miercuri, 16 aprilie 2014

Victorie la diferența de scor obișnuită: AMEFA - AROBS 5-3 (2-1)

Joi, 10 aprilie, de la ora 21, AMEFA 1911 a obținut un nou succes, de data aceasta doar la două goluri diferență, în fața unui adversar tradițional, AROBS, cu care am consemnat în trecut un scor record (21-0). N-a mai fost însă cazul, adversarii fiind în acest joc mult mai apropiați valoric și chiar au pus numeroase probleme, echilibrând partida. Pentru AMEFA au evoluat: Andrei Șișoe - Raul Negru, Adrian Oltean - Vlad Oltean, Lucian Dodea, Florin Mureșan - Tudor Boier. În final a jucat și Vasile Trif.
Partida a fost destul de echilibrată pe tot parcursul ei, dar mai ales la început, până când AMEFA și-a intrat mai serios în ritm și a deschis scorul prin Adrian Oltean, în urma unui corner. Apoi, pe contraatac, diferența s-a majorat, Tudor Boier servindu-l pe Vlad Oltean cu o pasă ideală și acesta din urmă finalizând. Înainte de pauză, AROBS a redus din handicap tot pe contraatac, după un corner al celor de la AMEFA, apărarea rămânând descoperită.
Tudor Boier și-a intrat în sfârșit în atribuțiile de golgeter în repriza a doua, reluând mingea cu capul în poarta adversă după un corner. Cei de la AROBS nu s-au lăsat și au marcat aproximativ în aceeași manieră ca și la primul lor gol, pe contraatac. AMEFA a presat în continuu poarta adversă, ratând numeroase ocazii, dar până la urmă a punctat și Raul Negru, în urma unei acțiuni de atac prelungite. Era probabil însă nevoie de emoții la final și, după o neînțelegere între Adi Oltean și Andrei Șișoe, la un aut de margine, cei de la AROBS s-au apropiat iarăși la un gol. Odată repusă mingea de la centru, Vasile Trif a driblat un adversar, i-a pasat lui Lucian Dodea, care a finalizat, stabilind scorul final: 5-3.
Întrucât AMARENA (care avea, oricum, două meciuri în plus) a stat săptămâna aceasta, AMEFA 1911 a trecut pe locul 2, la două puncte în spatele liderului, U.