duminică, 7 aprilie 2019

Egal obținut în ultimul minut de joc: Someșul II Gilău - AMEFA 3-3 (2-2)

Pe o vreme bună, poate chiar excesiv de caldă, duminică, 31 martie, cu începere de la ora 15, pe terenul din Gilău s-au întâlnit Someșul II Gilău și AMEFA, într-un meci contând pentru etapa a 21-a a Campionatului Județean Cluj (Liga a 5-a), zona Cluj.

AMEFA la începutul meciului de la Gilău. Primul 11, de la stânga la dreapta: Rareș Ciprian Câmpan (căpitan, în plan îndepărtat), Paul Șofron, Cosmin Hetea, Rareș Suciaghi, Alex Chertes, Ionuț Șanta, Robert Rus, Eugen Ciobanu, Giuseppe Perelli, Mirel Mureșan, Tudor Moigrădean (în plan apropiat). În spatele lor, banca de rezervă, mai plină ca niciodată într-un meci din deplasare

Pe un teren cu multe denivelări, în fața a circa 50 de spectatori, AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - Ionuț Șanta, Mirel Mureșan, Eugen Ciobanu, Robert Rus (68 Emilian Pîntea) - Giuseppe Perelli (75 Vlad Miron), Rareș Ciprian Câmpan - Alex Chertes, Rareș Suciaghi, Cosmin Hetea (62 Aurel Moisa) - Tudor Moigrădean. Rezerve neutilizate: Tudor Herlea - Vlad Pop, Ionuț Pintilie. Au mai fost alături de echipă: Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi.
Echipa gazdă, Someșul II Gilău, după cum ne-am obișnuit, a avut pe teren unii jucători care pe raportul de joc apar cu alte nume, așa că nu are rost să ne chinuim să reconstituim primul 11.
Partida a fost arbitrată de o brigadă clujeană, având la centru pe Adrian Teodor Roman, iar asistenți au fost Ionuț Sebastian Zatila și Teo Alexandru Șomlea. Observator din partea AJF a fost domnul Petre Rus. Cartonașe galbene: Daniel Hoka (min. 73) și Vasile Coman (min. 79), respectiv Mirel Mureșan (min. 16) și Tudor Moigrădean (min. 88).

Cele două echipe și brigada de arbitri înainte de startul partidei

Meciul a început foarte bine, cu un ritm alert al ambelor echipe, cu un mic plus de partea oaspeților, care au și deschis scorul: Rareș Suciaghi a recuperat o minge în jumătatea adversă de teren, și a șutat imparabil de la 25 de metri: 0-1 (min. 9).
Gazdele au replicat imediat, atacând cu intensitate sporită poarta apărată de Paul Șofron. În min. 12, o minge bâlbâită de defensiva AMEFA îl lovește în mână pe Eugen Ciobanu, iar arbitrul indică foarte prompt penalty, transformat de Mihai Vele: 1-1 (min. 13). Gazdele, pe un val de entuziasm, iau cu asalt poarta adversă, și reușesc în mai puțin de două minute să preia conducerea, după un șir de erori defensive al oaspeților, Andrei Valentin Pașca reluând în plasă o minge respinsă în primă fază de Paul Șofron: 2-1 (min. 15).
După acest efort colectiv, elanul gazdelor se stinge treptat, iar oaspeții preiau din nou inițiativa. La o centrare de pe partea dreaptă, Giuseppe Perelli preia în careu și șutează în bara transversală (min. 22), dar câteva minute mai târziu, la o nouă centrare de pe partea dreaptă a lui Alex Chertes, același Giuseppe Perelli reia imparabil cu capul din 6 metri, la colțul scurt: 2-2 (min. 29).
Până la finalul primei reprize s-a jucat mai mult la centrul terenului, ambele echipe încercând să controleze jocul, oaspeții părând parcă ceva mai periculoși.

La startul partidei

Și după pauză, tot AMEFA a părut echipa care ar putea, la o adică, să preia conducerea, având mai mult posesia. Gazdele au jucat mai mult cu mingi aruncate direct pe vârfuri, evitând astfel denivelările terenului, care au jucat multe feste jucătorilor ambelor echipe.
Oarecum împotriva cursului jocului, Someșul II Gilău a înscris după o nouă greșeală a jucătorilor de la AMEFA: Giuseppe Perelli a pasat neglijent cu capul spre propriul portar, Mihai Vele, aflat pe traiectorie, a interceptat mingea și l-a lobat pe Paul Șofron: 3-2 (min. 67).
Până la finalul jocului, AMEFA a încercat din răsputeri să egaleze, în condițiile în care mulți dintre jucătorii de pe teren au părut epuizați, și astfel fazele de atac au avut mai puțină claritate. În cele din urmă, în ultimul minut de joc, Emilian Pîntea, introdus pe teren în repriza a doua, a reușit faza meciului, trecând în dribling de mai mulți adversari și pasându-i decisiv lui Tudor Moigrădean care, singur cu portarul, a reușit să puncteze, aducând bucuria în tabăra oaspeților: 3-3 (min. 90).
Pentru AMEFA este un punct important, mai ales pentru moral. Urmează o nouă deplasare foarte dificilă, la Viitorul Gârbău, echipă aflată pe podium, cu alte pretenții, inclusiv de promovare.