sâmbătă, 30 septembrie 2023

Multe goluri, dar o singură învingătoare: Școala de Fotbal ”Dan Matei” - AMEFA 5-4 (2-2)

AMEFA a suferit o a doua înfrângere în campionat (din trei meciuri!) duminică, 24 septembrie, pe terenul mare (sintetic) de la Baza Sportivă ”Unirea” din cartierul clujean Mănăștur, în fața unei echipe nou-înscrise în campionat, Școala de Fotbal ”Dan Matei”, cu un lot format majoritar din juniori, dar și cu câțiva seniori, care au făcut diferența în acest meci, în frunte cu cel care dă numele clubului, Dan Matei, cel care a și marcat golul victoriei în ultimele minute ale jocului. Cei de la ”Dan Matei” par să fie abonați la meciuri cu multe goluri: în etapa precedentă au câștigat în deplasare cu 4-3 la Vultureni, cu ACSP Chinteni, iar acum au câștigat cu 5-4, după un joc în care gazdele au condus de două ori la două goluri diferență (2-0 și 4-2), iar AMEFA a avut de fiecare dată puterea să revină și să egaleze (2-2 și 4-4), pentru ca lovitura decisivă să aparțină tot gazdelor. Meciul, început la ora 17, s-a desfășurat pe o vreme neprietenoasă, cu cer foarte întunecat și vânt puternic în prima repriză, și ploaie uneori torențială, vânt foarte puternic și întuneric aproape total în repriza secundă, mai ales spre final, când jucătorii orbecăiau efectiv pe teren.

AMEFA, ca de obicei în ultima perioadă, a avut destule probleme de lot, și a jucat cu: Cătălin Dodea - János Szabó (46 László Dénes), Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Vlad Miron (70 Rareș Chesăuan) - Marius Frîncu, Rareș Ciprian Câmpan, Andrei Nemeș - Lucian Baciu, Cristi Cifor (64 Darius Pogan), Darian Soporan. Alături de echipă au mai fost: Robert Rus, Gabriel Suciaghi, Tudor Herlea și, în a doua repriză, Raularian Rusu.

Meciul a fost arbitrat de Matei Șerban (Cluj-Napoca) la centru, ajutat de asistenții George Suciu (Câmpia Turzii) și Antal Csaba (Cluj-Napoca). Observator din partea AJF a fost domnul Ovidiu Fărăgău (Cluj-Napoca).

Școala de Fotbal ”Dan Matei” (în roșu), brigada de arbitri și AMEFA (în alb-negru) la startul partidei. Foto: Robert Rus.

La fel ca și în precedentele două meciuri, AMEFA a încasat gol la prima acțiune de atac a gazdelor, desfășurată pe partea stângă, unde un jucător l-a depășit cu ușurință pe János Szabó, a pătruns în careu, a centrat în fața porții, iar Dacian Horea Rus a înscris: 1-0 (min. 2). AMEFA a încercat să dea replica, dar portarul gazdelor a respins un șut bun al lui Darian Soporan (min. 5). Tot gazdele aveau însă să înscrie, după o acțiune rapidă de contraatac, finalizată cu un șut puternic, respins în față de Cătălin Dodea, iar Rareș Mihnea Șutea a fost la locul potrivit pentru a relua în plasă: 2-0 (min. 12).

Din acest moment, oaspeții au pus încetul cu încetul stăpânire pe joc, ajungând tot mai des în preajma porții adverse, unde Cristi Cifor a avut o bună oportunitate de a reduce din handicap, dar a ratat. Lucian Baciu, pe dreapta, și Darian Soporan, pe stânga, au tot încercat să penetreze defensiva adversă, și în cele din urmă Darian Soporan a reușit, fiind oprit cu prețul unui fault în careu (min. 33). Tot el avea să-și asume executarea loviturii de pedeapsă, pe care a și transformat-o: 2-1 (min. 34). Peste doar câteva minute, Rareș Ciprian Câmpan a reușit o pasă ideală, peste defensiva adversă, care l-a găsit pe Darian Soporan singur în careu, iar acesta a punctat din nou: 2-2 (min. 38).

La scorul de 2-2, meciul s-a mai echilibrat, iar la începutul reprizei secunde gazdele au avut o nouă perioadă foarte bună, în care s-au desprins din nou la două goluri diferență. La o lovitură liberă din apropierea liniei de centru a terenului executată de Dan Matei, mingea a fost trimisă înalt în careu, Emil Trifan a respins cu capul la un jucător advers, care i-a pasat lui Dacian Horea Rus, nemarcat, al cărui șut din poziție centrală a fost imposibil de apărat: 3-2 (min. 49). Doar câteva minute mai târziu, după o acțiune rapidă, același Dacian Horea Rus, dintr-un unghi destul de închis, în lateral dreapta, a găsit ”portița” prin care mingea șutată de el să intre în poartă, la colțul lung: 4-2 (min. 57).

Scenariul din prima repriză a părut că se repetă în întregime, cu AMEFA preluând din nou frâiele jocului, în vreme ce gazdele s-au concentrat aproape exclusiv pe defensivă, în speranța că vor putea apăra avantajul înregistrat pe tabelă. O speranță deșartă, după cum s-a văzut, dar a durat însă destul de mult până când AMEFA a redus din handicap, mai exact în ultimele zece minute ale jocului, când s-a și scris de fapt ”istoria” acestui meci. Mai întâi, într-unul din rarele momente când gazdele atacau, AMEFA a avut șansa de a lansa un contraatac, Darian Soporan deschizându-l pe Lucian Baciu pe partea stângă, iar acesta din urmă a pătruns spre poarta adversă și a finalizat cu un șut înșelător, la colțul scurt, care l-a păcălit pe portar: 4-3 (min. 81). Trei minute mai târziu, Andrei Nemeș a centrat de pe stânga, iar noul intrat Darius Pogan a reluat din careu: 4-4 (min. 84).

Bucuria a fost totală în tabăra oaspeților, care păreau a fi ”pe val” și chiar atacau pentru golul victoriei, dar lucrurile au stat exact invers. Rareș Chesăuan a pierdut o minge la centrul terenului, în fața lui Dan Matei, acesta a înaintat nestingherit spre careul advers, și a șutat imparabil, la vinclu, de la aproximativ 20 de metri: 5-4 (min. 87). Să mai spunem că jucătorul care dă și numele clubului a mai avut câteva șuturi de la distanță pe parcursul meciului, care însă nu și-au atins ținta... a contat în cele din urmă că acesta și-a atins-o, a fost golul victoriei!

AMEFA a făcut eforturi să egaleze, dar totul a fost în zadar, iar Școala de Fotbal ”Dan Matei” înregistrează a doua victorie consecutivă, iar AMEFA a doua înfrângere în deplasare (din tot atâtea deplasări).

Pentru AMEFA urmează un nou meci în deplasare, cu ACS Pădureni Chinteni, la Vultureni, duminică, 1 octombrie, de la ora 11:30.