sâmbătă, 2 septembrie 2023

Sezonul 2023-2024 a început cu turul 1 al Cupei României, faza județeană: AMEFA - Viitorul Poieni 1-2 (0-2)

Din cele 14 echipe înscrise în campionatul Ligii a 5-a, zona Cluj, 13 sunt eligibile pentru a evolua și în faza județeană a Cupei României, adică toate, cu excepția echipei Speranța 2 Jucu, deoarece echipele secunde nu au drept de participare în Cupa României. AJF Cluj a organizat competiția la nivelul zonei Cluj astfel: din cele 13 participante, 3 echipe (trase la sorți) se califică fără joc în turul 2, iar celelalte 10 joacă între ele o singură manșă pentru a stabili celelalte 5 echipe care se califică în turul 2, care va coincide de fapt cu faza sferturilor de finală, fiind calificate în total 8 echipe. Turul 1 s-a jucat în data de 27 august 2023, iar turul 2 se va juca în 3 septembrie. Tragerea la sorți a fost una nefavorabilă pentru primele două clasate din campionatul Ligii a 5-a, zona Cluj, sezonul 2022-2023, și anume Viitorul Poieni (locul 1) și AMEFA (locul 2), care s-au nimerit să joace una împotriva celeilalte încă din turul 1.

Astfel, duminică, 27 august, de la ora 18, pe soare și căldură (mai ales în prima repriză), AMEFA și Viitorul Poieni s-au întâlnit pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca. Ambele echipe s-au prezentat cu un lot relativ restrâns, perioada vacanțelor nefiind încă terminată. Oaspeții s-au impus în cele din urmă, după o primă repriză foarte bună, în care au dominat clar jocul, și o a doua repriză ceva mai echilibrată, în care AMEFA a reușit să reducă din handicap, dar nu să și egaleze.

AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - János Szabó, Andrei Lakatos, Emil Trifan, Denis Alexandru - Vlad Miron (59 Sebastian Chiș), Rareș Suciaghi, Mihnea Jurca, Adrian Blendea - Lucian Baciu, Rareș Chesăuan. Alături de echipă au mai fost Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi și Darius Pogan.

Meciul a fost arbitrat de Matei Șerban la centru, ajutat de Ionuț Ovidiu Sabou și Antal Csaba (toți din Cluj-Napoca). Observator din partea AJF a fost domnul Dan Dreve (Cluj-Napoca).

AMEFA (în roșu și negru), brigada de arbitri și Viitorul Poieni (în alb) la startul partidei. Foto: Raularian Rusu

Oaspeții au început în forță meciul, dominând cu destulă autoritate și ratând câteva ocazii încă din primele minute, dar defensiva AMEFA a rezistat, portarul Paul Șofron având câteva intervenții salvatoare. La pauza de hidratare, acordată la jumătatea primei reprize, scorul era încă 0-0. Cu toate acestea, imediat după pauza de hidratare, la primul atac al celor de la Viitorul Poieni, Julius Nebangwa Chenwi a driblat câțiva adversari în fața careului advers, și-a potrivit mingea pe piciorul stâng, și a șutat puternic și precis de la 20 de metri în stânga lui Paul Șofron: 0-1 (min. 25).

La acest scor, AMEFA a mai încercat să iasă din propria jumătate și să creeze mai mult pericol la poarta adversă, în condițiile în care posesia balonului a aparținut predominant tot oaspeților. Astfel, AMEFA a încercat mai mult pe contraatac, cu lansări spre vârful Rareș Chesăuan, care a reușit în sfârșit să se desprindă la un moment dat de fundașii adverși pe partea dreaptă, după o pasă a lui Andrei Lakatos, dar execuția sa (ceva între șut și centrare) a trecut prin fața porții (min. 40). Imediat, Viitorul Poieni și-a dublat avantajul, prin același Julius Nebangwa Chenwi, care a găsit un culoar de șut din afara careului și nu a ezitat să tragă, de data asta cu piciorul drept, exact în același colț: 0-2 (min. 42).

AMEFA a răspuns în minutul următor: Denis Alexandru a reușit o diagonală de senzație, găsindu-l demarcat pe Rareș Chesăuan, care a scăpat singur cu portarul, dar șutul său a trecut alături (min. 43).

În a doua repriză, Lucian Baciu a trecut ca al doilea vârf de atac pentru AMEFA și urmările s-au văzut. Deși oaspeții au continuat să domine teritorial, contraatacurile gazdelor au fost mult mai periculoase. Rareș Suciaghi l-a deschis pe Lucian Baciu pe un culoar, printre fundașii adverși, dar șutul acestuia a lovit bara laterală (min. 49). Peste câteva minute, avea însă să fie gol: Rareș Chesăuan l-a lansat pe același Lucian Baciu, acesta a driblat și portarul, pentru a înscrie în poarta goală: 1-2 (min. 53). O fază aproape similară cu acestea două a avut loc patru minute mai târziu, când același Lucian Baciu a primit o pasă identică, între fundași, dar, pentru a doua oară, șutul său a nimerit bara laterală (min. 57). Pe lângă aceste ocazii mari, mai merită menționat și un șut excepțional al lui Lucian Baciu, prin surprindere, de la mare distanță, care era cât pe-aici să intre, portarul advers respingând cu un ultim efort.

Încetul cu încetul, cei de la Viitorul Poieni s-au organizat mai bine în defensivă, și au evoluat mai pragmatic, oferind mult mai puține șanse gazdelor de a egala. Mai mult, oaspeții au ratat câteva bune ocazii, la rândul lor, de a se distanța pe tabelă. Finalul a fost mai degrabă unul pe contre, AMEFA forțând egalarea cu un număr tot mai mare de jucători în atac, ceea ce a lăsat unele spații în apărare, de care însă oaspeții nu au reușit să profite. Deși au existat destule șanse, nu s-a mai înscris. Jucătorii ambelor echipe au părut obosiți pe final, după o vacanță lungă de vară.

Viitorul Poieni se califică pe merit în turul 2 al competiției, în vreme ce AMEFA va aștepta până pe 10 septembrie pentru următorul meci oficial, în deplasare cu Someșul Gilău, în prima etapă de campionat.