joi, 17 aprilie 2014

Un succes categoric, cadou de sărăbătorile pascale: AMEFA 1911 - ATEX (PSG) 7-0 (1-0)

În ultima partidă înainte de Paști, miercuri, 16 aprilie, de la ora 21, AMEFA 1911 ar fi trebuit să întâlnească pe ATEX, în locul căreia s-a prezentat echipa PSG din divizia C. Deși veniți dintr-o divizie superioară, adversarii nu au făcut față și au pierdut la scor, chit că această diferență s-a conturat doar în ultimele minute ale jocului. Pentru AMEFA 1911 au evoluat: Andrei Șișoe - Vasile Trif, Tudor Boier - Florin Mureșan, Lucian Dodea, Ovidiu Mateuț - Vlad Oltean.
AMEFA a practicat un joc de posesie prelungită, situație în care cei de la PSG au atacat rareori, spre deloc, dar s-au apărat destul de bine și au avut și multă șansă, AMEFA ratând numeroase ocazii foarte mari, inclusiv cu poarta goală, îndeosebi prin Vlad Oltean. Singurul gol al primei reprize l-a reușit Vasile Trif, cu un șut de la distanță.
Și a doua repriză a semănat cu prima, doar că AMEFA a avut un dispozitiv și mai ofensiv. Totuși, golurile au întârziat să apară, scorul de 2-0 fiind consemnat într-un târziu după o minge respinsă greșit de portarul advers și reluată în plasă, din apropiere, de Ovidiu Mateuț. Spre final, cei de la PSG au considerat că merită să-și încerce șansa, au și scăpat odată singuri cu Andrei Șișoe (care însă nu a luat gol), dar s-au desfăcut în defensivă, oferind șansa celor de la AMEFA să contraatace. Astfel, în ultimele minute scorul a luat proporții, ajungând la 7-0, prin reușitele lui Vasile Trif, Tudor Boier (de 3 ori) și Ovidiu Mateuț.
AMEFA 1911 continuă parcursul fără greșeală din acest an calendaristic. La un asemenea scor, alte comentarii sunt de prisos, poate doar sublinierea faptului că echipa a câștigat în fața unui adversar din divizia C și că, probabil, nivelul echipei ar putea fi cel puțin la nivelul acestei divizii unde sperăm să promovăm.