miercuri, 6 aprilie 2016

Putea fi mai rău: AMEFA - Inter Dezmir 0-1 (0-0)

Vreme foarte frumoasă și excesiv de caldă pentru această perioadă și peste 50 de spectatori în tribunele stadionului CMC duminică, 3 aprilie, când, de la ora 16, AMEFA a întâlnit pe Inter Dezmir, ocupanta locului 2 într-un mic derby al rundei cu numărul 17. Oaspeții au câștigat pe merit partida, pe care au dominat-o în cea mai mare parte. Pe final cei de la Inter au ratat câteva ocazii uriașe, scorul putând lua proporții, dar și AMEFA ar fi putut egala la singura ocazie mai clară, în minutul 89, când mingea șutată de Cosmin Gorga a lovit bara laterală. Mai trebuie evidențiată și deplina sportivitate în care s-a desfășurat partida.
AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - George Deac (61 Tiberiu Cirebea), Horațiu Moldovan, Eugen Ciobanu, Emil Trifan - Cosmin Hetea, Marius Someșan (59 Vlad Pop, 81 Lucian Macri), Rareș Ciprian Câmpan, Robert Rus (64 Daniel Șinca) - Cosmin Gorga, Bogdan Puskas. Rezervă neutilizată: Tudor Herlea. Antrenor: Radu Mureșan. Pe bancă au mai stat Raularian Rusu și Adrian Macavei și trebuie să le mulțumim studenților Răzvan Costina, Răzvan Vurdea, Florin Enea, Petru Dunka, Alexandru Manu, Cosmin Țurcă și Mihai Bența pentru munca de voluntariat depusă în vederea asigurării condițiilor de disputare a acestei partide și a celei anterioare de pe teren propriu, cu Voința Pata.
A arbitrat o brigadă clujeană, cu Victor Hurducaș la centru, Eduard Răzvan Kele și Daniel Vasile Telecan - asistenți. Nu au fost probleme de arbitraj, nu s-a acordat niciun cartonaș galben. Observator: Mihai Dinu Lucaciu (Cluj-Napoca).
Oaspeții au început mai avântat partida și au ratat cea mai mare ocazie a primei reprize în minutul 6, când Paul Șofron a intervenit salvator în fața unui atacant advers, scăpat singur în careu. Încetul cu încetul, AMEFA a echilibrat jocul și nu au mai apărut oportunități clare de gol. Să evidențiem totuși pătrunderea lui Cosmin Gorga în careu, rămasă fără finalizare (min. 22) și o incursiune similară a lui Bogdan Puskas, care a reușit să centreze, Cosmin Hetea a întors la Cipri Câmpan dar șutul acestuia a trecut departe de poartă (min. 34). De partea cealaltă, deși dezmirenii au fost mai insistenți în atac, șuturile lor au fost imprecise, doar cel din minutul 29 trecând la mică distanță de bara din stânga lui Paul Șofron.
Repriza a doua a debutat sub aceleași auspicii ca și prima. Jocul a fost în general echilibrat, cu un ușor plus de partea echipei oaspete, parcă mai bine pregătită fizic. În minutul 53 un jucător al oaspeților a șutat din poziție bună peste poartă. Faza parcă anunța golul, care a venit în minutul 57: Andrei Chiorean a centrat perfect de pe partea dreaptă și Paul Sîncrăian a reluat cu capul, din 6 metri, la colțul lung: 0-1.
Golul i-a încurajat pe cei de la Inter, care din acest moment au pus stăpânire pe joc, și i-a demoralizat pe gazde, care au încercat prin tot felul de soluții să revină în joc. Antrenorul Radu Mureșan a făcut câteva schimbări dar noii intrați nu au reușit să aducă un plus echipei gazdă care, pe măsură ce timpul a trecut, a fost tot mai debusolată. Eugen Ciobanu (căpitan de echipă cu ocazia zilei de naștere) a avansat în compartimentul median, în speranța că, din această poziție, va putea avea o contribuție mai semnificativă la faza ofensivă. Și alți jucători și-au schimbat poziția în teren.
Rezultatul a fost însă mai degrabă descoperirea echipei în defensivă. În special în ultimul sfert de oră, oaspeții au avut câteva situații clare de gol, pe contraatacuri supranumerice, ratate însă cu nonșalanță, atât singuri cu portarul, cât și chiar cu poarta goală (șut în transversală din careul mic). Faza cea mai frumoasă a meciului a fost o execuție din foarfecă a unui atacant al oaspeților, mingea trecând puțin în afara cadrului porții.
Toate acestea ar fi putut însă să-i coste pe cei de la Inter Dezmir. AMEFA ar fi putut egala în două rânduri: în minutul 85 când Cosmin Gorga a căzut la marginea careului după un duel cu un fundaș advers (fază suspectă de penalty) și în minutul 89 când același Cosmin Gorga a finalizat cea mai legată acțiune a gazdelor cu un șut în bara laterală.
În cele din urmă, Inter Dezmir a câștigat la limită, meritat, scorul putea fi lejer mai mare dacă jucătorii oaspeților s-ar fi concentrat la finalizare. La AMEFA absențele unor titulari devin tot mai vizibile, în special atacul având de suferit. În tur unul din punctele forte ale echipei, compartimentul ofensiv rămâne o problemă care va trebui obligatoriu rezolvată.