joi, 25 aprilie 2019

Prima victorie în deplasare în anul 2019: AS Borșa - AMEFA 1-2 (1-0)

Duminică, 21 aprilie, zi în care catolicii și protestanții au sărbătorit Paștele, iar ortodocșii, Floriile, AMEFA a evoluat în deplasare, la Borșa. După cum era probabil ușor de anticipat, dat fiind contextul, ambele echipe s-au prezentat cu efective restrânse de jucători, AMEFA chiar fix cu 11, ceea ce putea să determine unele probleme - de altfel, acestea au și apărut, Emilian Pîntea accidentându-se la începutul jocului și evoluând tot restul meciului într-un picior.
Partida a început la ora 17, în fața unui public destul de numeros pentru Liga a 5-a - aproximativ 30 de spectatori, în majoritate copii, înghesuiți în micuța tribună acoperită, datorită vremii (a plouat slab, în mai multe reprize). Terenul denivelat, cu smocuri de iarbă de diferite dimensiuni, a ridicat probleme ambelor echipe, jocul desfășurându-se mai mult la centrul terenului, cu multe dueluri fizice și cu multe mingi ”înălțate”, pasele ”la firul ierbii” fiind în general ineficiente.
AMEFA a evoluat cu: Tudor Moigrădean - Lucian Macri, Emil Trifan, Andrei Nemeș, Emilian Pîntea - Marius Someșan, Mirel Mureșan - Alex Chertes, Rareș Pereni, Vlad Miron - Rareș Suciaghi. Antrenor-jucător: Emil Trifan. Alături de echipă au mai fost Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi și Cosmin Matifălean.
A arbitrat o brigadă clujeană, cu Petru Vlad Inoan la centru, Paul Bogdan Pojar și Bogdan Săbăduș - asistenți. Observator din partea AJF a fost domnul Alexandru Pop (Dej).
Meciul a început bine pentru gazde, care au deschis repede scorul: o lansare pe partea stângă l-a găsit liber pe un atacant borșan, acesta a șutat din careu la colțul lung, mingea a lovit bara laterală și a revenit în teren exact pe direcția lui Sergiu Ungur, care, singur la marginea careului mic, într-o poziție suspectă de offside, a reluat cu capul: 1-0 (min. 5). Cam aici s-a oprit iureșul ofensiv al AS Borșa, din acest moment gazdele cedând aparent deliberat inițiativa echipei oaspete. AMEFA a controlat cu tot mai multă autoritate jocul, dar în prima repriză nu a reușit să-și creeze ocazii foarte mari de gol, gazdele apărându-se foarte bine și încercând să surprindă pe contraatac. Notabile au fost două șuturi, unul al lui Alex Chertes, din lovitură liberă de la mare distanță, portarul advers reținând mingea care se ducea bine, sub transversală; și unul al lui Vlad Miron, din marginea careului, de asemenea reținut (cu ceva dificultate) de portarul advers, jucătorul oaspeților fiind și faultat în momentul execuției. În rest, deși au fost mai multe atacuri consistente, jucătorii de la AMEFA parcă s-au ferit să finalizeze, preferând să paseze chiar și din interiorul careului, în situații clare de gol.
În repriza a doua, asalturile la poarta gazdelor au continuat, chiar în debutul reprizei Rareș Suciaghi ratând o mare ocazie de gol. De altfel, incursiunile lui Rareș Suciaghi au creat panică în rândul defensivei adverse, dar nu au avut și rezultat pe tabelă. În cele din urmă, la jumătatea reprizei, AMEFA a reușit să egaleze în urma unei faze fixe: Emil Trifan a executat un corner de pe partea dreaptă, Andrei Nemeș a reluat cu capul inițial într-un advesar, mingea i-a revenit la picior, astfel că a șutat plasat, lângă bară: 1-1 (min. 68).
După golul egalizator, gazdele au încercat să mai echilibreze situația la mijlocul terenului, și să revină în avantaj, dar tot oaspeții au avut atacurile mai periculoase, și în finalul jocului au reușit golul victoriei: Rareș Suciaghi a pătruns pe partea dreaptă în careu, i-a pasat lui Vlad Miron în centru, acesta i-a prelungit lui Mirel Mureșan, care a reluat (cu piciorul drept!) în plasă: 1-2 (min. 84).
În ultimele minute, jucătorii de la AS Borșa au încercat zadarnic să marcheze, eforturile lor ofensive lovindu-se de o defensivă a AMEFA foarte determinată să nu primească gol.
A fost o victorie meritată a oaspeților, care, în ciuda vremii și a terenului, au evoluat foarte hotărâți, mai motivați decât gazdele în toate momentele jocului. Toți cei 11 jucători merită felicitări pentru acest succes, primul în deplasare în anul 2019. Cu aceste trei puncte, AMEFA este sigură de faptul că va urca cel puțin un loc în clasament, urmând să depășească pe Vlădeasa Huedin, echipă retrasă din campionat. De asemenea, această victorie ne face să sperăm că este posibil ca AMEFA să urce mai multe locuri în clasament până la finalul campionatului, bineînțeles, cu condiția să obțină și alte rezultate pozitive.
Urmează pentru AMEFA jocul de pe teren propriu cu o echipă care merge ”strună” în retur, Viitorul Sânpaul. Partida se va defășura joi, 25 aprilie (Joia Mare), de la ora 20.15, pe nocturnă, în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca.