sâmbătă, 1 octombrie 2016

Era s-o pățim: AMEFA - Viitorul Poieni 3-2 (1-0)

În acest campionat, din cauza numărului mai mare de echipe înscrise și a începerii tardive a turului (în septembrie), AJF-ul clujean a luat decizia de a se juca nu mai puțin de 4 (patru) etape intermediare, din care am scăpat de una (fiindcă AMEFA a stat atunci) dar nu am mai scăpat de a doua, care s-a desfășurat joi, 29 septembrie, de la ora 17. AMEFA a jucat pe teren propriu cu Viitorul Poieni, echipă foarte disciplinată, care s-a prezentat în Parcul Sportiv Universitar ”Iuliu Hațieganu” înaintea noastră și a jucat cu multă determinare. AMEFA a avut un lot mai subțirel, având în vedere că mulți jucători nu s-au putut învoi de la servici iar alții au ajuns în ultimul moment.
În cele din urmă, pe teren au evoluat următorii: Paul Șofron - Horațiu Moldovan (76 Lucian Macri), Eugen Ciobanu, Călin Pop, Marius Someșan (66 Bogdan Chiorean) - Cosmin Gorga (68 Victor Iovănescu), Lucian Dodea, Rareș Ciprian Câmpan, Cosmin Hetea - Horațiu Brici, Marius Bolda. Antrenor: Radu Mureșan. Pe bancă au mai stat Raularian Rusu și Adrian Macavei iar în tribună, printre alții, i-am remarcat pe Raul Tat (accidentat) și Andrei Șișoe, vechi component al echipei AMEFA 1911 de pe teren sintetic, revenit în țară, din păcate pentru o scurtă perioadă.
Au arbitrat: Bogdan Iuliu Popa - la centru, Petrică Ionuț Câmpeanu și Alin Cristian Mureșan - asistenți, toți din Cluj-Napoca. Observatorul partidei a fost domnul Ionel Suciu (Cluj-Napoca).
Meciul a început bine pentru AMEFA, care a dominat din primele minute și a deschis scorul în min. 12 prin Marius Bolda, care a finalizat cu aplomb pe lângă portarul advers, după ce s-a desprins în viteză de fundași, lansat de Călin Pop. Tocmai când ne imaginam că va fi un meci ușor, oaspeții au reușit în două rânduri să scape singuri cu Paul Șofron (min. 14 și 17), dar acesta a salvat situația sau au tras peste transversală. Apoi a început festivalul ratărilor la poarta oaspeților, cu Marius Bolda, Cosmin Hetea și Cosmin Gorga în prim-plan, dar eroul acestor faze a fost portarul celor de la Poieni care a apărat senzațional.
Repriza a doua a fost mult mai bogată în evenimente, cum pare să fie de obicei cazul. Ea a început cu AMEFA în atac, căutând să-și consolideze și să-și mărească avantajul. Portarul advers a prins cam toate mingile pe jos, inclusiv la șuturi din apropiere, cum a fost cazul la Marius Bolda (min. 51) și Cosmin Hetea (min. 58), care nu l-au putut învinge din 7-9 metri. Abia în min. 65 a reușit Cosmin Hetea să trimită un șut cu efect și cu boltă din lateral stânga, la colțul lung, la care acest portar n-a mai avut replică: 2-0.
Cam din acest moment, cei de la Poieni au început să se arate și ei mai periculoși în atac, și pe fondul relaxării și oboselii jucătorilor gazdă, dar și a schimbărilor mai puțin inspirate. În min. 77, la o fază banală, un jucător oaspete a centrat din banda stângă iar mingea a atins mâna lui Mircea Eugen Ciobanu, aflat relativ aproape, dar în careu. Oaspeții au reclamat penalty dar arbitrul a decis că nu e cazul (la final a explicat că ”mâna era într-o poziție firească”).
Se părea că nimic nu se mai putea întâmpla, în ciuda atacurilor tot mai insistente ale oaspeților. Mai mult, în min. 82, pe contraatac, Horațiu Brici, lansat de Bogdan Chiorean, a scăpat singur cu portarul și l-a lobat cu eleganță, ridicând scorul la 3-0.
Oaspeții au reușit ceea ce părea să fie golul de onoare în min. 87, după un corner din partea dreaptă, Alexandru Tereu reluând nestingherit cu capul din marginea careului de 6 metri, din poziție centrală: 3-1. Golul i-a încurajat pe oaspeți, care după două minute au înscris din nou: Ovidiu Arthur Abrudan s-a strecurat cu mingea la picior printre fundașii AMEFA și l-a executat pe Paul Șofron: 3-2.
Finalul a fost cu emoții dar nu s-a mai întâmplat nimic remarcabil. Imediat după încheierea meciului, oaspeții au avut diverse lucruri de reproșat arbitrului, între care penalty-ul menționat, faptul că n-a prelungit meciul (au fost de fapt 2 minute de prleungire), faptul că n-a arătat minutele de prelungire, etc.
Cert este că nu s-ar fi ajuns la situația de a avea emoții în final dacă AMEFA ar fi știut cum să gestioneze ultimele minute, cum să mențină avantajul pe tabelă. La 3-0 sigur că oaspeții nu ar mai fi avut nimic de comentat. Este clar că victoria a fost meritată dar echipa trebuie să găsească mijloacele și să aibă maturitatea de a gestiona finalurile de meci.
Urmează o partidă dificilă, în deplasare, la Vlaha, duminică, 2 octombrie, de la ora 16.