sâmbătă, 16 septembrie 2023

Prima etapă, prima înfrângere: Someșul Gilău - AMEFA 3-0 (2-0)

Campionatul Ligii a 5-a Cluj, sezonul 2023-2024, a început destul de târziu, prima etapă fiind programată duminică, 10 septembrie. De la ora 17, la Gilău, AMEFA a suferit o înfrângere destul de severă, pe un teren unde rareori a obținut rezultate pozitive. Gazdele, Someșul Gilău, au preluat conducerea încă din primul minut și au câștigat autoritar, profitând și de unele absențe în tabăra oaspeților, precum și de incapacitatea acestora de a se adapta la suprafața de joc (iarbă naturală, teren cu denivelări) și de lipsa de pregătire fizică după o vară lungă și, ca niciodată, fără meciuri amicale.

AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - Andrei Lakatos, Horațiu Moldovan (67 Sebastian Chiș), Emil Trifan, János Szabó (46 Rareș Suciaghi, 72 Darius Pogan) - Rareș Ciprian Câmpan - Vlad Miron, Lucian Baciu, Mihnea Jurca, Darian Soporan - Cristi Cifor (67 Rareș Chesăuan). Alături de echipă au mai fost Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Matei Șerban la centru, ajutat de asistenții Teo Șomlea și Cătălin Man. Observator din partea AJF a fost domnul Mihai Prodan (Cluj-Napoca).

Someșul Gilău (în vișiniu), AMEFA (în alb-negru) și brigada de arbitri înainte de startul partidei. Foto: Raularian Rusu

Cele două echipe și brigada de arbitri salută publicul înainte de începutul jocului. Foto: Raularian Rusu

Meciul a început practic de la 1-0 pentru Someșul Gilău, care a marcat la prima acțiune de atac: Mihai Vele l-a lansat pe Vlad Niște, care l-a depășit în viteză pe Horațiu Moldovan și a trecut mingea printre picioarele lui Paul Șofron, ieșit în întâmpinare: 1-0 (secunda 42).

În această situație, evident, AMEFA a ieșit la joc și a dominat teritorial, dar fără a-și crea situații clare de gol, în condițiile în care gazdele s-au apărat foarte exact. În plus, terenul denivelat a ridicat probleme serioase jucătorilor de la AMEFA, al căror joc combinativ a fost subminat și de calitatea slabă a gazonului. În schimb, gilăuanii au dovedit că sunt perfect adaptați la aceste condiții, jucând simplu, cu mingi lungi, contraatacurile lor dovedindu-se a fi foarte periculoase.

Cele mai mari ocazii ale AMEFA din prima repriză au fost ratate de Lucian Baciu. În minutul 15, acesta a prins un șut sănătos din marginea careului, dar mingea a trecut milimetric pe lângă bară, iar în minutul 38 el a fost excelent angajat în careul advers de Mihnea Jurca, dar șutul, din poziție ideală, a fost ratat, mingea trecând peste transversală. În ambele cazuri, un șut pe spațiul porții ar fi însemnat, probabil, egalarea. AMEFA a mai avut situații bune, Darian Soporan reușind câteva incursiuni pe partea stângă, dar acestea nu au fost finalizate.

De partea cealaltă, gazdele au avut de partea lor și soarele, în prima repriză, care i-a ”orbit” pe fundașii și pe portarul de la AMEFA la câteva mingi lungi, care s-au transformat în situații de gol (minutele 30, 39 și 43), ratate de atacanții gilăuani sau salvate în cele din urmă de defensiva oaspeților. Cu toate acestea, ca lucrurile să fie cât mai ”rotunde”, dacă s-a marcat la prima acțiune de atac a reprizei, de ce să nu se înscrie și la ultima acțiune de atac a reprizei? Pe un contraatac clasic, cu o minge lungă aruncată oarecum la întâmplare și bâlbâită de fundașii oaspeților, Gabriel Marinca a scăpat singur cu Paul Șofron, a tras prima dată în acesta, dar mingea i-a revenit și a doua oară nu a mai ratat, cu toată opoziția lui Emil Trifan, aflat aproape de linia porții: 2-0 (min. 45).

La pauză, Rareș Suciaghi, deși bolnav, a intrat la AMEFA pentru a adăuga un plus de valoare liniei de mijloc. Din păcate, el n-a rezistat pe teren decât 27 de minute, fiind la rândul său înlocuit de Darius Pogan, care a debutat astfel pentru AMEFA în campionat.

Nici repriza a doua nu a adus însă măcar golul de onoare pentru AMEFA, și asta în ciuda unei dominări teritoriale (la fel ca în prima repriză), dar care n-a dat nici un fel de rezultate. Dimpotrivă, gazdele au demonstrat că stăpânesc la perfecția lecția contraatacului, și au ratat ocazii mai multe și mai clare. Înaintea acestora a fost însă încă un gol, care a venit destul de devreme în repriză și care a turnat și mai mult plumb în ghetele oaspeților: Mihai Vele a șutat de la mare distanță, mingea a ”mușcat” pământul chiar în fața portarului Paul Șofron, care a respins în față, iar Viorel Jujana, pe fază, a reluat în plasă: 3-0 (min. 53). Gazdele au ratat două ocazii mari de a face 4-0 în minutele 58 și 62, dar și AMEFA ar fi putut reduce din handicap. Mai întâi, la o lovitură liberă de la mare distanță, Emil Trifan a trimis mingea în transversală (min. 64), iar la faza imediat următoare, Cristi Cifor a scăpat în careu pe partea stângă, dar, singur cu portarul advers, a șutat în acesta (min. 65).

Spre finalul jocului, dominarea oaspeților s-a intensificat, dar aceștia nu au reușit nicicum să străpungă apărarea bine organizată a gilăuanilor. Încetul cu încetul s-a instalat și oboseala, precum și convingerea că scorul nu mai poate fi întors. Nici gazdele nu au mai lansat contraatacuri la fel de tăioase, astfel că meciul s-a încheiat cu un sec 3-0.

În etapa următoare, AMEFA va întâlni pe teren propriu pe Speranța 2 Jucu, duminică, 17 septembrie, de la ora 17, pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar ”Prof. Dr. Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca.