vineri, 29 martie 2013

Sezonul regulat se încheie cu o victorie la limită: AMEFA 1911 - Marty Restaurants 2-1 (1-1)

Ultima partidă din sezonul regulat pentru AMEFA 1911 s-a desfășurat pe o vreme nepotrivită pentru fotbal (lapoviță, vânt și ger) și pe o suprafață îmbibată cu apă, marți, 26 martie 2013, pe terenul CMC 2, în compania ultimei clasate, Marty Restaurants (echipă care îi înlocuiește pe cei de la DELTA, retrași din campionat). S-au ”sacrificat” pentru echipă, în acest joc fără vreo miză deosebită, următorii: Paul Șofron - Răzvan Ghișa, Mădălin Petcu - Horea Ionuț Meleg, Cosmin Ghișa - Adrian Pop, Dănuț Huciu. Cartonaș galben: Paul Șofron.
Meciul a fost dominat clar de AMEFA 1911, în ciuda faptului că victoria s-a conturat destul de târziu. Adversarii s-au mulțumit să atace sporadic și rareori periculos poarta apărată foarte bine de Paul Șofron. Totuși, pe un contraatac în superioritate, ei au reușit să deschidă scorul încă din prima repriză. AMEFA a dat o replică bună, doar că în atac s-au ratat numeroase situații de gol. La pauză tabela consemna totuși un scor egal, ca urmare a reușitei lui Dănuț Huciu, din pasa lui Adrian Pop.
Și în a doua repriză, AMEFA a întâmpinat dificultăți la finalizare, în special Adrian Pop (de două ori singur cu portarul), Dănuț Huciu și Horea Meleg irosind ocazii mari de gol. Meciul se îndrepta spre un egal mincinos, când Mădălin Petcu, după mai multe încercări eșuate, a prins în sfârșit un șut sănătos de la distanță pe cadrul porții, cu care l-a învins pe portarul advers, mingea atingând și pământul înaintea porții.
Să notăm și debutul pozitiv al celor doi frați gemeni, Răzvan și Cosmin Ghișa, care au evoluat bine în acest meci. Pe de altă parte, nu putem fi decât triști că AMEFA 1911 ratează calificarea în play-off, în ciuda eforturilor remarcabile de a reveni în prima jumătate a clasamentului. Să jucăm în play-out din postura de ”lider” va fi extrem de puțin motivant, dar vom încerca, poate, să coagulăm un grup mai omogen de jucători, pe care să ne bazăm meci de meci în sezonul viitor.