duminică, 23 februarie 2020

Amical: AMEFA - Sudinox Vișea 5-3 (4-1)

Ultimul meci amical pentru AMEFA înaintea începerii returului s-a disputat duminică, 23 februarie, de la ora 15, pe terenul 2 (sintetic) din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, în compania echipei Sudinox Vișea, clasată momentan pe locul 8 în Liga a 5-a, zona Mociu. Oaspeții ar fi fost un adversar teoretic mai accesibil decât celelalte echipe cu care AMEFA a jucat meciuri amicale până acum, dar absenteismul generalizat în tabăra gazdelor a făcut ca meciul să fie totuși dificil.
Doar 13 jucători s-au prezentat la acest joc, astfel că AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - Sebastian Chiș, Andrei Lakatos, Emil Trifan, Andrei Golban - Marius Vlad Ciortea, Marius Someșan, Lucian Baciu, Rareș Ciprian Câmpan, Bogdan Puskas - Rareș Suciaghi. În a doua repriză au intrat și Mădălin Frâncu și Antonio Sălăjan.
Oaspeții au început mai bine jocul, au avut câteva ocazii, dar nu au reușit să fructifice niciuna dintre acestea. AMEFA a replicat mai ales pe contraatac, ”armă” care s-a dovedit letală în mai multe rânduri în prima repriză, în primul rând datorită vitezei și calităților tehnice ale lui Rareș Suciaghi, care a înscris toate cele 5 goluri ale AMEFA în acest meci! AMEFA a deschis scorul din penalty, după un fault asupra lui Rareș Suciaghi, transformat tot de el: 1-0. Oaspeții au reușit în cele din urmă să egaleze, dar în a doua jumătate a reprizei, trei lansări ale lui Rareș Suciaghi din partea lui Emil Trifan, Lucian Baciu și Rareș Ciprian Câmpan au dus la tot atâtea goluri, atacantul AMEFA desprinzându-se de fiecare dată de fundașii adverși și punctând cu aplomb, astfel că la pauză AMEFA conducea cu un liniștitor 4-1.

Emil Trifan (cu banderola de căpitan), Marius Someșan (în spatele lui), Rareș Suciaghi (cu fața, în plan secund) și Andrei Lakatos (nr. 2), au fost printre cei prezenți și în meciul cu Sudinox Vișea. Sursa foto: Viitorul Poieni

În a doua repriză, Sudinox Vișea a avut o oarecare revenire, atât pe teren, cât și pe tabelă. Având mai multe schimbări la îndemână, ei au fost mai proaspeți și au redus din diferență, prima dată printr-un penalty acordat destul de ușor pentru un fault al lui Sebastian Chiș asupra unui atacant advers, și apoi după o fază bine lucrată și finalizată, astfel că scorul a devenit 4-3. Rareș Suciaghi a readus liniștea pentru gazde cu un gol tipic, după ce a driblat mai mulți fundași și portarul: 5-3. Meciul s-a încheiat cu câteva minute mai devreme decât era normal, din cauza unei mici altercații între Rareș Ciprian Câmpan și un jucător advers, care n-a degenerat, dar arbitrul a decis să fluiere finalul.
În felul acesta, AMEFA reușește așadar să obțină prima victorie în meciurile amicale, și să aibă un moral bun pentru returul de campionat, care va debuta săptămâna viitoare, cu un meci în deplasare, cu AS Chinteni, care se va disputa pe terenul din Sânpaul de la ora 12.