duminică, 21 aprilie 2019

Prima înfrângere pe teren propriu în anul 2019: AMEFA - Inter Dezmir 1-3 (0-2)

Duminică, 14 aprilie, pe terenul 2 din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu”, cu începere de la ora 17, AMEFA a întâlnit pe Inter Dezmir într-un meci contând pentru etapa a 23-a a Campionatului Județean Cluj (Liga a 5-a), zona Cluj. Pe o vreme bună pentru fotbal, în fața a circa 15 de spectatori, au evoluat formațiile:
AMEFA: Paul Șofron - Andrei Lakatos, Ionuț Șanta (71 Ionuț Pintilie), Mirel Mureșan, Emil Trifan - Marius Someșan (57 Vlad Miron), Giuseppe Perelli (71 Robert Rus) - Alex Chertes, Rareș Ciprian Câmpan, Cosmin Hetea - Aurel Moisa. Antrenor-jucător: Emil Trifan. Rezerve neutilizate: Tudor Herlea (accidentat), Victor Iovănescu (bolnav). Au mai fost alături de echipă: Raularian Rusu (președinte), Cosmin Matifălean (cameraman), Răzvan Costina și Mihai Bența.
Inter Dezmir: Alexandru Căpățână - Bogdan Eduard Cozma, Victor Sonea, David Traian Mocan, Vadim Zabica (71 Bogdan Zeld), Lucian Simion Moldovan, Sergiu Petru Albescu, Cătălin Bogdan Vescan (83 Mihai Alex Maniu), Marius Cristian Chiș (76 Antoniu Iuliu Cozac), Sergiu Gorgan, Ciprian Paul Sîncrăian. Antrenor: Călin Chiorean.
Meciul a fost arbitrat de Ovidiu Sonher (la centru), ajutat de Paul Bogdan Pojar și Tudor Pop Moldovan (asistenți), toți din Cluj-Napoca. Observator din partea AJF a fost domnul Petre Rus (Cluj-Napoca).
Cartonașe galbene: Emil Trifan (min. 14 și 63), Mirel Mureșan (min. 24 și 43). Cartonașe roșii (pentru cumul de cartonașe galbene). Mirel Mureșan (min. 43) și Emil Trifan (min. 63).
Debutul partidei a aparținut gazdelor, care au asediat preț de câteva minute poarta adversă, ratând două bune oportunități prin Giuseppe Perelli, ambele cu lovituri de cap în urma unor centrări din fază fixă (corner, respectiv lovitură liberă) de pe partea dreaptă, în min. 2 (bară transversală) și min. 4.
Oaspeții au echilibrat partida încetul cu încetul, ba mai mult, au controlat tot mai autoritar centrul terenului, lansând atacuri tot mai periculoase. În min. 20, după o fază în care mingea a circulat pe traseul Sergiu Gorgan - Marius Cristian Chiș - Ciprian Paul Sîncrăian, ultimul a finalizat din fața porții: 0-1. AMEFA a încercat să revină în joc, dar tot oaspeții s-au dovedit mai periculoși, și spre finalul reprizei s-au desprins, Sergiu Gorgan finalizând cu un șut la colțul lung după o incursiune pe banda dreaptă: 0-2 (min. 40). Situația s-a complicat și mai mult pentru gazde în min. 43, când Mirel Mureșan a văzut al doilea cartonaș galben, acordat cu destul de mare lejeritate (la fel ca și primul), și a fost eliminat.
Emil Trifan a trecut fundaș central, și AMEFA a jucat în trei fundași la sfârșitul primei reprize și începutul celei de-a doua. Mai mult, după pauză, Giuseppe Perelli a urcat alături de Aurel Moisa în postura de vârf de atac, AMEFA jucând foarte ofensiv în debutul celei de-a doua reprize, deși evolua cu un om mai puțin pe teren. Această tactică i-a surprins oarecum pe oaspeți, care s-au relaxat înainte de vreme, și a dat în cele din urmă roade: o pasă neglijentă în defensiva dezmirenilor a fost interceptată de Alex Chertes, care a șutat năpraznic, lângă bară: 1-2 (min. 58).
Meciul a devenit brusc foarte interesant, dar arbitrul a ținut să iasă din nou în evidență, acordând al doilea cartonaș galben lui Emil Trifan în min. 63, după o fază discutabilă, în care Emil Trifan și un adversar au părut că se țin reciproc în marginea careului, în disputa pentru minge.
Cert este că, deși cu doi oameni mai puțin pe teren, AMEFA a încercat să egaleze, deși evident șansele de reușită erau minime. Au fost totuși unele ocazii la poarta oaspeților, însă mult mai puține decât cele de la poarta gazdelor, unde Paul Șofron a făcut minuni, apărând extraordinar, în condițiile în care gazdele au neglijat oarecum apărarea, jucând totul pe cartea atacului.
Finalmente, într-una din numeroasele situații în care oaspeții au scăpat în superioritate numerică spre poarta apărată de Paul Șofron, Marius Cristian Chiș a reușit să-l învingă pe bravul portar al AMEFA și să aducă liniștea în tabăra oaspeților: 1-3 (min. 76).
Pe finalul meciului, jucătorii de la AMEFA nu au mai avut puterea necesară să mai încerce să revină în joc, și s-au mulțumit să se apere, conștienți că șansele de a mai întoarce rezultatul sunt minime, iar jucătorii de la Inter Dezmir au părut mulțumiți de rezultat și nu au mai forțat, deși au mai avut ocazii.
Este păcat că gazdele s-au ”trezit” abia după ce au rămas în inferioritate numerică și erau conduse cu 2-0, altfel am fi putut avea un meci mai interesant și mai disputat. Urmează un meci dificil pentru AMEFA, în deplasare, la Borșa.