miercuri, 23 martie 2016

Primul succes din retur: AMEFA - Voința Pata 4-2 (4-0)

Pe o vreme foarte frumoasă de primăvară, duminică, 20 martie, de la ora 16, AMEFA a jucat primul său meci din retur pe teren propriu, pe stadionul CMC, cu Voința Pata, echipă vecină de clasament. Oaspeții ocupau poziția a patra în clasament iar AMEFA locul 5, însă diferența de 6 puncte nu se putea recupera într-o singură partidă. Chiar și așa, jucătorii de la AMEFA au luat meciul foarte în serios și au rezolvat ecuația echipei învingătoare încă din prima repriză. În partea a doua, ”turația motoarelor” echipei gazdă a scăzut vizibil, iar cei din Pata au profitat, reducând din diferență.

Așa cum, din păcate, foarte rar se întâmplă (din cauza accidentărilor și altor motive), AMEFA a putut alinia același 11 de start ca și la meciul precedent, de la Vlaha, la indicația domnului antrenor Radu Mureșan, care a lipsit de la meci, fiind înlocuit pe banca tehnică de Raularian Rusu.
Așadar, pentru AMEFA au evoluat următorii: Paul Șofron (81 Tudor Herlea) - George Deac, Horațiu Moldovan (54 Marius Someșan), Eugen Ciobanu, Emil Trifan - Cosmin Hetea (65 Horea Ionuț Meleg), Raul Tat (65 Flaviu Cătinean), Rareș Ciprian Câmpan, Bogdan Puskas (54 Robert Rus) - Cosmin Gorga, Radu Neag. Rezerve neutilizate: Andrei Șinca și Lucian Macri.
Jucătorii de la AMEFA nu au primit niciun cartonaș galben în acest joc. Oaspeții au primit câteva cartonașe galbene iar un jucător a primit al doilea cartonaș galben și, în consecință, pe cel roșu, fiind eliminat în minutul 82.
Au arbitrat: Marius Chioran (Cluj-Napoca), Claudiu Georgiu (Dej) și Ionuț Bogdan Vescan (Cluj-Napoca).
Observator: Vasile Ielciu (Cluj-Napoca).

Lotul AMEFA la startul meciului cu Voința Pata.
Rândul de sus: Raularian Rusu (președinte), Tudor Herlea, Horea Ionuț Meleg, Lucian Macri, George Deac, Rareș Ciprian Câmpan, Mircea Eugen Ciobanu, Radu Neag, Raul Gabriel Tat, Robert Rus, Paul Șofron.
Rândul de jos: Dan Emil Trifan, Daniel Șinca, Bogdan Sebastian Puskas, Marius Someșan, Horațiu Răzvan Moldovan, Liviu Cosmin Hetea, Giani Cosmin Gorga.

Prima repriză a fost foarte clar dominată de AMEFA, în special în prima jumătate de oră, când oaspeții au ieșit rar din propria jumătate de teren. Combinațiile în viteză ale atacanților amfitrioni au destabilizat deseori defensiva Voinței iar finalizările s-au lăsat mai de fiecare dată cu gol, astfel că în minutul 27 era deja 4-0!

Cosmin Gorga deschide scorul cu un șut splendid

Dar iată și cum s-au înscris aceste patru goluri. Cel mai spectaculos a fost primul: Cosmin Gorga primește o minge de la Radu Neag, și-o ”face” în aer, în ciuda presingului advers, și șutează surprinzător din voleu, de la peste 20 de metri, la colțul lung: 1-0 (minutul 9). În minutul 17, AMEFA recuperează un balon în jumătatea adversă de teren, prinzându-i pe picior greșit pe fundașii Voinței, Cosmin Gorga îi pasează cu călcâiul lui Radu Neag, care punctează cu un șut de la linia de 16 metri, tot la colțul lung: 2-0.

Radu Neag înscrie pentru 2-0

În minutul 26, aceiași doi ”actori” cooperează pentru golul al treilea: Cosmin Gorga trimite o diagonală de pe partea dreaptă în colțul opus al careului advers, unde Radu Neag, demarcat, preia și îl ”execută” pe portar cu un lob: 3-0. Peste doar un minut, apărarea descumpănită a oaspeților cedează iar: Bogdan Puskas centrează de pe partea stângă în fața porții, portarul ezită să iasă, iar Cosmin Gorga așează mingea cu latul din 6 metri: 4-0.
La pauză, oaspeții au făcut o schimbare foarte inspirată, trimițând între buturi portarul de rezervă, care s-a evidențiat în mod deosebit, scăpând Voința de la o înfrângere și mai severă. El s-a remarcat la lovitura liberă executată bine de Emil Trifan (minutul 54), a ieșit salvator în întâmpinarea lui Radu Neag (minutele 71 și 74) și Robert Rus (minutul 82) și a scos șuturile lui Marius Someșan (minutul 86) și Rareș Ciprian Câmpan (minutul 90).
Oricum, în a doua repriză și Voința a făcut un joc mai bun, chiar a presat în speranța măcar a unui gol de onoare, în vreme ce AMEFA a ”lăsat-o mai moale”. Numeroasele schimbări de ambele părți și-au pus și ele amprenta asupra jocului. După câteva acțiuni de atac mai legate, Voința Pata reușește să reducă din handicap în minutul 75: portarul a degajat, balonul a fost prelungit pe spate spre vârful de atac Alin Farcaș, Marius Someșan a ratat intercepția, permițând jucătorului de la Voința să scape singur cu Paul Șofron și să înscrie, peste acesta: 4-1.
În ultimele minute de joc, extrema dreaptă a echipei oaspete a scăpat spre poarta gazdelor iar Tudor Herlea (intrat de puțin timp între buturi) l-a blocat în careu. Părerea arbitrului a fost că intervenția portarului AMEFA a fost neregulamentară, acordând penalty. Acesta a fost transformat, stabilindu-se așadar scorul final: 4-2 (minutul 88).
AMEFA a făcut o partidă mai bună decât cea de la Vlaha și deocamdată respectă întru totul scenariul din tur, când a obținut tot un egal și o victorie (e drept, doar cu 1-0) în primele două etape. Nu ne dorim altceva decât ca această simetrie să continue și echipa să se impună și la Sânnicoară, cu Progresul, pe care i-am învins cu 7-0 pe teren propiu, în tur.