marți, 29 octombrie 2013

Ne-am revenit: ATEX - AMEFA 0-6 (0-2)

După înfrângerea dezamăgitoare de vineri, a venit şi ziua revanşei, luni, 28 octombrie, de la ora 20, pe terenul CMC 1, în compania echipei ATEX, care în sezonul trecut s-a clasat pe o poziţie codaşă, dar care la momentul partidei era în faţa noastră în clasament, ca urmare a debutului neaşteptat de slab de campionat al AMEFA. N-au mai fost probleme de lot, evoluând pe tot parcursul partidei următorii: Andrei Şişoe - Tudor Boier, Alex Mureşan - Lucian Dodea, Robert Macula, Vlad Oltean - Raul Negru.
Meciul a fost dominat de la un capăt la altul de AMEFA 1911, adversarii de la ATEX având rareori oportunitatea de a ataca. Singura lor şansă reală de a marca a fost dintr-o lovitură liberă de la 9 m, acordată pentru depăşirea numărului de faulturi de către AMEFA, dar chiar şi atunci au ratat, şi oricum meciul era deja jucat.
În prima repriză, mai greu a fost până la primul gol, înscris de Lucian Dodea, după o acţiune colectivă de atac, având în prim-plan pe Tudor Boier şi Robert Macula. Al doilea gol a fost marcat de Tudor Boier după un corner şi o combinaţie reuşită în careul advers. În afara celor două goluri, s-au ratat numeroase ocazii.
Şi în a doua repriză, meciul a curs în aceeaşi direcţie, golurile fiind reuşite după acţiuni prelungite de atac, la care şi-au adus contribuţia toţi jucătorii. A ieşit în sfârşit la "rampă" şi Raul Negru, care a punctat de două ori, iar în final Vlad Oltean şi Robert Macula au dus scorul la un meritat 6-0, în urma unor acţiuni reuşite, cu omul liber găsit pe partea stângă, în poziţie de finalizare. Diferenţa poate părea mare, dar în realitate AMEFA a ratat atât de multe ocazii, încât cei de la ATEX se pot declara mulţumiţi că au scăpat atât de uşor.
Adevărul e că am fi preferat să câştigăm la o diferenţă mai mică, dar să obţinem cele trei puncte şi în celelalte partide în care ne stătea la îndemână să o facem, în special cu FPG, cărora le-am făcut efectiv cadou victoria în partida precedentă.