sâmbătă, 16 aprilie 2016

De-am uita cât mai repede: AS Borșa - AMEFA 3-2 (0-1)

AMEFA a avut probleme deosebite de lot duminică, 10 aprilie 2016: doar 12 jucători s-au prezentat la meciul de la Borșa, dintre care doi portari. În condițiile acestea, antrenorul Radu Mureșan n-a putut efectua nicio schimbare, portarul de rezervă (Tudor Herlea) fiind ”păstrat” pentru cazul excepțional în care se accidenta vreun jucător de câmp și ar fi trebuit înlocuit.
Pentru AMEFA au evoluat așadar: Paul Șofron - Horea Ionuț Meleg, George Deac, Emil Trifan, Robert Rus - Daniel Șinca, Cosmin Hetea, Marius Someșan, Bogdan Puskas - Cosmin Gorga, Vlad Rednic (jucător legitimat în săptămâna de dinaintea partidei). Pe bancă, alături de antrenorul Radu Mureșan, au mai stat Tudor Herlea (rezervă neutilizată), Raularian Rusu și Adrian Macavei.
Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Paul Narcis Bodocan la centru, Dragoș Daniel Popa și Tudor Horea Punteaș - asistenți. Observator: Cornel Florea (Cluj-Napoca).
De la AMEFA, un singur jucător a primit cartonaș galben, Bogdan Puskas (min. 19), pentru proteste. Gazdele au primit la rândul lor un avertisment - Alexandru Arciudean (min. 58), care a părăsit terenul de joc fără acordul arbitrului.
De altfel, deși premisele nu erau tocmai favorabile, lucrurile au părut că se întorc în favoarea AMEFA atunci când am constatat că gazdele nu au reușit să adune decât 10 jucători și au jucat cea mai mare parte a primei reprize în inferioritate numerică. Abia prin minutul 30 a apărut și cel de-al unsprezecelea jucător. În plus, la gazde au evoluat și mulți jucători trecuți de prima tinerețe, în frunte cu domnul președinte Traian Pargea, care va împlini în curând 60 de ani!
În condițiile acestea, este cu adevărat de necrezut că AMEFA nu s-a putut impune. De altfel, meciul ar fi trebuit rezolvat încă din prima repriză, când AMEFA a dominat categoric și a avut numeroase ocazii clare de a înscrie, ratate de Bogdan Puskas (de trei ori singur cu portarul), Vlad Rednic (de două ori) și Cosmin Gorga. Abia în minutul 43, Bogdan Puskas a centrat perfect de pe partea stângă și Cosmin Gorga a reluat cu capul din centrul careului, plasat: 0-1.
După pauză, jucătorii oaspeți au intrat pe teren relaxați, convinși probabil că vor face scor. De altfel, ei au continuat să rateze cu seninătate în fața porții adverse. Surpriza s-a petrecut în min. 60: Cosmin Costa, foarte bine lansat de un coechipier, a reușit să-l depășească în viteză pe Horea Ionuț Meleg și să trimită mingea pe lângă portarul Paul Șofron: 1-1.
AMEFA a replicat imediat: Robert Rus i-a pasat lui Cosmin Hetea, acesta a depășit mai mulți adversari și i-a pasat lui Cosmin Gorga, care a șutat sub transversală: 1-2 (min. 61).
AS Borșa a reușit ”minunea” câteva minute mai târziu. Cosmin Costa a executat pe jos o lovitură liberă din lateral stânga, defensiva oaspeților nu a respins, un jucător a reluat în bara laterală, mingea s-a plimbat pe linia porții, fiind reluată în plasă de Cristian Popa, cu toată opoziția lui Bogdan Puskas: 2-2 (min. 67). Pe ”val”, profitând și de degringolada din apărarea oaspeților, același Cosmin Costa (cel mai bun de pe teren) a mai scăpat odată spre poarta adversă și a lobat mingea peste Paul Șofron, ieșit în întâmpinare: 3-2 (min. 69).
Până la final, n-am asistat decât la un joc de rutină, în care jucătorii de la AMEFA, obosiți fizic și dărâmați psihic, au încercat din răsputeri să egaleze, fără succes. Gazdele s-au mulțumit să fragmenteze cât mai mult jocul, obținând o victorie absolut surprinzătoare, chiar și din punctul lor de vedere.
Partida s-a jucat în condiții dificile, pe un gazon denivelat, cu iarbă înaltă, și pe un vânt puternic, care a bătut spre poarta oaspeților în prima repriză, și spre cea a gazdelor, în cea de-a doua. Demn de notat este că patru din cele cinci goluri s-au marcat împotriva vântului.
Sigur, acestea sunt simple constatări și nicidecum nu trebuie luate drept motive pentru care AMEFA a pierdut (și) această partidă. Este clar că echipa traversează o perioadă dificilă, înfrângerile se cumulează și jucătorii resimt presiunea. Mâine, AMEFA va juca pe teren propriu (în Parcul ”Iuliu Hațieganu”) cu ultima clasată, ACS Aghireșu. Ar fi cazul ca această serie ”neagră” să fie întreruptă!