duminică, 13 aprilie 2014

La doar două puncte de lider: FC RODOC Dej - AMEFA 1911 5-8 (1-3)

Cu mai bine de o săptămână în urmă, vineri, 4 aprilie, de la ora 20, pe terenul CMC 1, AMEFA 1911 a obținut o nouă victorie, așa cum ne-am obișnuit în ultimele luni, de data aceasta în fața unei echipe nou-înscrise, FC RODOC Dej, care a luat locul defunctei ABC DATA. Este meritoriu că adversarii fac deplasarea de la Dej pentru a juca în Cluj în acest campionat. Probabil și din motive financiare, dar și pentru a mai recupera din jocurile rămase restante, dejenii au avut un meci chiar înaintea celui cu AMEFA, pierdut (3-4) cu FC LUPTII. Din acest rezultat puteam deduce că nu au o echipă slabă, cum ar sugera ultimul loc ocupat temporar. Totuși, la meciul cu AMEFA erau deja considerabil mai obosiți și au fost o ”pradă ușoară” pentru formația noastră, aflată în mare formă, pentru care au evoluat următorii: Andrei Șișoe - Sergiu Ripaș, Tudor Boier - Florin Mureșan, Lucian Dodea, Vlad Oltean - Adrian Oltean. Cartonaș galben: Tudor Boier (pentru fault).
Partida a fost în totalitate controlată de AMEFA, deși FC RODOC Dej s-a prezentat surprinzător de bine, având în vedere că tocmai jucaseră. Scorul a fost deschis destul de repede de Vlad Oltean și apoi majorat la 3-0 prin reușitele lui Lucian Dodea și Adrian Oltean. Adversarii au redus din handicap înainte de pauză.
În a doua repriză, Tudor Boier a urcat în atac și și-a reintrat în rolul de golgeter, marcând trei goluri într-un interval de doar câteva minute. A înscris și Adrian Oltean dar la 7-1 a intervenit relaxarea și jocul de-a ocaziile, și în ideea de a nu umili un adversar care, altfel, a evoluat decent. Dejenii nu s-au lăsat și, pe fondul unor greșeli în defensiva celor de la AMEFA, au marcat de trei ori, în special pe contraatacuri supranumerice. Până la final, AMEFA a mai punctat odată prin Lucian Dodea și adversarii au înscris la rândul lor, astfel că scorul final a fost de 8-5.
Desigur, dacă obiectivul ar fi fost golaverajul, scorul ar fi fost altul. Așa, cel mai important lucru este că AMEFA și-a consolidat poziția a treia (la 11 puncte de următoarea clasată) și se află la doar două puncte în spatele celor două echipe care împart primul loc, U și AMARENA, cu precizarea că AMARENA are cu două meciuri în plus disputate.