duminică, 9 februarie 2020

Amical: AMEFA - Luceafărul Ghirișu Român 3-4 (1-1, 1-2, 1-1)

Al doilea meci amical pentru AMEFA în această perioadă de pregătire, de iarnă, s-a disputat duminică, 9 februarie, de la ora 15, pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, în compania echipei Luceafărul Ghirișu Român, una dintre formațiile bune din Liga a 5-a, zona Mociu. Cele două echipe s-au înțeles să se joace trei reprize de câte 35 de minute, pentru a da posibilitatea tuturor jucătorilor să evolueze cât mai mult.
Pe o vreme bună pentru fotbal, AMEFA a început cu: Paul Șofron - Andrei Lakatos, Eugen Ciobanu, Emil Trifan, Sebastian Chiș - Alex Chertes, Marius Someșan, Rareș Ciprian Câmpan, Bogdan Puskas - Lucian Baciu, Rareș Suciaghi. În a doua repriză au intrat Ionuț Pintilie, Bogdan Petrea, Mădălin Frâncu și Antonio Sălăjan.
Meciul a început cu oaspeții în atac, dominând clar mijlocul terenului și masând jucătorii de la AMEFA în jumătatea proprie și chiar în propriul careu. Paul Șofron s-a întrebuințat serios, cu câteva parade care, alături de intervențiile fundașilor, au păstrat temporar scorul alb. Mai mult, pe un contraatac, Lucian Baciu a depășit defensiva adversă, a driblat și portarul și a punctat: 1-0 (min. 20).
Oaspeții au reluat atacurile și în cele din urmă au reușit egalarea, după un șut puternic din careu, mingea fiind respinsă ușor în lateral de Paul Șofron, de unde un atacant a reluat în plasă: 1-1 (min. 25).

Tot Luceafărul a fost echipa mai periculoasă, și în min. 29 arbitrul a indicat punctul cu var după un fault în careu a lui Paul Șofron asupra unui jucător advers, însă oaspeții au ratat penalty-ul! Chiar înainte de pauză, Luceafărul a mai avut o ocazie uriașă, dar mingea a lovit bara laterală.
În a doua repriză, oaspeții au intrat pe teren cu o echipă aproape complet schimbată, în vreme ce AMEFA a avut doar patru modificări la dispoziție. Cu toate acestea, jocul s-a schimbat, gazdele preluând în mare măsură controlul jocului și forțând pe atac. Paradoxal, de data aceasta au reușit să puncteze oaspeții, după o fază bine lucrată: 1-2 (min. 20 din a doua repriză). Peste doar un singur minut, o centrare de pe partea stângă a fost reluată din careul mic de Antonio Sălăjan: 2-2 (min. 21 din a doua repriză). Jocul s-a mai echilibrat spre finalul reprizei, dar tot Luceafărul a punctat, după o acțiune pe partea dreaptă: 2-3 (min. 26 din a doua repriză).
În ultima repriză, AMEFA a jucat destul de bine. S-a remarcat o dispoziție bună de joc a compartimentului median, unde au fost retrași Lucian Baciu și Rareș Suciaghi, în vreme ce în atac au evoluat peste așteptări Mădălin Frâncu și Antonio Sălăjan. Mădălin Frâncu a scăpat de câteva ori spre poarta adversă, și, după două ratări uriașe, din a treia încercare a reușit să puncteze: 3-3 (min. 13 din a treia repriză). Din păcate, Eugen Ciobanu a fost eliminat după ce a protestat la o decizie a arbitrului, iar AMEFA a jucat în ultimele 15 minute cu un om în minus. Se părea că meciul se îndrepta spre un egal echitabil, dar, conform obiceiului, la ultima fază, AMEFA a primit gol, la un șut din marginea careului, puternic și bine plasat lângă bara din dreapta lui Paul Șofron: 3-4 (min. 35 din a treia repriză). Arbitrul a fluierat apoi imediat finalul jocului, nici nu s-a mai reluat de la centru.
Deși este o a doua înfrângere la limită, și totodată la ultima fază, și acest meci s-a dovedit a fi un test util în perspectiva returului de campionat, care va începe, cel mai probabil, pe 1 martie. Până atunci, AMEFA va mai disputa unul sau două meciuri amicale în următoarele zile de duminică.