marți, 15 martie 2016

La fel ca în tur: Progresul Vlaha - AMEFA 3-3 (1-1)

Returul a început duminică, 13 martie, iar pentru AMEFA primul meci s-a disputat în deplasare, la Vlaha, cu vecina de clasament, Progresul. La ora 14 vremea era destul de rece, cerul înnorat. Timpul era bun pentru fotbal, păcat că gazonul n-a făcut față ”solicitării” și a devenit tot mai mocirlos pe durata partidei, fiind excesiv de umed încă de la început din cauza ploilor constante din ultimele zile. La meci au asistat circa 40 de spectatori, majoritatea localnici (de etnie maghiară).
AMEFA s-a prezentat cu un lot numeros de jucători - ca niciodată, au fost prezenți 20 de fotbaliști din cei 22 din lot, absenți fiind doar Lucian Dodea (accidentat) și Tiberiu Cirebea. Horea Ionuț Meleg și Vlad Pop (de asemenea accidentați) au dorit să vină, deși nu puteau să joace, și au încurajat echipa de pe margine.
Pentru AMEFA au evoluat: Paul Șofron - George Deac, Horațiu Moldovan (71 Robert Rus), Eugen Ciobanu, Emil Trifan - Cosmin Hetea, Raul Tat (67 Andrei Țucudean), Rareș Ciprian Câmpan, Bogdan Puskas (54 Flaviu Cătinean) - Cosmin Gorga, Radu Neag (86 Lucian Macri). Rezerve neutilizate: Tudor Herlea - Marius Someșan, Daniel Șinca. Antrenor: Radu Mureșan. Pe bancă au mai stat Raularian Rusu și Mircea Alexe.
Cartonașe galbene: Raul Tat (18), Eugen Ciobanu (83). Gazdele au primit 4 cartonașe galbene.
Au arbitrat: Mihail Spînu - Adrian Ștefan Boca și Mihai Robert Meres (toți din Cluj-Napoca). Observator: Alexandru Pop (Cluj-Napoca).
Partida s-a desfășurat în nota de dominare a echipei gazdă, care a avut cele mai multe ocazii de a înscrie. Totuși, prima oportunitate de gol i-a aparținut lui Radu Neag, care însă a ratat din poziție singur cu portarul. Progresul a avut o fază similară, la care Paul Șofron a intervenit salvator. El nu mai avea însă ce face la șutul lui Krasznai Marton (antrenorul-jucător al gazdelor), dar s-a opus bara transversală. Gazdele au deschis în cele din urmă scorul în minutul 23: o centrare șutată la semi-înălțime de pe partea dreaptă, aproape de pe linia de fund, a fost reluată în plasă din careul mic de Laczi Csaba, liber în fața porții. AMEFA a replicat aproape imediat și, după o acțiune colectivă, Emil Trifan l-a deschis printre fundașii gazdelor pe Rareș Ciprian Câmpan, care a driblat și portarul și a egalat: 1-1.
Până la pauză, gazdele au încercat să-și impună jocul și au cerut în două rânduri penalty, prima dată la un henț în careu al lui George Deac iar a doua oară la un fault de la marginea careului, pretins a fi fost în suprafața de pedeapsă. În ambele rânduri, arbitrul a cerut ca jocul să continue.
În a doua repriză, tot Progresul a fost la cârma partidei. În minutul 51 gazdele preiau din nou conducerea, prin Tamas Andras, care, lansat printre fundașii AMEFA, l-a depășit și pe Paul Șofron și a punctat fără probleme. Peste două minute se părea că meciul este decis: o centrare de pe partea dreaptă a fost reluată din voleu în plasă, din centrul careului, de Laczi Csaba: 3-1.
Din acest moment, jocul a început să se schimbe încetul cu încetul. Ambele echipe au recurs la numeroase modificări. Din acest punct de vedere, se pare că antrenorul Radu Mureșan a fost mai inspirat, întrucât AMEFA a reușit să revină spectaculos pe finalul partidei. Deși Progresul a mai avut câteva ocazii (inclusiv o fază la care Flaviu Cătinean a salvat de pe linia porții), AMEFA a reușit să reducă din handicap în minutul 76 prin Radu Neag, care a dejucat o ieșire defectuoasă la offside a gazdelor și a înscris după o cursă solitară de peste 30 de metri: 3-2. Golul a declanșat reacții opuse în cele două tabere: moralul oaspeților a crescut, în vreme ce gazdele, care până atunci păreau sigure de victorie, și-au schimbat nejustificat tactica. Disputele pentru balon au devenit tot mai aprige, cauzând numeroase întreruperi și accidentări, de ambele părți. AMEFA a forțat cu toate liniile în final. În minutul 90+4, Eugen Ciobanu a fost faultat la circa 25 de metri de poarta adversă, perpendicular pe poartă. Emil Trifan a executat impecabil lovitura liberă, trimițând balonul în vinclu și stabilind scorul final: 3-3, același ca și în meciul tur!
Rezultatul este unul pozitiv pentru AMEFA, ținând cont de aspectul general al jocului. Urmează o nouă partidă dificilă, cu cealaltă ”vecină” de clasament, de data aceasta de deasupra noastră, Voința Pata. În tur, am câștigat cu destulă șansă cu 1-0 la Pata. Sperăm ca duminică să se repete și în acest caz istoria!