vineri, 15 martie 2013

Ploaie de goluri şi o înfrângere care ne condamnă la play-out: AMEFA 1911 - BUBA MARA 8-11 (4-4)

Deşi înaintea meciului cu BUBA MARA şansele de a accede în play-off erau minime, după acest joc ştim sigur că AMEFA 1911 nu va mai prinde o poziţie între primele şapte în clasament şi, după încheierea sezonului regulat, va evolua în play-out. A fost un meci în care ne-a lipsit în primul rând un portar, Paul Şofron şi Alex Corondan fiind indisponibili iar Andrei Şişoe, accidentat, dar nici restul echipei nu a jucat la nivelul ultimelor partide. S-au prezentat: Călin Pop II - Mădălin Petcu, Flavius Banyai, Mihai Aldea, Gabriel Moldovan, Raul Giurgi, Sorin Pop, Călin Pop "Casper". Cartonaşe galbene: Flavius Banyai, Mihai Aldea, Sorin Pop.
Până a venit portarul Călin Pop (altul decât atacantul cu acelaşi nume), în poartă a stat Mădălin Petcu. În câteva minute, AMEFA s-a şi distanţat la 2-0, prin golurile lui Sorin Pop şi Călin Pop "Casper", şi se părea că va fi o victorie facilă şi chiar la scor a echipei noastre. Nu a fost deloc aşa, adversarii egalând repede la 2-2, în urma unor greşeli individuale ale fundaşilor. AMEFA s-a distanţat la 4-2, dar cei de la BUBA MARA, pe contraatac, au egalat până la pauză.
În a doua repriză, adversarii au speculat la maxim erorile din defensiva noastră, pe contraatacuri purtate, de multe ori, în superioritate numerică, mai ales că au lăsat permanent un atacant în careul lui Călin Pop, de multe ori "uitat" acolo de fundaşi, prea preocupaţi de faza ofensivă. În aceste condiţii, BUBA MARA s-a distanţat pe tabelă, în ciuda dominării teritoriale a AMEFA, profitând şi de forma mai slabă a portarului Călin Pop pe finalul meciului. În zadar s-au străduit mijlocaşii şi atacanţii să compenseze "găurile" din defensivă.
AMEFA a marcat 8 goluri, de obicei mai mult decât suficient pentru a obţine victoria, prin Călin Pop "Casper" (3 goluri), Sorin Pop (2), Raul Giurgi, Mihai Aldea şi Gabriel Moldovan (acesta din urmă a punctat la ultima fază a meciului, cu un şut de la mijlocul terenului). Probabil şi cu o victorie în acest meci nu am fi reuşit calificarea în play-off, dar măcar am mai fi avut un dram de speranţă în ultimele două jocuri din sezonul regulat. Aşa, nu ne rămâne decât să ne adaptăm situaţiei, să jucăm fiecare meci la victorie şi să ne propunem maximum din ceea ce mai este posibil în acest sezon: locul 8.