duminică, 6 septembrie 2015

Primul succes: Voinţa Pata - AMEFA 0-1 (0-1)

Duminică, 6 septembrie, AMEFA a obținut prima victorie în Campionatul Județean Cluj, Zona Cluj, în deplasare, în fața echipei Voinţa Pata, care venea după un succes la scor în prima etapă, 5-1 în deplasarea de la Gârbău. Partida s-a disputat pe o ploaie care nu a încetat mai deloc, fiind și momente în care intensitatea ploii a făcut aproape imposibil fotbalul. În condițiile date, partida a fost una de luptă, AMEFA ieșind învingătoare la limită, prin golul lui Cosmin Gorga din minutul 45, care a finalizat cu sânge rece din careu după o acțiune personală a lui Rareș Suciaghi.
AMEFA a jucat cu: Paul Șofron - Daniel Șinca, Eugen Ciobanu, Andrei Kökeinyesdi, Marius Someșan (80 Alexandru Solomon) - Rareș Suciaghi, Rareș Ciprian Câmpan, Lucian Dodea, Robert Rus - Cosmin Gorga, Raul Tat. Antrenor: Radu Mureșan. Pe banca tehnică a mai stat și Raularian Rusu.
În prima repriză, AMEFA a fost echipa mai bună, care a insistat mai mult și a pus mai des în pericol poarta adversă. Până la gol, ar mai fi de notat șutul în transversală al lui Rareș Ciprian Câmpan, din afara careului. Gazdele au replicat mai mult pe contraatac.
În a doua repriză, rolurile s-au schimbat iar Voinţa Pata a fost echipa care a dominat teritorial și a avut ocaziile mai mari, în vreme ce AMEFA s-a apărat foarte bine și a contraatacat periculos, Rareș Suciaghi, Raul Tat și Alexandru Solomon ratând șansa desprinderii. Emoțiile au ținut până la final, când, din păcate, Lucian Dodea a primit al doilea cartonaș galben pentru lovirea mingii după fluierul arbitrului (în prelungirile partidei).
Totul este însă bine când se termină cu bine și să consemnăm primele trei puncte pentru AMEFA!
Următoarea partidă va avea loc pe teren propriu duminică, 13 septembrie, de la ora 17, cu Progresul Sânnicoară.