marți, 26 aprilie 2016

Fără emoții: Viitorul Dezmir - AMEFA 1-4 (0-2)

Duminică, 24 aprilie, de la ora 15, AMEFA a evoluat în deplasare la Dezmir, cu Viitorul, echipă din a doua jumătate a clasamentului și care nu a pus probleme deosebite. AMEFA și-a asigurat victoria încă din prima repriză, când s-a distanțat la două goluri, iar în a doua repriză s-a pus doar problema scorului.
AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron (80 Tudor Herlea) - Marius Someșan, Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Lucian Macri (46 Vlad Pop) - Cosmin Hetea (74 Daniel Șinca), Lucian Dodea, Rareș Ciprian Câmpan, Raul Tat - Cosmin Gorga, Radu Neag. Pe margine au stat, printre alții, Radu Mureșan (antrenor), Raularian Rusu (președinte), Eugen Ciobanu (accidentat).
A arbitrat o brigadă clujeană, cu Victor Hurducaș la centru, Petrică-Ionuț Câmpeanu și Tamas Bazso-Magyar - asistenți. Observator: Marius Predatu (Cluj-Napoca). Cartonașe galbene: Florin Sorin Mura (32), Cosmin Conti (40), Adrian Baies (55) de la gazde, respectiv Emil Trifan (36) și Cosmin Hetea (59).
Viitorul a început mai avântat, încercând să atace poarta apărată de Paul Șofron dar fără să reușească acțiuni prea periculoase. În schimb AMEFA și-a arătat ”colții” pe contraatac și, după câteva ratări ale lui Radu Neag, același jucător a deschis scorul în minutul 23, reluând în poartă cu ajutorul transversalei o centrare la firul ierbii de pe partea dreaptă a lui Cosmin Gorga, bine deschis de Cosmin Hetea: 0-1. Diferența a fost majorată în minutul 41 de Rareș Ciprian Câmpan, care a reluat cu capul o centrare de pe stânga a lui Radu Neag, de data aceasta mingea ștergând bara laterală înainte de a trece linia porții: 0-2. La ambele goluri, oaspeții au beneficiat de spațiile largi lăsate în defensivă de fundașii Viitorului.
Nici nu a început bine repriza secundă și în minutul 48 Rareș Ciprian Câmpan trimite un șut de la 25 de metri sub transversală, profitând de statura scundă a portarului advers: 0-3. În minutul 65 Lucian Dodea, revenit după o accidentare, l-a lansat ideal pe Raul Tat printre fundașii adverși, iar acesta a finalizat, cu toată opoziția portarului, care a atins mingea dar nu a putut evita golul: 0-4. Scorul ar fi putut căpăta proporții dacă jucătorii de la AMEFA s-ar fi concentrat mai mult la finalizare, ratându-se numeroase ocazii, inclusiv în situații de superioritate numerică. Radu Neag a trimis în transversală din poziție bună iar în ultimul sfert de oră cele mai multe ocazii le-a ratat Daniel Șinca, care a evoluat ca vârf de atac.
Gazdele au reușit golul de onoare în minutul 84, prin Cosmin Conti, din penalty, după un fault în careu comis de Emil Trifan, stabilind scorul final: 1-4.
AMEFA își consolidează poziția a patra, pe care a urcat după victoria de pe teren propriu cu ACS Aghireșu. Din păcate, la acel meci s-a accidentat și unul din jucătorii de bază din defensivă, Eugen Ciobanu, care astfel se adaugă la o listă (tot mai lungă) de jucători accidentați și/sau indisponibili din diverse motive. Pe de altă parte, dintre accidentați, a revenit în teren Lucian Dodea, a cărui contribuție la mijlocul terenului este foarte importantă.
Întrucât în următoarea duminică sărbătorim Paștele și este totodată și 1 mai, de comun acord cu adversarii, Viitorul Sânpaul, s-a stabilit ca următorul meci să se joace cu câteva zile mai devreme, mai exact miercuri, 27 aprilie, de la ora 18, în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, pe terenul 2 (sintetic). Se anunță o partidă foarte dificilă, mai ales în contextul numeroaselor absențe din echipa noastră. Sperăm totuși ca această serie de victorii să nu fie întreruptă.