duminică, 31 martie 2019

Poveste cu final fericit (pentru gazde): AMEFA - Progresul Sânnicoară 8-3 (3-3)

Duminică, 24 martie, cu începere de la ora 15, pe terenul din Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu” s-a disputat meciul dintre AMEFA și Progresul Sânnicoară, contând pentru etapa a 20-a a Campionatului Județean Cluj (Liga a 5-a) - zona Cluj, un adevărat derby al suferinței, între două echipe aflate în partea inferioară a clasamentului.
Pe o vreme frumoasă, în fața a circa 20 de spectatori, AMEFA a evoluat cu: Paul Șofron - Andrei Lakatos, Ionuț Șanta, Emil Trifan (20 Andrei Nemeș), Robert Rus - Cosmin Hetea (68 Vlad Pop), Marius Someșan, Rareș Suciaghi, Aurel Moisa (46 Rareș Ciprian Câmpan) - Tudor Moigrădean, Giuseppe Perelli (65 Ionuț Pintilie). Rezerve neutilizate: Tudor Herlea, Mirel Mureșan. Au mai fost alături de echipă: Raularian Rusu, Gabriel Suciaghi.
Partida a fost arbitrată de Adrian Roman (la centru), Elena Roxana Mazilu și Petrică Ionuț Cîmpeanu (asistenți) - toți din Cluj-Napoca. Observator din partea AJF a fost domnul Lucian Grigore Mandi.
Înaintea meciului, se părea că oaspeții nu au efectivul complet de jucători. Până la urmă, și cu un mic ajutor din partea gazdelor, ambele echipe au început în formulă completă.
Partida a început neașteptat, cu oaspeții marcând două goluri în primele 10 minute, prin Mirel Mureșan (min. 5) și Marius Blenche (min. 9). Gazdele au ratat câteva ocazii uriașe, prin Tudor Moigrădean (de câteva ori), Cosmin Hetea și Rareș Suciaghi, dar au reușit în cele din urmă să revină pe tabelă. Mai întâi, în min. 23 Rareș Suciaghi a fost faultat în careu și tot el a transformat penalty-ul: 1-2 (min. 24). Peste câteva minute, Tudor Moigrădean l-a deschis foarte bine pe Aurel Moisa, acesta a intrat în careu și a șutat imparabil: 2-2 (min. 30). Apoi același Rareș Suciaghi, după o combinație prelungită cu Cosmin Hetea și Tudor Moigrădean, a pătruns în careu pe partea dreaptă și a șutat la colțul lung: 3-2 (min. 34). Oaspeții au avut o ultimă tresărire de orgoliu în finalul primei reprize, când, după o fază prelungită de atac, Mirel Mureșan a egalat: 3-3 (min. 40).
În a doua repriză, Mirel Mureșan nu a mai continuat să joace în echipa oaspete, astfel că aceștia au rămas în inferioritate numerică. În aceste condiții, AMEFA nu a mai avut probleme în a se impune, deși scorul a căpătat proporții abia spre final. Festivalul de goluri a fost deschis de Giuseppe Perelli, care a reluat simplu, din 6 metri, o centrare perfectă venită de pe partea stângă de la Tudor Moigrădean: 4-3 (min. 54). Cosmin Hetea a finalizat din interiorul careului după un atac prelungit la poarta adversă: 5-3 (min. 60). După o perioadă caracterizată mai ales prin ocazii mari la poarta oaspeților, un nou gol a fost înscris de Rareș Suciaghi, după o pasă lungă a lui Robert Rus: 6-3 (min. 75).
Pe final, au reușit în sfârșit și Tudor Moigrădean (min. 87) și Andrei Lakatos (min. 90) să-și treacă numele pe lista marcatorilor, ridicând scorul la 8-3, fluierul final auzindu-se imediat după cel din urmă gol.
A fost o victorie muncită a gazdelor, în ciuda diferenței aparent mari de pe tabelă. Urmează două deplasări dificile, la Gilău și la Gârbău, unde cu siguranță adversarii vor avea prima șansă, dar AMEFA trebuie să încerce să obțină punct(e).

Un comentariu:

1. Mirel Mureșan este jucător la AMEFA. Pentru Progresul văd că a marcat profesorul Toma. Nu este clară descrierea, cronologia partidei.