vineri, 22 septembrie 2023

Mult mai greu decât pare: AMEFA - Speranța 2 Jucu 6-2 (2-1)

AMEFA a obținut prima victorie din acest sezon duminică, 17 septembrie, când a întâlnit pe teren propriu pe Speranța 2 Jucu, cu începere de la ora 17. Pe o vreme frumoasă și neobișnuit de caldă pentru a doua jumătate a lunii septembrie, cele două echipe au oferit un spectacol fotbalistic de calitate, meciul fiind foarte bogat în evenimente: multe goluri, multe faze de poartă, răsturnări de situație, un penalty ratat, două cartonașe roșii și destule controverse. În cele din urmă, AMEFA a câștigat la o diferență chiar semnificativă de scor, dar victoria s-a conturat abia în repriza secundă.

AMEFA a jucat cu: Paul Șofron (67 Cătălin Dodea) - János Szabó (67 László Dénes), Andrei Lakatos, Emil Trifan, Vlad Miron (58 Rareș Chesăuan) - Andrei Nemeș, Rareș Ciprian Câmpan, Sebastian Chiș (46 Rareș Suciaghi) - Adrian Blendea (21 Horațiu Moldovan), Lucian Baciu, Darian Soporan. Alături de echipă au mai fost Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi și Robert Rus (accidentat).

Meciul a fost arbitrat de Mihai Mureșan la centru, ajutat de Cătălin Hanga și Cătălin Man - asistenți (toți din Cluj-Napoca). Observator din partea AJF a fost domnul Cristian Cosmin Brașovean (Cluj-Napoca).

S-au acordat multe cartonașe galbene, precum și două cartonașe roșii directe, ambele pentru fault în postură de ultim apărător, pentru Flavius Miriștean (Speranța 2 Jucu) în minutul 32, respectiv pentru Emil Trifan (AMEFA) în minutul 83.

AMEFA (în alb-albastru), Speranța 2 Jucu (în galben-negru) și brigada de arbitri la startul partidei. Foto: Raularian Rusu

Echipele și arbitrii la centrul terenului. Foto: Raularian Rusu

Oaspeții au început vijelios meciul și au deschis scorul foarte repede: atacantul lor a preluat inteligent o minge cu capul, între fundașii centrali ai gazdelor, spre poartă, și apoi a înscris pe lângă portarul Paul Șofron: 0-1 (min. 3).

După o scurtă perioadă de uluire, timp în care oaspeții au continuat să domine, AMEFA a reușit să egaleze la prima fază de atac mai consistentă. Rareș Ciprian Câmpan a recuperat o minge în banda dreaptă, l-a lansat pe Adrian Blendea, iar acesta, din colțul careului, a trimis un șut năpraznic la colțul scurt: 1-1 (min. 12).

Din păcate, Adrian Blendea, care era în formă excelentă, a suferit o accidentare în urma unui fault destul de dur în minutul 20 și a trebuit să fie înlocuit. Cu toate acestea, AMEFA a preluat conducerea la scurt timp după acest eveniment. Lucian Baciu a câștigat un duel aerian cu un fundaș advers, și a șutat apoi puternic și plasat din afara careului: 2-1 (min. 25).

În toată această perioadă, oaspeții au fost foarte periculoși, atacând destul de agresiv și constant, în vreme ce AMEFA a răspuns mai ales pe contraatac. La un astfel de contraatac, Darian Soporan a scăpat singur spre poarta adversă, dar Flavius Miriștean a intervenit, busculându-l în afara careului, în ceea ce probabil s-ar fi dorit a fi un ”umăr la umăr”, dar a rezultat un atac prin forță disporporționată (min. 32). Arbitrul Mihai Mureșan i-a acordat cartonașul roșu pentru oprirea unei acțiuni clare de gol, atacantul de la AMEFA fiind în poziție centrală, scăpat spre poartă.

Rămași în zece, oaspeții nu au renunțat la ofensivă, ba dimpotrivă, au profitat de o anumită relaxare care s-a instalat în tabăra gazdelor, care s-au văzut deja victorioși, având avantaj pe tabelă și un om în plus pe teren. La o fază de atac desfășurată în careul gazdelor, Sebastian Chiș l-a faultat involuntar pe unul din atacanții adverși și arbitrul a dictat penalty pentru Speranța 2 Jucu. Adrian Anca a șutat însă în bara laterală (min. 40). Astfel, AMEFA avea la pauză un avantaj minim pe tabelă, 2-1.

Și în a doua repriză, jucanii au preferat să joace totul pe cartea ofensivei, ratând însă numeroase ocazii. Pe de altă parte, AMEFA a profitat de spațiile largi lăsate de oaspeți în defensivă și, cu Rareș Suciaghi intrat pe teren, gazdele și-au mărit constant avantajul de pe tabelă. Astfel, după o serie de ratări la ambele porți, Rareș Suciaghi a finalizat o fază superbă de contraatac construită de jucătorii de atac de la AMEFA, pornită de la Rareș Ciprian Câmpan, pasa decisivă fiind livrată, în fața porții, de Lucian Baciu: 3-1 (min. 58).

Peste zece minute, același Rareș Suciaghi a profitat de o indecizie a fundașilor adverși și a portarului pentru a se ”infiltra” și a înscrie din apropiere: 4-1 (min. 68). Peste doar două minute însă, Speranța 2 Jucu a redus din diferență, cu un șut puternic din afara careului, care a intrat în plasă lângă bara din dreapta portarului Cătălin Dodea, care tocmai intrase pe teren: 4-2 (min. 70).

Festivalul de ratări a continuat, dar în cele din urmă tot AMEFA a înscris: Darian Soporan l-a angajat excelent pe Rareș Ciprian Câmpan pe un culoar liber exact pe centru, iar acesta a trimis mingea pe lângă portarul ieșit în întâmpinare: 5-2 (min. 80).

Din păcate, la o fază de atac a oaspeților, Emil Trifan a intervenit prin fault asupra unui atacant care scăpase pe banda dreaptă, și a fost la rândul său eliminat (min. 83). Deși s-a restabilit egalitatea numerică, tot AMEFA avea să înscrie ultimul gol. Lucian Baciu a reușit o cursă de senzație în banda dreaptă, a șutat din unghi, portarul advers a respins cu piciorul, dar mingea i-a revenit lui Darian Soporan care, pe fază, a șutat la colțul lung: 6-2 (min. 87). Să mai menționăm că oaspeții au ratat pe final o ocazie uriașă, cu poarta goală, mingea fiind trimisă în bara transversală.

Meciul a fost mult mai greu decât arată scorul, și mult mai tensionat decât ar fi fost cazul. Pentru AMEFA este important că a reușit să obțină primul succes din acest sezon, și moralul echipei este în momentul de față pe ”plus”. Urmează un meci în deplasare, de fapt tot în Cluj-Napoca, pe terenul mare din Baza Sportivă ”Unirea” din cartierul Mănăștur, duminică, 24 septembrie, de la ora 17, în compania echipei Școala de Fotbal ”Dan Matei”, nou înscrisă în campionat.