joi, 7 martie 2013

Încă o victorie la scor: OLIMPIQUE - AMEFA 4-11 (1-3)

Luni, 4 martie, de la ora 19, pe terenul CMC 2, AMEFA 1911 a avut o partidă care s-a dovedit în cele din urmă ușoară în compania echipei OLIMPIQUE (fostă DUNĂRII BOYS). Pentru AMEFA au evoluat: Andrei Șișoe - Mihai Aldea, Vasile Trif - Adrian Oltean, Alin Bucur, Sorin Pop - Călin Pop.
Meciul a fost în întregime la discreția echipei noastre. Prima repriză a fost mai echilibrată, ambele echipe ratând câteva ocazii bune de a înscrie și disputându-și cu ardoare mingea, de unde și unele ciondăneli, aplanate pe parcurs. Cei de la OLIMPIQUE au deschis în cele din urmă scorul, profitând de o eroare a lui Vasile Trif în defensivă. A fost ”scânteia” care a declanșat, în sfârșit, jocul bun de atac al celor de la AMEFA, care până la pauză au reușit să revină consistent pe tabelă, prin golurile lui Călin Pop (2) și Adrian Oltean.
În a doua repriză, pe teren a fost practic o singură echipă, AMEFA 1911. Adversarii, demoralizați, aproape că nu au mai opus nicio rezistență. Scorul a căpătat proporții epice, ajungând la 9-1. În aceste condiții, spre final, cei de la AMEFA au redus turația motoarelor și au preferat să joace ”la spectacol”, chiar și fără să înscrie decât două goluri, în vreme ce adversarii au înscris la rândul lor trei goluri, pe contraatac. Au punctat pentru AMEFA în a doua repriză: Călin Pop (încă două goluri), Vasile Trif (trei reușite), Adrian Oltean, Sorin Pop și Alin Bucur (câte un gol).
AMEFA 1911 continuă parcursul foarte bun din finalul sezonului regulat, dar speranțele pentru ocuparea poziției a șaptea la finele acestuia sunt tot mai scăzute.