joi, 24 septembrie 2015

Cu picioarele pe pământ: Inter Dezmir - AMEFA 3-2 (1-1)

Duminică, 20 septembrie, vremea s-a schimbat dramatic exact înainte de partida derby de la Dezmir, unde AMEFA a înfruntat liderul la zi, Inter Dezmir. Pe ploaie și furtună, AMEFA a cunoscut pentru prima dată gustul înfrângerii în acest campionat, după un meci foarte slab, clar influențat de condițiile meteo dar și de calitatea terenului.
AMEFA a jucat cu: Paul Șofron - Daniel Șinca (46 Vlad Pop), Eugen Ciobanu, Andrei Kökeinyesdi, Marius Someșan (66 Claudiu Miria) - Raul Tat (68 Horea Ionuț Meleg), Rareș Ciprian Câmpan, Lucian Dodea, Emil Trifan - Cosmin Gorga, Rareș Suciaghi. Rezerve neutilizate: Tudor Herlea și Lucian Macri. Arbitrajul a fost asigurat de o brigadă din Cluj-Napoca, cu Bogdan Iuliu Popa la centru, Anghel Todea și Rareș Gădălean - asistenți. Observatorul partidei a fost domnul Ovidiu Fărăgău (Cluj-Napoca). Cartonaș galben (la AMEFA): Raul Tat (min. 17).

AMEFA a dominat teritorial partida, dar gazdele au știut să profite de puținele șanse de gol pe care le-au avut pentru a obține cele trei puncte. Inter Dezmir a avut și șansa de partea ei. În minutul 15, Lucian Moldovan a executat un corner de pe partea dreaptă, mingea a avut o traiectorie dubioasă, fiind purtată de o rafală de vânt în poartă, Paul Șofron fiind depășit. Din acest moment, gazdele au jucat și mai economicos iar AMEFA a încercat să construiască. În minutul 28 un jucător al gazdelor a comis henț în careu dar arbitrul n-a fluierat. Abia în minutul 43, Emil Trifan a reușit să-și depășească adversarul și să centreze perfect în fața porții, de unde Rareș Suciaghi a reluat în poartă: 1-1.

Repriza a doua s-a desfășurat sub aceleași auspicii. AMEFA a atacat mai mult dar cei de la Inter s-au apărat bine și au contraatacat de câteva ori periculos. În minutul 65, după un astfel de contraatac, purtat pe partea stângă, un jucător al gazdelor s-a desprins, a șutat la colțul lung, Paul Șofron a respins în lateral, de unde Sergiu Gorgan, nemarcat, a reluat în poartă. Speranțele de egalare s-au năruit în minutul 83, când o minge aruncată la întâmplare în față a fost respinsă greșit de Claudiu Miria, care l-a pus în poziție ideală de gol pe același Sergiu Gorgan iar acesta nu a ratat: 3-1. În ultimul minut din cele trei de prelungire a partidei, Cosmin Gorga i-a pasat lui Rareș Suciaghi, iar acesta a driblat mai mulți fundași și portarul și a stabilit scorul final: 3-2.

A fost însă doar o palidă consolare după un meci în general slab, în care majoritatea jucătorilor de la AMEFA au evoluat sub așteptări. Următoarea partidă va fi duminică, 27 septembrie, de la ora 16.30, pe teren propriu, cu AS Borșa.