vineri, 18 septembrie 2015

Fără emoții: AMEFA - Progresul Sânnicoară 7-0 (2-0)

AMEFA a obținut un succes la scor în etapa a 3-a, duminică, 13 septembrie, de la ora 17, pe teren propriu, în fața unei echipe modeste, Progresul Sânnicoară. Pe o vreme deosebit de frumoasă, AMEFA (în echipamentul tradițional roșu și negru) a jucat cu: Paul Șofron (78 Tudor Herlea) - Marius Someșan (57 Lucian Macri), Eugen Ciobanu, Andrei Kökeinyesdi, Robert Rus (62 George Deac) - Raul Tat (55 Radu Neag), Rareș Ciprian Câmpan, Lucian Dodea (72 Iulian Doroftei), Emil Trifan - Cosmin Gorga, Rareș Suciaghi. Antrenor: Radu Mureșan. Pe bancă au mai stat, din staff-ul tehnic: Răzvan-Horațiu Bătinaș, Sabin Nicula și Raularian Rusu, iar dintre rezervele neutilizate: Alexandru Solomon și Vlad Pop.
Jocul a fost la discreția gazdelor, care au atacat din primul minut și au ratat un penalty în minutul 3 prin Rareș Ciprian Câmpan, care a șutat peste bară, după un fault în careu asupra lui Raul Tat. AMEFA a mai avut șansa deschiderii scorului prin Rareș Suciaghi, Cosmin Gorga sau Raul Tat, dar aceștia au irosit câteva situații clare de gol, remarcându-l pe portarul advers. În cele din urmă, Rareș Suciaghi a deschis scorul în minutul 20, cu un șut din careu, din pasa lui Cosmin Gorga. Golul al doilea a venit abia în minutul 37, același Rareș Suciaghi reușind să finalizeze o acțiune individuală de mare impact.
Dacă în prima repriză Progresul Sânnicoară a făcut față destul de onorabil, în a doua parte golurile au curs aproape ca pe bandă rulantă, ratările fiind cel puțin la fel de multe. Au punctat: Rareș Suciaghi în minutele 47, 54 și 68, Cosmin Gorga în minutul 56 și Radu Neag în minutul 80. În aceste condiții, antrenorul Radu Mureșan a decis să facă toate schimbările posibile, mai mulți jucători debutând pentru AMEFA în acest joc.
Trebuie remarcată schimbarea din ofensivă făcută înainte de joc, Rareș Suciaghi preluând rolul de atacant de la Raul Tat, care a trecut mijlocaș dreapta. A fost o mutare foarte inspirată, Rareș marcând de 5 ori în poarta fostei sale echipe!
Un alt fapt care trebuie menționat este prezența a două galerii. Cea a oaspeților a fost formată (din câte am înțeles) din jucători de la Dezmir, cu care vom juca etapa viitoare. Ei au plecat după pauză, la scorul de 3-0. Galeria AMEFA, foarte inimoasă, a stat până la final și a încurajat echipa, prezența ei fiind o surpriză. Ea a fost alcătuită în special din prieteni ai jucătorilor de la AMEFA.
Arbitrii acestei partide au fost: Sergiu Cosmin Jucan (la centru), Alexandru Andrei Nealcoș și Florin Rișcău Liuță (asistenți) - toți din Câmpia Turzii. Din păcate, chiar și în acest meci AMEFA a primit trei cartonașe galbene, toate în prima repriză (când rezultatul era încă sub semnul întrebării), în general în jumătatea adversă de teren, respectiv prin Rareș Suciaghi, Cosmin Gorga și Lucian Dodea.
Observatorul partidei a fost domnul Iuliu Maja (Cluj-Napoca).
Următorul meci va fi duminică, 20 septembrie, de la ora 15, cu Inter Dezmir, liderul la zi al clasamentului, în deplasare.
Celelalte rezultate ale etapei a treia:
Viitorul Dezmir - Unirea II Jucu 3-2 (1-1)
Viitorul Sânpaul - ACS Aghireșu 7-0 (2-0)
Iris Cluj-Napoca - AS Borșa 1-1 (1-1) - s-a omologat 3-0
Viitorul Gârbău Sat - Inter Dezmir 3-10 (1-4)
Viitorul Răscruci - Voința Pata 5-1 (3-1)
Avântul Bradu Luna de Sus - Progresul Vlaha 0-3 (0-2)
În clasament conduc cele două echipe din Dezmir, Inter și Viitorul, cu 9 puncte, despărțite de golaveraj, urmate de AMEFA și Viitorul Răscruci, cu 7 puncte, de asemenea despărțite de golaveraj, Viitorul Sânpaul și Unirea II Jucu cu 6 puncte. AMEFA este așadar pe podium, poziție pe care sperăm să o putem păstra cât mai mult timp!