vineri, 4 octombrie 2013

Noi cu barele, ei cu golurile: Pata - AMEFA 5-2 (1-0)

Aceeași poveste s-a repetat și vineri, 27 septembrie, de la ora 21, ca și cu o săptămână în urmă: s-au prezentat doar cinci oameni pentru AMEFA și, ca să nu jucăm în inferioritate, a trebuit să ”împrumutăm” doi jucători, astfel că echipa a arătat în felul următor: Daniel Gheorghe - Alex Mureșan, Mădălin Petcu - Raularian Rusu, Lucian Dodea, Horațiu Brici - Bogdan Chiorean. Adversarii de la Pata, bine organizați, au profitat de lipsa de omogenitate a echipei noastre și și-au luat revanșa pentru înfrângerile din sezonul precedent.
Meciul a fost însă mult mai echilibrat decât lasă să se înțeleagă scorul final. În prima repriză, ambele echipe au avut ocazii de a marca, dar bara și portarul celor de la Pata (care a apărat extraordinar) s-au opus golului, în vreme ce adversarii au reușit să înscrie cu un șut puternic din marginea careului.
Ca de obicei, a doua repriză a fost mult mai disputată. AMEFA a atacat mai mult, în încercarea de a restabili egalitatea, având în Lucian Dodea un coordonator excelent. Cei de la Pata au replicat pe contraatac și au majorat diferența (2-0). AMEFA a mai avut câteva ocazii mari, inclusiv câteva bare, dar portarul advers n-a putut fi învins decât din penalty, executat de Bogdan Chiorean, care fusese și cel faultat în careu. La 3-1 pentru Pata, același Bogdan Chiorean a reușit, în sfârșit, să-l învingă și din acțiune, cu un șut din careu, pe portarul advers.
Finalul a fost ”care pe care”, AMEFA forțând egalarea cu toată echipa, în vreme ce adversarii au înscris de două ori pe contraatac, ultima dată în prelungiri. Mai mult de atât nu se putea face, în condițiile în care au lipsit atât de mulți ”titulari”.