duminică, 2 februarie 2020

Amical: AMEFA - Viitorul Gârbău 2-3 (0-1)

Pentru AMEFA, reunirea lotului după vacanța de iarnă a avut loc în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu” duminică, 2 februarie, când, de la ora 15, a fost programat și un prim meci amical cu fosta colegă de serie, actuala echipă de Liga a 4-a, Viitorul Gârbău. La apel a răspuns un număr destul de mare de jucători, dar chiar și așa, oaspeții au fost superiori numeric și un pic și valoric, deși golul victoriei l-au înscris la ultima fază a partidei. Din păcate, deși numărul celor veniți a fost destul de mare, la AMEFA a lipsit tocmai antrenorul-jucător Emil Trifan.
AMEFA a început cu: Paul Șofron - Sebastian Chiș, Andrei Lakatos, Răzvan Jurja, Robert Rus - Marius Someșan, Ionuț Șanta - Alex Chertes, Rareș Suciaghi, Mirel Mureșan - Vlad Miron.
Oaspeții au început mai bine, au dominat destul de clar jocul în primele minute, când au reușit și singurul gol al reprizei, în min. 6, după o pătrundere în careu și un șut la colțul scurt: 0-1.
Jocul s-a mai echilibrat ulterior, iar la jumătatea primei reprize s-au făcut numeroase modificări, în tabăra gazdelor intrând Lucian Baciu, Rareș Ciprian Câmpan, Andrei Țucudean, Ionuț Pintilie, Ioan Moga, Antonio Sălăjan și Marius Vlad Ciortea (Bogdan Puskas și Lucian Macri au intrat abia în a doua repriză), ceea ce a însemnat schimbarea aproape completă a compartimentului median și a celui ofensiv. Noii intrați s-au descurcat la fel de bine, însă tabela de marcaj nu s-a mai modificat până la pauză.

Lucian Baciu, Robert Rus și Bogdan Puskas (toți în albastru) în dispută cu adversarii, într-un meci din toamna trecută cu Viitorul Poieni. Sursa foto: Viitorul Poieni.

După pauză, AMEFA a jucat cu: Paul Șofron - Andrei Lakatos, Ionuț Pintilie, Mirel Mureșan, Bogdan Puskas - Lucian Baciu, Rareș Ciprian Câmpan - Alex Chertes, Rareș Suciaghi, Andrei Țucudean - Vlad Miron. Oaspeții au făcut și ei mai multe schimbări, astfel că AMEFA a avut și perioade mai bune de joc pe faza de atac. Vlad Ciortea, care a intrat vârf de atac în locul lui Vlad Miron, a reușit să egaleze cu un șut din careu la colțul scurt după o pasă a lui Rareș Ciprian Câmpan: 1-1 (min. 61).
La AMEFA a mai intrat, față de prima repriză, și Lucian Macri, intrat pe postul de fundaș dreapta în locul lui Andrei Lakatos. Ceilalți jucători au mai făcut schimbări unii cu alții, ca la handbal.
În min. 71, după o prelungită acțiune de atac, Antonio Sălăjan a trimis paralel cu poarta din poziție foarte bună, Rareș Ciprian Câmpan i-a recentrat pe jos lui Rareș Suciaghi, care a înscris cu un șut puternic din centrul careului: 2-1.
La oaspeți au jucat, în partea a doua a celei de-a doua reprize, o echipă formată predominant din juniori, care s-au descurcat destul de bine, și pe final au pus probleme tot mai serioase defensivei gazdelor. După câteva ratări, în min. 83 oaspeții au reușit egalarea cu un șut din apropiere, sub transversală: 2-2. La ultima fază a meciului, după o acțiune ofensivă cursivă și frumos construită, jucătorii Viitorului și-au asigurat victoria: 2-3 (min. 90).
După aspectul general al jocului, AMEFA ar fi meritat măcar un egal... dar a fost doar un meci amical, și sperăm ca ghinionul acesta să se întoarcă în favoarea noastră la meciurile oficiale.
A fost o primă verificare după o perioadă de pauză de două luni, care s-a văzut în evoluția unor jucători. În timpul de aproximativ o lună rămas până la începerea partidelor oficiale, este necesar ca jucătorii să se antreneze corespunzător, să fie puși la punct cu pregătirea fizică în momentul în care reîncepe campionatul. Până atunci, este posibil ca în fiecare săptămână, în principiu duminica, AMEFA să joace câte un meci amical.