vineri, 25 octombrie 2013

Victorie la scor de forfait: AMEFA 1911 - BURTOȘII 3-0 (3-0)

În sfârșit, AMEFA 1911 obține un nou succes după patru înfrângeri consecutive. Sâmbătă, 19 octombrie, de la ora 19, au intrat pe terenul CMC 1 pentru meciul cu BURTOȘII următorii: Andrei Șișoe - Mădălin Petcu, Sergiu Ripaș - Tudor Boier, Adrian Oltean, Andrei Varga - Horațiu Mureșan. În a doua repriză a evoluat și Raularian Rusu.
Partida a fost câștigată încă din prima parte, când s-au înscris (oarecum neobișnuit) toate golurile. Și doar în poarta echipei adverse, deoarece BURTOȘII au fost incapabili să concretizeze măcar una din numeroasele ocazii pe care le-au avut la poarta lui Andrei Șișoe. Nu este mai puțin adevărat că și defensiva, coordonată de Andrei Șișoe, a făcut un meci magistral, remarcându-se în mod deosebit evoluția lui Mădălin Petcu.
La poarta cealaltă, revenirea lui Horațiu Mureșan s-a dovedit de bun augur, acesta deschizând scorul din careu după o acțiune individuală a lui Adrian Oltean. Tudor Boier a majorat diferența, profitând de o eroare a portarului advers care, dorind să evite un corner, i-a pus mingea pe... cap jucătorului de la AMEFA. În finalul primei reprize, Horațiu Mureșan a reușit ”dubla”, stabilind scorul pauzei și totodată cel final: 3-0. În afara golurilor, mai merită consemnată o ocazie uriașă a lui Adrian Oltean, singur cu poarta goală.
În a doua repriză, cele două echipe s-au anihilat reciproc în mare parte, dar fazele de poartă nu au lipsit. BURTOȘII au părut a fi într-o zi neagră, ratând din toate pozițiile, și fiind totodată tot mai demoralizați pe măsură ce au constatat că mingea nu intră nicicum în poartă (Andrei Șișoe fiind un adevărat ”înger păzitor”). AMEFA 1911 a avut poate și mai multe oportunități de a înscrie, dar pe măsură ce a trecut timpul și victoria se contura tot mai evident, a intervenit relaxarea, iar jucătorii s-au întrecut în ratări.
Este important că pasa neagră în care s-a aflat echipa pare a fi fost depășită, AMEFA a făcut un nou meci bun, a obținut o victorie meritată și privește cu încredere meciul următor, cu FPG.