sâmbătă, 19 noiembrie 2022

A treia victorie consecutivă: ACS Pădureni Chinteni - AMEFA 1-3 (1-1)

Duminică, 13 noiembrie, de la ora 12, pe terenul din Vultureni, pe o vreme rece și cu ceață, AMEFA a obținut o victorie muncită și totodată meritată în fața echipei ACS Pădureni Chinteni. Trebuie menționat că, până la acest meci, echipa din Chinteni câștigase toate meciurile de pe teren propriu din acest sezon. La AMEFA au lipsit cei doi fundași centrali obișnuiți (Horațiu Moldovan și Emil Trifan), dar în cele din urmă echipa s-a descurcat foarte bine și pe fază defensivă, cu excepția acțiunii de la golul primit.

Pentru AMEFA au evoluat: Paul Șofron - Marius Vlad Ciortea (70 Denis Alexandru), Andrei Lakatos, Andrei Nemeș, Robert Rus - Rareș Ciprian Câmpan - Norbert Costiniuc (54 Rareș Chesăuan), Darian Soporan, Rareș Suciaghi, Adrian Blendea - Vlad Miron (77 János Szabó). Rezervă neutilizată: Tudor Herlea. În lipsa lui Emil Trifan, Rareș Ciprian Câmpan a jucat rolul de antrenor-jucător și căpitan al echipei. Alături de AMEFA au mai fost Raularian Rusu și Gabriel Suciaghi.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă clujeană, cu Iulian Szekely la centru, ajutat de asistenții Tudor Horea Punteaș și Teo Alexandru Șomlea. Observator din partea AJF a fost domnul Dorin Barbu (Cluj-Napoca).

Brigada de arbitri, ACS Pădureni Chinteni (în galben) și AMEFA (în alb, plan apropiat) înaintea începerii jocului. Foto: Raularian Rusu

Partida a început destul de avântat, cu ocazii la ambele porți. De la gazde s-a remarcat Darius Șumblea, singurul jucător care a pus cu adevărat probleme defensivei AMEFA în acest joc. În min. 8, el a reușit să depășească în viteză fundașii adverși pe partea stângă, a ajuns în careu, dar șutul său l-a nimerit în plină figură pe portarul Paul Șofron, care a salvat astfel AMEFA de la gol. La poarta cealaltă, Adrian Blendea s-a desprins de fundașii adverși tot în banda stângă, dar a intrat prea în unghi iar șutul său a fost apărat de portarul gazdelor (min. 15).

La faza imediat următoare, însă, Robert Rus l-a angajat cu o pasă lungă în careu pe Darian Soporan, acesta și-a driblat adversarul direct, care l-a faultat, astfel că arbitrul a indicat pe bună dreptate penalty, transformat de Rareș Suciaghi: 0-1 (min. 16).

Gazdele au încercat să preia inițiativa și să practice un joc mai ofensiv, dar tot AMEFA a avut ocazia de a se desprinde pe tabelă, Norbert Costiniuc scăpând singur cu portarul, dar a ales o pasă către Adrian Blendea (aflat în offside) în locul unui șut (min. 25).

Echipa din Chinteni s-a bazat mult în atac pe Darius Șumblea, și acesta a reușit să se desprindă din marcaj și să-l lobeze pe Paul Șofron, dar mingea s-a dus peste poartă (min. 31). Peste doar două minute, la o fază aproape identică, Cristian Alexa l-a lansat pe Darius Șumblea, acesta s-a desprins din marcajul lui Andrei Lakatos și de data aceasta lobul său peste Paul Șofron a fost pe spațiul porții: 1-1 (min. 33).

Din acest moment, AMEFA a preluat controlul partidei, încercând să revină în avantaj, în vreme ce gazdele au încercat să răspundă mai mult pe contraatac. Cea mai mare ocazie a reprizei a fost ratată de Adrian Blendea, scăpat singur spre poartă, în careu, în poziție centrală, șutul său fiind blocat de portarul ieșit în întâmpinare (min. 38).

Și în a doua repriză, oaspeții au fost mai insistenți, în vreme ce ACSP Chinteni a avut puține oportunități de a marca. Un moment-cheie a fost intrarea pe teren (în min. 54) a lui Rareș Chesăuan, care a trecut în poziția de vârf de atac, și care, prin cele două goluri înscrise, a avut o contribuție decisivă la victoria echipei AMEFA.

La un corner executat scurt de Adrian Blendea către Rareș Suciaghi, acesta a prelungit către Darian Soporan în marginea careului, șutul acestuia a fost respins de către portar în față, iar Rareș Chesăuan, pe fază, a reluat puternic, din câțiva metri, sub transversală: 1-2 (min. 60). Gazdele au protestat îndelung, acuzând o poziție de offside, care însă nu pare să fi existat (conform filmării).

La acest scor, echipa din Chinteni a ieșit mai serios la joc, și a avut singura ocazie mai serioasă din a doua repriză, un șut al aceluiași Darius Șumblea din afara careului, la colțul lung, apărat însă de Paul Șofron (min. 65).

Emoțiile privind echipa învingătoare au început să se risipească cu două minute mai târziu. La o acțiune pe partea stângă, Adrian Blendea i-a pasat lui Rareș Chesăuan, iar acesta, din 16 metri, cu toată opoziția unui fundaș, a șutat la poartă, mingea (deviată) a prins o traiectorie ciudată și l-a depășit pe portar, intrând la colțul scurt: 1-3 (min. 67).

Din acest moment și până la fluierul final, gazdele au atacat mai mult, încercând să reducă din handicap, dar fără nici un fel de succes. Echipa din Chinteni nici măcar nu a mai reușit să-și creeze ocazii semnificative de a înscrie, în condițiile în care apărarea oaspeților a fost foarte exactă. Pe de altă parte, AMEFA a mai avut câteva șanse importante de a-și mări avantajul pe tabelă, cele mai mari fiind ratate de Darian Soporan în minutele 85 și 90+3, de fiecare dată în poziție de singur cu portarul.

Până la urmă, ceea ce contează în primul rând este victoria, respectiv cele trei puncte, care au fost obținute după un meci dificil, de mare luptă, în condiții grele (atât meteorologice, cât și legate de starea gazonului). Din cele șase victorii obținute până acum de AMEFA în acest sezon, patru (!!) au fost cu acest scor, de 3-1, celelalte fiind la diferențe mai consistente (8-0 și 5-1).

Cu acest rezultat, AMEFA rămâne pe locul 2 în clasament și își consolidează poziția pe podium. În etapa viitoare, duminică, 20 noiembrie, de la ora 14:30, AMEFA va juca pe teren propriu cu Inter Dezmir, un alt adversar dificil și pe care l-am învins foarte rar. În cazul unei victorii, AMEFA ar egala la puncte liderul, Viitorul Poieni, care va sta în această etapă.