joi, 13 octombrie 2016

Răsturnare spectaculoasă de scor: AMEFA - ACS Aghireșu 7-2 (1-2)

AMEFA părea să aibă un meci ușor pe teren propriu duminică, 9 octombrie, de la ora 16, cu penultima clasată, ACS Aghireșu, echipă pe care o învinsesem și în sezonul precedent la scor, și acasă, și în deplasare. Cam așa s-au gândit probabil și majoritatea jucătorilor de pe teren, care s-au ”trezit” abia la 0-2. Pe o vreme bună pentru fotbal, au evoluat următorii: Paul Șofron - Vlad Pop (46 Radu Neag), Călin Pop, Mircea Eugen Ciobanu, Robert Rus (78 Bogdan Chiorean) - Marius Someșan (46 Bogdan Puskas), Victor Iovănescu (78 Alex Rednic), Rareș Ciprian Câmpan, Emil Trifan - Horațiu Brici, Marius Bolda (75 Vlad Rednic). În lipsa antrenorului Radu Mureșan, pe bancă au fost Raularian Rusu (președinte), Adrian Macavei și alți membri ai staff-ului tehnic.
Partida a fost arbitrată de Dan Florin Dreve la centru, ajutat de Cosmin Bogdan și Ionuț Bogdan Moldovan - asistenți, toți din Cluj-Napoca. Observatorul partidei a fost domnul Iuliu Maja (Cluj-Napoca). Cartonaș galben (la AMEFA): Marius Bolda (min. 63). Oaspeții au primit trei cartonașe galbene.
Jucătorii din Aghireșu au intrat foarte hotărâți pe teren și în mai puțin de 20 de minute conduceau deja cu 2-0. Mai întâi, în min. 9, după o minge pierdută la mijlocul terenului, un jucător al oaspeților a fost lansat pe stânga, șutul său din careu a fost respins de Paul Șofron la Andrei Sârb, care, singur, a reluat în plasă: 0-1. Același Sârb a nimerit bara transversală în min. 16 dar peste doar un minut colegul său din atac, Mugurel Neag, a finalizat simplu după o altă eroare defensivă a gazdelor: 0-2.
La acest scor, cei din Aghireșu au redus ”turația motoarelor” și jocul s-a echilibrat vizibil. AMEFA a început să se apropie tot mai periculos de poarta adversă și a ratat prin Marius Bolda (min. 29) și Horațiu Brici (min. 34) două șanse importante de a puncta. Până la urmă, în min. 43, Horațiu Brici a centrat perfect din lovitură liberă de pe partea stângă și Călin Pop, urcat în careu, i-a luat fața portarului, reluând mingea cu capul în poarta goală: 1-2. Cu acest scor se intră la pauză, în ciuda unei bune oportunități a oaspeților de a reveni în avantaj la două goluri în min. 44.
După pauză, jocul a ”curs” tot mai vizibil spre poarta oaspeților. Soarta meciului s-a jucat între min. 55 și 59, când AMEFA a înscris de trei ori și scorul s-a schimbat de la 1-2 la 4-2. În min. 55 Marius Bolda a expediat un șut slab la colțul scurt, dar portarul advers a scăpat mingea în poartă: 2-2. Peste două minute, Eugen Ciobanu trimite o minge lungă, la ”bătaie”, pentru noul intrat Bogdan Puskas, iar acesta lobează mingea cu capul peste portarul ieșit cu întârziere: 3-2. Peste alte două minute, a fost rândul lui Călin Pop să-l deschidă pe același Bogdan Puskas, care de data aceasta a profitat de naivitatea fundașului advers, căruia i-a furat mingea, și a punctat din careu: 4-2. În min. 63 Marius Bolda a fost faultat în careu și arbitrul a dictat penalty dar, conform tradiției, acesta a fost ratat, chiar de cel care l-a provocat. Marius Bolda avea însă să se ”răzbune” în min. 68, când a înscris cu un șut din dreapta la colțul lung: 5-2. Tot el a ratat însă în min. 72, din poziție ideală, singur în centrul careului. Scorul a luat proporții în min. 76: Horațiu Brici a trimis o pasă lungă pentru Radu Neag, care a intrat în careu și a finalizat cu aplombul obișnuit: 6-2. În cele din urmă, în min. 83, a fost rândul lui Radu Neag să fie în postura de servant iar Alex Rednic în cea de finalizator: 7-2.
Oaspeții au avut la rândul lor unele ocazii mari de a înscrie, inclusiv două șuturi în bară, în min. 67 și 82, dar n-au reușit să mai diminueze din proporțiile dezastrului din a doua repriză.
Este îmbucurător că AMEFA știe să gestioneze și momentele mai dificile și să întoarcă un rezultat în favoarea sa. Pe de altă parte, scorul nu reflectă 100% realitatea din teren, jocul fiind mai echilibrat, dar în mod evident AMEFA a meritat victoria. Jocul din prima repriză, în special, ridică însă serioase semne de întrebare, îndeosebi în perspectiva meciurilor mai dificile ce vor uma. Primul dintre ele se va disputa chiar azi (etapă intermediară), de la ora 16, la Jucu de Sus, cu Unirea 2 Jucu.