miercuri, 2 noiembrie 2022

Victorie la scor cu ultima clasată: AMEFA - AS Borșa 8-0 (3-0)

Duminică, 23 octombrie, de la ora 16.30, AMEFA a întâlnit pe teren propriu, în Parcul Sportiv Universitar ”Dr. Iuliu Hațieganu”, ultima clasată, AS Borșa, echipă care nu obținuse nici un punct în acest sezon, pierzând toate jocurile la scoruri care mai de care mai categorice. N-a făcut excepție nici acest meci, AMEFA impunându-se fără probleme. Deși scorul poate părea sever, în realitate el este destul de mic față de ceea ce s-a întâmplat pe teren, unde gazdele au ratat extraordinar de multe ocazii de gol, au avut trei bare, iar portarul oaspeților a evitat încă cel puțin pe-atâtea goluri pe cât a primit. Să mai notăm că este victoria cea mai categorică obținută de AMEFA în ultimii trei ani și jumătate, precedentul succes la scor mai mare datând mai exact din 10 martie 2019, când AMEFA a învins cu 11-0 pe Viitorul Mihai Georgescu Cluj-Napoca. Pe de altă parte, AMEFA a și pierdut la scor cu AS Borșa, 9-0 (acasă) în toamna anului 2018 și 7-0 (în deplasare) în toamna anului 2019, astfel că se poate vorbi și de o mult-așteptată revanșă.

Întrucât meciul nu a pus probleme, poate că principalul eveniment al zilei a fost noul echipament al AMEFA, care a fost purtat în premieră cu ocazia acestei partide.

AMEFA, în plan apropiat, cu noul echipament, alb cu roșu și negru, brigada de arbitri și AS Borșa înaintea începerii meciului. Foto:Raularian Rusu

AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - Cosmin Hetea, Andrei Nemeș, Emil Trifan, Norbert Costiniuc (63 János Szabó) - Rareș Ciprian Câmpan (63 Denis Alexandru) - Adrian Blendea (46 Marius Vlad Ciortea), Mihnea Jurca, Rareș Suciaghi, Darian Soporan - Cristi Cifor (46 Rareș Chesăuan). Rezervă neutilizată: Robert Rus (accidentat). Alături de echipă au mai fost Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, avându-l la centru pe Andrei Marius Jurcan. Observator din partea AJF a fost domnul Doru Matei (Florești).

Meciul a fost la discreția gazdelor de la un capăt la celălalt, oaspeții traversând rareori centrul terenului, și având cele mai mari ocazii la niște lovituri libere, executate aproape bine, la mică distanță de poartă, dar asta se întâmpla abia în a doua repriză.

La începutul primei repriză, AMEFA a ratat ocazie după ocazie, prin Cristi Cifor, Cosmin Hetea, Darian Soporan. În cele din urmă a venit și golul după o degajare greșită din aut de poartă a unui fundaș al oaspeților: Darian Soporan a interceptat mingea, a intrat în careu și a fost faultat tocmai de autorul degajării. Tot Darian Soporan a executat penalty-ul: 1-0 (min. 14).

Peste 10 minute, diferența s-a majorat după o altă eroare incredibilă a oaspeților: la o pasă simplă spre propriul portar, un fundaș și portarul celor de la AS Borșa s-au încurcat reciproc, fiecare lăsându-l pe celălalt să intervină, dar fără ca vreunul să o facă. Mihnea Jurca, pe fază, a ”furat” mingea și a înscris în poarta goală: 2-0 (min. 24).

Aproape imediat a venit și golul trei, primul determinat de o acțiune ofensivă a AMEFA. Rareș Suciaghi a avansat cu mingea până în preajma careului advers, l-a deschis în stânga pe Darian Soporan, care a intrat în careu și a șutat sub transversală: 3-0 (min. 27).

Până la pauză s-au mai consemnat o mulțime de ocazii, pe care nu credem că are rost să le mai consemnăm aici. La fel s-a întâmplat și în primele 20 de minute de după pauză, când gazdele, destul de relaxate, n-au forțat, iar oaspeții au reușit să se apere destul de exact.

Darian Soporan a reușit hat-trick-ul, după o pasă venită de la Mihnea Jurca, el finalizând din careu cu un șut pe lângă portarul advers: 4-0 (min. 65).

Peste aproape 10 minute, același Darian Soporan a înscris, de data aceasta după o minunată acțiune individuală a lui Rareș Suciaghi, care, în stilul său caracteristic, a driblat toți fundașii adverși și i-a așezat ”pe tavă” mingea lui Darian Soporan în fața porții, doar cât s-o împingă în plasă: 5-0 (min. 74).

Următorul gol a venit imediat. Andrei Nemeș a înaintat cu mingea la picior în jumătatea adversă, l-a angajat pe Marius Vlad Ciortea în banda dreaptă, iar mingea șutată de acesta din careu a lovit transversala și a intrat în poartă: 6-0 (min. 75). Pentru mai multă siguranță, Darian Soporan a trimis-o cu capul în plasă, dar se pare că mingea trecuse deja de linia porții.

Spre finalul jocului, misiunea gazdelor a fost și mai mult ușurată de căderea fizică a celor de la AS Borșa, precum și de resemnarea apărută în rândul jucătorilor oaspeți. O nouă pasă filtrantă a lui Andrei Nemeș l-a găsit pe Marius Vlad Ciortea singur cu portarul advers, în careu, iar acesta a șutat pe lângă portar, la colț: 7-0 (min. 86).

Ultimul gol a venit în urma unei suite de ratări consecutive la poarta oaspeților. Pe rând, Cosmin Hetea, Rareș Chesăuan (bară) și din nou Cosmin Hetea au șutat din apropiere, dar portarul advers a reușit de fiecare dată să respingă. Mingea a ajuns în cele din urmă la Marius Vlad Ciortea, care a punctat, fiind astfel la rândul său autor al unui hat-trick: 8-0 (min. 89).

În etapa a 8-a (desfășurată duminică, 30 noiembrie) AMEFA a stat, astfel că meciul următor se va disputa duminică, 6 noiembrie, de la ora 15, tot pe teren propriu, cu Sănătatea 2 Cluj-Napoca.