sâmbătă, 26 noiembrie 2022

AMEFA câștigă al patrulea meci la rând, 1-0 (1-0) cu Inter Dezmir

Duminică, 20 noiembrie 2022, pe o vreme rece, cu cer înnorat, dar fără ploaie, AMEFA a întâlnit pe teren propriu pe Inter Dezmir, una din echipele puternice ale seriei, în ciuda locului ocupat în prezent în clasament. Meciul ar fi trebuit să înceapă la ora 14:30, dar din cauza întârzierii arbitrilor (care au venit de la alt meci, jucat la Pata), ora de start reală a fost ora 15. Jocul a fost unul intens disputat, AMEFA reușind să obțină al patrulea succes consecutiv, chiar dacă la limită, 1-0.

Pentru AMEFA au evoluat: Paul Șofron - Andrei Lakatos (51 János Szabó), Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Robert Rus - Andrei Nemeș - Marius Vlad Ciortea (46 Adrian Blendea), Rareș Ciprian Câmpan (72 Vlad Miron), Rareș Suciaghi, Darian Soporan (72 Lucian Baciu) - Cristian Cifor (51 Marius Frîncu). Antrenor-jucător: Emil Trifan. Alături de echipă a mai fost domnul Gabriel Suciaghi.

Inter Dezmir: Alex Căpățână - Bogdan Cozma (46 Alin Băluț, 65 Peter Norbert), Tudor Diacenco, Marius Feneși (46 Răzvan Biriș), Lucian Moldovan, Ovidiu Oros, Cătălin Vescan, Robert Ujvari (46 Vadim Zabica), Florin Florean (82 Bogdan Paul Goron), Ciprian Paul Sîncrăian, Narcis Pescaru (90 Lucian Varadi).

A arbitrat o brigadă cu Matei Șerban (Cluj-Napoca) la centru, ajutat de asistenții Mihai Cristian Hiticaș (Florești) și Luca Tudor Căpîlna (Dej). Observator din partea AJF a fost domnul Lucian Mandi (Florești).

Cartonașe galbene: Andrei Nemeș 22, Cristian Cifor 34, Andrei Lakatos 50 - Florin Florean 24, Lucian Moldovan 36.

Lotul AMEFA înaintea startului de meci cu Inter Dezmir. Rândul de sus, de la stânga la dreapta: Paul Șofron, Adrian Blendea, Darian Soporan, Lucian Baciu, Vlad Miron, Marius Vlad Ciortea, Andrei Lakatos, Cristian Cifor, Marius Frîncu, Andrei Nemeș. Rândul de jos: János Szabó, Rareș Ciprian Câmpan, Horațiu Moldovan, Emil Trifan, Robert Rus, Rareș Suciaghi. Sursa: Facebook.

Singurul gol al partidei s-a înscris relativ repede: Rareș Ciprian Câmpan l-a lansat cu o minge lobată pe Darian Soporan în careul advers, iar un fundaș dezmirean a intervenit imprudent, lovindu-l în abdomen pe Darian Soporan, care controla deja balonul. Penalty-ul a fost transformat de Rareș Suciaghi: 1-0 (min. 12).

După golul primit, oaspeții au ieșit la joc și au dominat teritorial partida, creându-și și câteva mari ocazii de a egala, dar defensiva AMEFA, în frunte cu portarul Paul Șofron (omul meciului) a rezistat extraordinar, având și șansă de câteva ori. Din prima repriză, trebuie amintită o lovitură liberă executată foarte bine de Florin Florean, la vinclu, dar Paul Șofron a respins cu un plonjon spectaculos. În replică, și portarul lui Inter, Alex Căpățână, a scos în corner un șut al lui Emil Trifan din lovitură liberă. Cea mai mare ocazie a oaspeților i-a aparținut lui Narcis Pescaru, care, după o centrare de pe partea dreaptă, fiind complet demarcat în 6 metri, a trimis cu capul în afara cadrului porții.

Meciul a fost unul foarte fragmentat, cu multe faulturi, lovituri libere, întreruperi din tot felul de motive, și momente mai puțin fericite într-un meci de fotbal, cu multe cartonașe galbene - în total cinci, din care patru în prima repriză.

În repriza secundă, AMEFA a avut o abordare mai prudentă, preferând să se baricadeze în defensivă și să dea replici acide pe contraatac. Inter Dezmir a avut mult mai puține șanse de poartă, în vreme ce AMEFA s-ar fi putut desprinde în mai multe rânduri la 2-0, având ocazii mai mari decât adversarii în a doua jumătate.

Din păcate, și în această repriză s-au consemnat unele momente neplăcute. În minutul 64, Alin Băluț (Inter Dezmir), abia intrat la pauză, a suferit o entorsă urâtă la genunchi la o schimbare de direcție, fără a fi atins de nimeni, și a trebuit să fie scos pe targă și ulterior transportat la spital pentru investigații.

În minutul 72, la AMEFA a intrat Lucian Baciu, după o absență de un an de zile. Prezența lui s-a făcut simțită aproape imediat, el pasându-i decisiv în banda stângă lui Rareș Suciaghi, care a driblat fundașii și portarul și, cu poarta goală, a trimis la colțul lung... în bara laterală (min. 75) - cea mai mare ocazie a întregii partide.

De altfel, și ceilalți jucători intrați în repriza a doua - Adrian Blendea, János Szabó, Marius Frîncu (la primul său meci în acest sezon) și Vlad Miron - au jucat foarte bine și, alături de restul jucătorilor rămași pe teren, au reușit să mențină AMEFA în avantaj până la fluierul final.

Să menționăm și că aceasta este prima victorie pentru AMEFA în fața celor de la Inter Dezmir în campionat, pe teren propriu. Precedentele două victorii au fost în cupă (pe teren propriu), respectiv în deplasare, în urmă cu câțiva ani. Toate celelalte partide s-au încheiat fie la egalitate, fie cu victoria dezmirenilor.

Având în vedere că liderul Viitorul Poieni a stat, AMEFA i-a egalat la puncte, departajarea făcându-se acum între cele două echipe la golaveraj, respectiv la meciul direct (ambele în favoarea Viitorului Poieni). AMEFA rămâne așadar pe poziția a doua în clasament, dar de acum are șansa de a fi la egalitate de puncte cu liderul.

Urmează, pentru AMEFA, un nou meci foarte dificil, în deplasare, la Florești, cu Avântul Bradu Luna de Sus, ocupanta locului 4, care tocmai a făcut un egal, 2-2, în deplasare cu echipa de pe locul 3, Someșul Gilău. Meciul dintre Avântul Bradu Luna de Sus și AMEFA se va juca duminică, 27 noiembrie, de la ora 17, pe nocturnă, pe stadionul din Florești.