vineri, 7 octombrie 2016

Când nu joci nimic, nu poți câștiga: Progresul Vlaha - AMEFA 2-0 (0-0)

Așa cum era de așteptat, meciul de la Vlaha, duminică, 2 octombrie, de la ora 16, n-a fost deloc unul ușor. Gazdele au jucat bine și au înclinat balanța în favoarea lor în ultimul sfert de oră, în vreme ce AMEFA a făcut cel mai slab joc din campionat (de până acum), și pe fondul absențelor tot mai numeroase și cu impact tot mai mare pe teren. Pe o vreme bună și în fața a circa 30 de spectatori, AMEFA a evoluat cu: Bogdan Chiorean - Marius Someșan (72 Vlad Pop), Călin Pop, Mircea Eugen Ciobanu, Robert Rus - Victor Iovănescu - Cosmin Hetea, Raul Tat, Rareș Ciprian Câmpan, Marius Bolda - Radu Neag. Antrenor: Radu Mureșan. Pe bancă: Vlad Rednic, Alex Rednic, Lucian Macri (rezerve neutilizate), Raularian Rusu (președinte), Răzvan Horațiu Bătinaș (vicepreședinte).
Meciul a fost arbitrat de Rareș Moca la centru, Dragoș Popa și Adrian Boca - asistenți (toți din Cluj-Napoca). Observatorul partidei a fost domnul Lucian Grigore Mandi (Apahida). Cartonașe galbene: Victor Iovănescu (min. 53) - pentru henț și Mircea Eugen Ciobanu (min. 76) - pentru faultul care a dus la primul gol.
Folosit în premieră, sistemul 4-1-4-1 n-a dat nu știu ce satisfacție. Închizătorul (Victor Iovănescu) a jucat într-adevăr un rol în defensivă, care s-a descurcat relativ bine până la un punct. Ofensiva a fost însă teribil de slabă. Mijlocașii de ”creație” au dat puține pase utile, jucătorii de bandă au alergat mult dar de cele mai multe ori degeaba, vârful de atac Radu Neag a fost din nou în formă slabă. A rezultat un joc haotic, cu multe mingi aruncate la întâmplare, cu dueluri predominant fizice din care jucătorii gazdă, mai bine făcuți și mai deciși, au ieșit de cele mai multe ori câștigători.
Impresia generală a fost aceea de echilibru, mingea disputându-se mai mult la centrul terenului. Progresul Vlaha a avut cele mai mari ocazii în prima repriză. În min. 11, Eugen Ciobanu a scos din fața liniei porții un șut la care portarul Bogdan Chiorean fusese învins; în min. 35 și 39 Molnar Laszlo a scăpat de două ori singur cu Bogdan Chiorean, dar acesta a reușit de fiecare dată să se opună golului. AMEFA a avut câteva zvâcniri prin Marius Bolda, pe partea stângă, dar acesta fie a șutat alături (min. 23), fie a uitat să paseze și a fost deposedat, fie a pasat greșit, cum s-a întâmplat la ultima fază a primei reprize.
Repriza secundă a debutat cu o oportunitate mare a oaspeților, aceasta fiind singura dată când Marius Bolda și Radu Neag au colaborat, primul servindu-l pe cel de-al doilea în careu, dar finalizarea a lăsat mult de dorit, mingea trecând alături. Tot Radu Neag a trimis un șut puțin peste poartă în min. 50 (balonul a șters transversala) iar în min. 70 o minge trimisă cu boltă de la distanță de Victor Iovănescu a lovit la rândul său transversala. AMEFA a părut mai aproape de a deschide scorul dar n-a fost așa.
În min. 76, Vlad Pop (de puțin timp intrat pe teren) a pierdut duelul cu un jucător advers care a pătruns periculos spre careu, fiind oprit prin fault de Mircea Eugen Ciobanu la 18 metri perpendicular de poartă. Lovitura liberă a fost executată cu măiestrie de Molnar Laszlo, care a deschis scorul: 1-0 (min. 77). Ca tacâmul să fie complet, în min. 86, la o altă lovitură liberă, de data aceasta din apropierea liniei de fund, mingea a fost centrată la colțul scurt, de unde Vasile Eugen Zamfir a reluat, de lângă bară: 2-0, scor care nu s-a mai modificat până la final. AMEFA a părut lipsită de orice replică în ultimele 15 minute ale jocului.
După entuziasmul de început, materializat prin prezențe numeroase la jocuri și rezultate pe măsură, se pare că echipa a căzut din nou pradă dezinteresului unei părți a jucătorilor, care vin tot mai rar la meciuri. Fără șase titulari, era greu de imaginat că AMEFA poate reuși un rezultat bun la Vlaha, echipă în fața căreia am pierdut și în amicalul de dinaintea începerii campionatului, și pe care n-am învins-o niciodată. Progresul s-a prezentat bine la acest meci și a câștigat meritat.
Următorul meci pentru AMEFA este duminică, acasă, cu ACS Aghireșu, echipă clasată pe penultimul loc în clasament. Deja se prefigurează o problemă la nivelul lotului și pentru acest meci, teoretic ușor, dar care poate deveni dificil.