sâmbătă, 14 mai 2016

Succes conturat abia pe final: Iris Cluj-Napoca - AMEFA 1-5 (0-2)

Duminică, 8 mai 2016, de la ora 16, pe terenul de la Pata, AMEFA a obținut o nouă victorie în fața echipei Iris Cluj-Napoca. Ambele formații s-au prezentat în formule mai slabe decât cele din tur, dar la gazde scăderea valorică este mai evidentă. La AMEFA consemnăm pentru prima dată prezența a doar 11 jucători pentru un meci oficial, ceea ce reflectă criza numerică de la nivelul lotului, în condițiile accidentărilor și a altor probleme. Au jucat așadar toate cele 90 de minute următorii: Paul Șofron - Lucian Macri, Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Robert Rus - Daniel Șinca, Cosmin Gorga, Rareș Ciprian Câmpan, Bogdan Puskas - Vlad Rednic, Radu Neag. Pe bancă au stat: Dan Zaharia (antrenor, în absența lui Radu Mureșan), Raularian Rusu (președinte), Cosmin Țurcă și Mihai Bența (cu camera de filmat).
Au arbitrat: Horațiu Popa (la centru), Paul Pojar și Răzvan Oneț (asistenți), toți din Cluj-Napoca. Observatorul partidei a fost domnul Ionel Suciu (Cluj-Napoca).
Cartonașe galbene: Andrei Deușan (min. 26 și 51), Eugen Fulop (min. 75) și Bogdan Goron (min. 76) respectiv Paul Șofron (min. 10) și Robert Rus (min. 76). Cartonaș roșu: Andrei Deușan (min. 51).
Nivelul fotbalistic a fost unul scăzut, fiind influențat și de condițiile meteorologice (ploaie aproape constantă și vânt) și de starea deplorabilă a gazonului, în special în treimea sudică, unde iarba, necosită, ajungea până aproape de genunchi.
Gazdele au ratat cele mai mari ocazii ale lor în primul sfert de oră al jocului când, profitând de erorile din defensiva AMEFA, au scăpat în două rânduri singuri cu portarul Paul Șofron dar acesta a reușit de fiecare dată să se opună golului. Oaspeții au preluat însă apoi inițiativa și în minutul 19 Radu Neag a deschis scorul din centrul careului, după ce a fost ”servit” ideal de un fundaș advers: 0-1. În min. 26 Andrei Deușan comite henț în propriul careu și primește cartonaș galben dar penalty-ul executat de Emil Trifan este apărat de portarul Irisului, Sebastian Sabou, cu un reflex de zile mari. AMEFA se va desprinde totuși în min. 30, când același portar a fost învins de un șut înșelător, la colțul scurt, la vinclu, al lui Rareș Ciprian Câmpan, din lateral dreapta: 0-2. Acest scor se înregistrează și la pauză.
În partea a doua, gazdele încearcă să dea o replică ceva mai consistentă dar tot AMEFA are șanse mai mari de a se detașa, mai ales că în minutul 51, în momentul când se pregătea să fie schimbat, Andrei Deușan își dă jos tricoul și primește al doilea cartonaș galben, fiind așadar eliminat. Având un om în plus și două goluri avantaj pe tabelă, jucătorii oaspeți se relaxează și ratează ocazii uriașe, prin Daniel Șinca, Radu Neag, Bogdan Puskas sau Vlad Rednic. Și cum ocaziile ratate se răzbună, în minutul 68 Eugen Fulop reduce din diferență cu o reluare din careu în urma unui corner: 1-2. Partida, care păruse a fi foarte ușoară la un moment dat, se transformă într-una dificilă, cu gazdele forțând egalarea chiar și în zece, dar cu un moral foarte bun, în vreme ce la oaspeți se instalează treptat oboseala. AMEFA mai ratează câteva ocazii dar suspansul se prelungește până în ultimele minute.
În minutul 88, Rareș Ciprian Câmpan, bine lansat, trece de fundașii adverși și de portar și înscrie în poarta goală: 1-3. Aproape imediat, în minutul 89, Emil Trifan execută o lovitură liberă de la 40 de metri, mingea intrând în poartă aproape de rădăcina barei laterale: 1-4. Cosmin Gorga stabilește scorul final în minutul 90+1, în urma unei acțiuni caracteristice: 1-5. Cele trei goluri din final au adus liniștea în tabăra AMEFA și scorul mai aproape de realitatea din teren de pe parcursul întregului joc, deși diferența este exagerată.
Profitând și de semi-eșecul celor la Voința Pata, AMEFA urcă iarăși pe poziția a patra în clasament. Urmează însă patru partide mult mai dificile, cu adversari mai valoroși și mai bine pregătiți. Prima confruntare va fi duminică, 15 mai, de la ora 18, în Parcul ”Iuliu Hațieganu”, cu Viitorul Gârbău, echipă pe care am spulberat-o cu 14-0 în tur dar care s-a reconstruit în pauza de iarnă.