Mihail Spânu la centru, Petrică Ionuț Câmpeanu și Eduard Răzvan Kele - asistenți.
AMEFA a jucat cu un om în minus primele minute, deoarece Lucian Dodea a întârziat, dar chiar și așa, începutul partidei a aparținut echipei gazdă, care a evoluat dezinvolt. În minutul 16, la o fază prelungită de atac, Daniel Șinca ratează incredibil din careu, mingea îi revine lui Cosmin Gorga, care finalizează cu un șut plasat: 1-0.
Din acest moment, oaspeții preiau controlul jocului și atacă tot mai insistent poarta apărată de Tudor Herlea care, deși accidentat, are câteva intervenții remarcabile. În minutul 34 însă, el nu mai poate opri decât prin fault un atacant advers în propriul careu, iar penalty-ul este transformat de Claudiu Bean: 1-1. Jucătorii și staff-ul celor de la Gârbău au cerut cartonaș roșu pentru Tudor Herlea la această fază dar arbitrul a apreciat că el nu era ultimul apărător, Emil Trifan aflându-se în imediata apropiere.
Până la pauză, oaspeții mai ratează câteva ocazii uriașe, în situații de unu la unu cu portarul sau chiar cu poarta goală.
În repriza secundă, sarabanda ratărilor la poarta apărată (în această repriză) de Paul Șofron continuă. Portarul AMEFA a avut la rândul său o suită de intervenții salvatoare, ne-a mai salvat și bara...
Ideea este că, încetul cu încetul, oarecum surprinzător, spre finalul partidei, AMEFA a prins viață și, pe contre, a avut șansele sale de a înscrie, în special prin Tiberiu Cirebea (bară), Lucian Dodea, Cosmin Gorga sau Robert Rus (gol anulat pentru ofsaid).
În minutul 90+2, Lucian Dodea dă o pasă extraordinară ”printre” lui Tiberiu Cirebea, care de data aceasta finalizează la colțul scurt și aruncă în aer fanii gazdelor: 2-1, scor final.