duminică, 16 octombrie 2016

Am egalat, dar tot degeaba: Unirea II Jucu - AMEFA 4-2 (2-0)

Etapele intermediare nu priesc echipelor de amatori, asta este clar. AMEFA a avut în mod serios de suferit joi, 13 octombrie, când au făcut deplasarea la Jucu de Sus doar 12 jucători, din care 3 portari, 2 fundași, 6 mijlocași și un atacant. În aceste condiții, un portar a stat în poartă (Șofron), un altul a jucat vârf de atac (Chiorean) iar un altul a stat pe marginea terenului (bancă n-a existat), pregătit pentru schimbare în cazul că cineva se accidentează (Tudor Herlea). Până la urmă nu s-au efectuat schimbări, AMEFA evoluând în aceeași formulă de la început (ora 16), până la sfârșit, pe o vreme rece, dar din fericire fără ploaie: Paul Șofron - Vlad Pop, Victor Iovănescu, Mircea Eugen Ciobanu, Cosmin Hetea - Raul Tat, Horațiu Brici, Lucian Dodea, Bogdan Puskas - Cosmin Gorga, Bogdan Chiorean. Antrenor: Radu Mureșan. Echipa a mai fost însoțită de Raularian Rusu (președinte), Andrei Șișoe, Mihai Bența, Dragoș Conț și Cosmin Țurcă, printre alții.
Au arbitrat Bogdan Popa (la centru), Anghel Todea și Ionuț Vescan (asistenți) - toți din Cluj-Napoca. Observatorul partidei a fost domnul Cornel Florea (Cluj-Napoca). Cartonașe galbene (la AMEFA): Eugen Ciobanu (min. 58), Paul Șofron (min. 70) și Horațiu Brici (min. 75).

Gazdele au început meciul în forță și au deschis scorul încă din min. 4, când Adrian Anca, scăpat singur în careu cu Paul Șofron, finalizează: 1-0. În min. 15 Unirea II Jucu majorează diferența, prin același Adrian Anca, din nou demarcat în careu, și care nu a greșit ținta: 2-0. Ar mai trebui menționată (pentru spectacol) foarfeca reușită de același jucător, Anca, în min. 21, execuție de mare rafinament, rămasă însă fără rezultat pe tabelă, dar și numeroasele faze în care diverși jucători ai gazdelor au ratat în postură de singuri cu portarul, Paul Șofron având intervenții salutare, în min. 3, 8, 9, 14, 40, 42 și 45 (ca să ne referim doar la cele din prima repriză).
Este pe de altă parte adevărat că la 2-0 gazdele s-au mai liniștit și AMEFA a preluat inițiativa, ratând ocazii mari prin Horațiu Brici (min. 24) și Lucian Dodea (min. 26 - din lovitură liberă, mingea a lovit bara transversală lângă vinclu). La faza imediat următoare, un fundaș al gazdelor comite henț în careu, Cosmin Gorga înscrie dar arbitrul a apucat să fluiere penalty și golul este anulat! Execută Raul Tat și, conform obiceiului, ratează (portarul respinge - min. 27).
După pauză, jucătorii de la AMEFA intră hotărâți pe teren și restabilesc rapid și oarecum surprinzător egalitatea. Mai întâi, Horațiu Brici, deschis de Cosmin Gorga, scapă spre poartă, șutează în portar, mingea revine la Cosmin Gorga, care trimite în plasă: 2-1 (min. 49). Peste doar două minute, Eugen Ciobanu recuperează un balon și îl lansează pe Cosmin Gorga, care se descotorosește de fundașul advers și îl execută cu finețe pe portar: 2-2 (min. 51)! Putea fi chiar 2-3 dar Cosmin Hetea, bine servit de Horațiu Brici, a șutat peste poartă din poziție ideală, singur cu portarul (min. 55). În min. 57 se semnalizează ofsaid (discutabil) la o fază la care Cosmin Gorga ajunsese în postură de finalizare, la 8 metri de poartă.
Încetul cu încetul, oaspeții ”se sting” și gazdele revin în atac. În min. 64, o centrare de pe partea stângă la colțul lung prinde descoperită defensiva AMEFA, și Vlad Mihai Pojar finalizează din 6 metri: 3-2. Urmează noi ratări ale celor din Jucu (min. 66 și 68), care anunță faza din min. 70, când Paul Șofron intervine la un atacant advers, în propriul careu, și se dictează penalty. Execută și înscrie Vlad Mihai Pojar: 4-2 (min. 71).
Până la final nu se mai consemnează nimic notabil, gazdele părând mulțumite cu rezultatul, cedând deliberat inițiativa și încercând să-și mărească avantajul pe contraatac, în vreme ce jucătorii de la AMEFA au fost prea obosiți și incapabili să mai dea vreo replică, deși au dominat teritorial. În aceste minute s-a văzut cât de important este să ai și jucători de rezervă.
Meciul s-a pierdut în primul rând din cauza numeroaselor absențe, în special din compartimentul defensiv, unde doar portarul Paul Șofron și fundașul central Mircea Eugen Ciobanu au jucat pe posturile lor obișnuite (și au făcut-o amândoi foarte bine). În aceste condiții, înfrângerea a venit firesc, în ciuda faptului că AMEFA a egalat și putea chiar să preia conducerea la un moment dat. Într-un meci nu este însă suficient să joci doar 15 minute. De asemenea, mai putem analiza și situația, de-a dreptul absurdă, a ratării constante a penalty-urilor. Este clar că este nevoie de un jucător specializat pe aceste lovituri de pedeapsă și că schimbarea permanentă a executantului nu rezolvă decât întâmplător și momentan problema.
Astăzi de la ora 16, AMEFA întâlnește pe teren propriu ultima clasată, Progresul Sânnicoară.