joi, 31 martie 2016

Găinile și absențele au adus ghinion: Progresul Sânnicoară - AMEFA 1-0 (0-0)

După două meciuri în care aproape toți jucătorii au fost disponibili, a venit și etapa a treia din retur, când AMEFA s-a deplasat la Sânnicoară cu doar 14 jucători, lipsind în total opt jucători, dintre care patru au fost titulari în primele două jocuri. În plus, a lipsit (din motive obiective) și antrenorul Radu Mureșan, echipa fiind condusă de pe margine de Raularian Rusu. Chiar și așa, AMEFA a avut ocazii mai multe și mai mari decât gazdele și, în condițiile în care ar fi valorificat măcar o parte din oportunități, rezultatul ar fi fost unul favorabil. Nu e mai puțin adevărat că Progresul Sânnicoară a jucat peste așteptări și partida a fost destul de echilibrată. Un rol important l-a avut și terenul, cu mari denivelări, care a făcut ca mingea să fie mai mereu disputată în aer iar jocul de pase ”la firul ierbii” a fost practic imposibil. Din când în când, terenul a fost ”invadat” de găinile care ciuguleau pe margine.
Astfel, duminică, 27 martie, de la ora 16, pe o vreme frumoasă, bună pentru fotbal, AMEFA a jucat pe terenul din Sânnicoară cu: Paul Șofron - Tiberiu Cirebea, Horațiu Moldovan, Eugen Ciobanu, Robert Rus - Horea Ionuț Meleg (80 Vlad Pop), Raul Tat, Rareș Ciprian Câmpan, Bogdan Puskas - Cosmin Gorga, Daniel Șinca (64 Lucian Macri). Rezervă neutilizată: Tudor Herlea. Cartonaș galben: Raul Tat (minutul 88).
Prima repriză a fost destul de echilibrată dar AMEFA a avut cele mai clare situații de gol, ratate cu seninătate de Cosmin Gorga (min. 5 și 20) și Bogdan Puskas (min. 11 și 32). Cea mai mare ratare i-a aparținut lui Daniel Șinca care, în minutul 33, servit ideal de Rareș Ciprian Câmpan, a reluat cu capul, fără a fi deranjat de nimeni, pe lângă poartă, din poziție ideală. Progresul a încercat să valorifice statura superioară, punând în pericol poarta apărată de Paul Șofron mai ales la fazele fixe și cu precădere la cornere, așa cum s-a întâmplat în minutele 15, 18 și 28.
Repriza a doua a început cu echipa gazdă mai hotărâtă. În minutul 49 se înscrie singurul gol al partidei: profitând de marcajul aproximativ al oaspeților, jucătorii de la Progresul au reușit să circule mingea de la portarul propriu, pe partea lor stângă până în fața porții adverse unde, în poziție centrală, Dorin Pascu a finalizat de la 16 metri cu un șut la vinclu: 1-0. Peste patru minute gazdele puteau majora diferența, un jucător scăpând singur pe partea stângă dar lobul peste Șofron nu a avut succes.
Din acest moment, AMEFA a preluat controlul partidei, dominând tot mai clar disputa, dar fără a reuși să înscrie măcar golul egalizator. În minutul 58 Bogdan Puskas depășește apărarea adversă pe stânga și șutează prin fața porții. Portarul e depășit dar Raul Tat, crezând probabil că va fi oricum gol, lasă mingea să treacă, aceasta strecurându-se pe lângă bară! În minutul 66 Rareș Ciprian Câmpan execută bine o lovitură liberă de la marginea careului dar mingea lovește transversala. Șuturile lui Raul Tat (min. 70) și Cosmin Gorga (min. 73) nu și-au atins ținta.
Cea mai controversată fază s-a petrecut în minutul 74 când Bogdan Puskas a fost faultat în centrul careului dar a continuat faza, arbitrul acordând aparent avantaj (există așa ceva la penalty?), iar apoi, când nu a reușit să puncteze, a căzut, dar arbitrul nu a revenit asupra deciziei.
Până la final nu se mai înregistrează nimic demn de a fi menționat. Trebuie totuși remarcat faptul că în minutul 63 Andrei Șinca, folosit în premieră ca vârf de atac, s-a accidentat și a fost înlocuit cu Lucian Macri, care a evoluat ca fundaș dreapta, moment din care Tiberiu Cirebea a jucat mult mai avansat. În minutul 80 a intrat și Vlad Pop, acesta fiind primul său joc după accidentarea din amicalul de la Baru Mare.
După joc AMEFA a contestat utilizarea de către gazde a jucătorului Pușcaș Dragoș, care a evoluat cu numărul 14, acesta nefiind legitimat la Progresul Sânnicoară. Pe raport cu numărul 14 era trecut Darco Petrică, jucător care nu a fost prezent la meci. Jucătorul Pușcaș Dragoș, deși a fost chemat de arbitri și observator să se prezinte la ”confruntare”, a plecat, graba fiind motivată de meciul România - Spania de pe Cluj Arena (care începea însă abia la 21.45).
AMEFA a achitat taxa de contestație la AJF iar Comisia de Disciplină va analiza cazul săptămâna viitoare, luni, 4 aprilie 2016. Întrucât meciul a fost filmat integral iar jucătorul apare destul de des în imagini, nu avem niciun dubiu că decizia va fi favorabilă pentru AMEFA.
Desigur, am fi preferat ca acest meci să-l câștigăm pe teren. Urmează o altă partidă foarte dificilă, pe teren propriu, cu ocupanta locului 2, Inter Dezmir, duminică, 3 aprilie, de la ora 16. Sperăm, în primul rând, ca AMEFA să poată aborda acest meci cu toți jucătorii valizi și prezenți.