luni, 18 aprilie 2016

Succes la scor la primul meci în ”casă nouă”: AMEFA - ACS Aghireșu 8-1 (6-1)

După o serie de înfrângeri, iată că a venit și ziua victoriei - duminică, 17 aprilie, când, de la ora 17, pe terenul 2 (sintetic) din Parcul ”Iuliu Hațieganu”, pe o vreme deosebit de caldă, AMEFA a întâlnit ultima clasată, ACS Aghireșu. Oaspeții s-au prezentat cu o echipă foarte tânără, alcătuită preponderent din juniori, care a practicat un fotbal deschis, dar cu multe naivități - de aici și proporțiile scorului. AMEFA a înscris repede și astfel nu a mai avut probleme, ca și în partidele anterioare. Totuși, să evidențiem faptul că și de data aceasta au fost probleme de lot: niciunul din cei doi portari nu a putut fi prezent, motiv pentru care s-a apelat la o soluție inedită, dar în cele din urmă reușită, cu Emil Trifan portar; în total au fost prezenți doar 13 jucători iar doi s-au accidentat în prima repriză, schimbările epuizându-se înainte de pauză. Scorul a permis însă ca jucătorii să se mai relaxeze în repriza a doua, când oaspeții au avut mai mult inițiativa, însă fără efect pe tabelă.
Așadar, AMEFA a evoluat cu: Emil Trifan - Lucian Macri, Horațiu Moldovan, Eugen Ciobanu, Robert Rus - Marius Someșan, Cosmin Gorga, Rareș Ciprian Câmpan, Raul Tat (25 Daniel Șinca) - Vlad Rednic (36 Vlad Pop), Radu Neag. Pe bancă au stat Radu Mureșan (antrenor), Raularian Rusu, Adrian Macavei și Dan Zaharia.
Au arbitrat: Victor Hurducaș - la centru, Anghel Todea și Tudor Punteaș - asistenți, toți din Cluj-Napoca. Observator: Marius Moholea (Cluj-Napoca).
În minutul 62, Mircea Eugen Ciobanu (AMEFA) a primit cartonaș galben pentru un fault.
Având în vedere proporțiile scorului, credem că este suficient să prezentăm golurile, deși au fost și destule alte oportunități de a puncta.
În minutul 3, Raul Tat recuperează o minge și apoi pătrunde pe un culoar prin defensiva adversă, finalizând cu un șut din careu: 1-0. În minutul 7 Eugen Ciobanu are o acțiune individuală în jumătatea adversă, fiind oprit în careu, prin fault, de un adversar. Penalty-ul este transformat de portarul de ocazie, Emil Trifan: 2-0. În minutul 18, Raul Tat execută scurt un corner până la Rareș Ciprian Câmpan, acesta centrează perfect și Robert Rus reia cu capul, nestingherit, de la marginea careului mic: 3-0. În minutul 25, același Rareș Ciprian Câmpan îl găsește cu o pasă filtrantă pe Marius Someșan, demarcat în banda dreaptă, și acesta trimite la colțul lung: 4-0. Golul meciului s-a înscris în minutul 29: Eugen Ciobanu a șutat de la peste 30 de metri exact în vinclu: 5-0. În minutul 41, Daniel Șinca trimite un șut-centrare prin fața porții adverse, defensiva oaspeților bâlbâie balonul, care este recuperat de Radu Neag și trimis în poartă: 6-0.
Golul de onoare al celor din Aghireșu s-a marcat imediat după această fază: mingea este repusă de la centru, Andrei Sârb este lansat pe partea stângă, scapă spre poartă și înscrie: 6-1 (minutul 42).
În a doua repriză, jucătorii de la AMEFA au mai economisit din energie, echipa oaspete atacând ceva mai mult dar fără a-și crea ocazii mari de a înscrie. Tot gazdele vor puncta în minutul 79, când Rareș Ciprian Câmpan recuperează o minge în jumătatea adversă și trimite un lob de efect de la marginea careului peste portarul advers: 7-1. Scorul final a fost stabilit în minutul 85, de Radu Neag, cu un șut puternic și plasat, după o combinație cu Cosmin Gorga și Rareș Ciprian Câmpan: 8-1.
Mulțumim încă odată conducerii Universității ”Babeș-Bolyai”, precum și conducerii Facultății de Geografie, pentru oportunitatea de a ne disputa partidele de pe teren propriu în Parcul ”Iuliu Hațieganu”. Terenul sintetic s-a prezentat în condiții excelente, debutul a fost de bun augur. Jucătorii au putut să paseze, să combine, să joace fotbal. Căldura excesivă a fost poate singurul adversar, ce-i drept, pentru ambele echipe. Ne-am dori ca acest parteneriat să continue și AMEFA să obțină rezultate tot mai bune, atât acasă, cât și în deplasare.