sâmbătă, 12 noiembrie 2022

AMEFA continuă evoluțiile bune: 5-1 cu Sănătatea 2 Cluj

După două săptămâni de pauză, AMEFA a avut din nou meci pe teren propriu, de data aceasta cu Sănătatea 2 Cluj, penultima clasată în Campionatul Județean Cluj - Liga a 5-a, zona Cluj. În ciuda diferenței de scor care ar putea sugera un meci la discreția gazdelor, partida a fost una intens disputată și destul de echilibrată, până spre final, când tinerii jucători ai oaspeților au cedat și AMEFA s-a desprins. Meciul s-a jucat duminică, 6 noiembrie, cu începere de la ora 15, pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”. Vremea a fost bună pentru fotbal, cu soare, dar brigada de arbitri, venită de la un alt meci din zona Mociu, a întârziat puțin, astfel că meciul a început propriu-zis abia la 15:20, iar spre finalul reprizei secunde soarele era deja către apus.

AMEFA în prim-plan, în roșu și negru, brigada de arbitri și Sănătatea 2 Cluj la startul partidei. Foto: Raularian Rusu

AMEFA a evoluat cu: Marius Vlad Ciortea - Cosmin Hetea (46 Andrei Lakatos), Horațiu Moldovan (80 János Szabó), Emil Trifan, Robert Rus (67 Denis Alexandru) - Andrei Nemeș - Norbert Costiniuc (46 Vlad Miron), Rareș Suciaghi, Rareș Ciprian Câmpan (62 Rareș Chesăuan), Darian Soporan (62 Adrian Blendea) - Cristian Cifor (46 Mircea Eugen Ciobanu). Antrenor-jucător: Emil Trifan. Alături de echipă au mai fost Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi, Cătălin Popa, Matei Lutz și Arnold Frei.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Pavel Mura la centru, ajutat de Andrei Doduț și Székely Zsolt - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Alexandru Pop (Dej).

Oaspeții au început foarte curajos și deja în primele zece minute au avut două ocazii bune de a deschide scorul, dar de fiecare dată portarul Marius Vlad Ciortea (folosit din nou pe acest post, în contextul în care ambii portari ”de meserie” au lipsit) a reușit să se opună.

Încetul cu încetul, AMEFA a preluat controlul meciului, și Rareș Suciaghi a ratat o primă oportunitate de gol a gazdelor, dintr-o poziție excelentă, în careu. Presiunea s-a accentuat după jumătatea primei reprize, și în cele din urmă a venit și golul. Robert Rus a aruncat de la margine de pe partea stângă spre Cristian Cifor, aflat în careu, acesta a șutat surprinzător din întoarcere cu o execuție spectaculoasă, portarul oaspeților nu a putut reține mingea, iar Darian Soporan, pe fază, a reușit s-o strecoare în plasă: 1-0 (min. 26).

Până la pauză, meciul a fost destul de echilibrat, dar nu s-au mai consemnat faze importante la cele două porți.

La pauză, AMEFA a efectuat trei schimbări, fiind înlocuiți cei doi jucători de pe flancul drept, precum și vârful de atac Cristian Cifor, cu Mircea Eugen Ciobanu, care a evoluat în a doua repriză ca mijlocaș defensiv, scopul fiind acela de a întări apărarea și de a încerca contraatacuri.

Chiar în primul minut al reprizei secunde, Darian Soporan a avut șansa dublei, având o situație de unu contra unu cu portarul advers, dar lobul său a fost ”ghicit” de portar și astfel scorul a rămas 1-0.

Nu pentru mult timp însă, deoarece oaspeții, care au început repriza a doua foarte deciși să egaleze, au și reușit acest lucru, după o fază rapidă de contraatac, purtat inițial pe banda dreaptă, cu deschidere în centru pentru Tudor Andrei Clejan care, singur cu portarul Marius Ciortea, nu avea cum să rateze: 1-1 (min. 54). Mai mult, Sănătatea 2 Cluj a avut imediat șansa de a prelua conducerea, dar de data aceasta Marius Ciortea a apărat.

După câteva minute de uluială și de reconsiderare tactică a meciului, AMEFA a făcut două schimbări, ceea ce a readus pe teren un atacant central (Rareș Chesăuan). Golul a venit însă dintr-o fază fixă: Vlad Miron a executat un corner, pasând scurt spre surprinderea adversarilor la Rareș Suciaghi, iar acesta și-a mărit unghiul și a șutat la colțul lung: 2-1 (min. 63).

Oaspeții n-au mai avut parcă aceeași forță de la începutul reprizei pentru a reveni în joc și de a egala, iar AMEFA a profitat, preluând controlul total al partidei în ultimele 20 de minute.

Meciul a fost decis definitiv în favoarea gazdelor după o acțiune individuală a lui Rareș Suciaghi, încheiată cu un șut precis, lângă bară: 3-1 (min. 72).

Spre final, AMEFA a mai punctat de două ori, ambele goluri fiind marcate de Adrian Blendea, care a reușit astfel o ”dublă”, la fel ca și Rareș Suciaghi. Primul gol al lui Adrian Blendea a venit în urma unei acțiuni pe cont propriu de pe partea stângă, încheiată cu un șut (cu piciorul drept) de la marginea careului, în vinclu: 4-1 (min. 84).

Încurajat de această reușită, la mai puțin de un minut, același jucător avea să facă 5-1, de data aceasta dintr-o poziție mult mai simplă, din partea centrală a careului, unde a fost perfect găsit de către János Szabó: 5-1 (min. 85).

Cu această victorie, AMEFA a urcat pe locul 2 în clasament după etapa a 9-a, având un meci în minus față de liderul Viitorul Poieni, care are exact 3 puncte mai mult. Pe de altă parte, urmează patru meciuri foarte dificile pentru AMEFA în ultimele patru etape ale turului, cu ACS Pădureni Chinteni în deplasare (la Vultureni), cu Inter Dezmir acasă, cu Viitorul Bradu Luna de Sus în deplasare (la Florești) și cu Speranța 2 Jucu acasă, toate aceste echipe fiind cu pretenții la o clasare pe primele locuri.

Primul dintre aceste jocuri se va desfășura duminică, 13 noiembrie, cu începere de la ora 12, pe terenul din Vultureni, în compania echipei ACS Pădureni Chinteni, care ne-a învins ultima dată acolo. Este ultimul joc pe care AMEFA îl va desfășura în acest an pe ”iarbă”, adică pe o suprafață naturală, și nu pe sintetic, și în mod clar terenul denivelat va fi el însuși un adversar pentru jucători. Totuși, sperăm ca de data aceasta AMEFA să reușească să treacă de acest hop cu bine și să rămână în lupta pentru prima poziție în clasament.