vineri, 12 octombrie 2012

Ruşinea continuă: AMEFA 1911 - DUNĂRII BOYS 4-6 (2-3)

Duminică, 7 octombrie, de la ora 20, la concurenţă cu transmisiuni TV de mare impact pentru microbişti (derbyurile Steaua - CFR Cluj şi FC Barcelona - Real Madrid), pe terenul CMC 2 s-a desfăşurat partida dintre AMEFA 1911 şi DUNĂRII BOYS, echipă pe care sezonul trecut am învins-o fără probleme, cu 5-2 şi 7-3 (a doua oară am jucat şi cu un om în minus).
De data aceasta, s-au strâns cu chiu, cu vai, şapte persoane pentru AMEFA, şi anume: Raularian Rusu, Horea Ionuţ Meleg, Ciprian Todor, Adrian Pop, Cătălin Palfi, Dănuţ Huciu şi Horaţiu Mureşan. După cum se observă, a lipsit un portar, aşa că în poartă au stat, pe rând, Dănuţ Huciu, Adrian Pop şi Ciprian Todor (în prima repriză), respectiv Raularian Rusu şi Horaţiu Mureşan, în a doua parte.
Atât lipsa portarului, cât şi slaba omogenitate a echipei ne-au fost fatale în faţa unei formaţii accesibile, dar care a ştiut să profite la maxim de erorile noastre şi (la un moment dat) ale arbitrului.
În prima repriză, jocul a fost destul de echilibrat, cu ocazii de ambele părţi. Cătălin Palfi a deschis scorul pentru AMEFA, apoi adversarii au întors rezultatul (1-2) pe contraatac, însă acelaşi Palfi a egalat. Înainte de sfârşitul reprizei, arbitrul a acordat eronat penalty celor de la DUNĂRII BOYS, pentru un pretins henţ la Raularian Rusu la un şut din apropiere (de fapt, mingea l-a lovit în faţă, lăsând şi urme). În ciuda protestelor celui lovit (pentru care a şi primit cartonaş galben), penalty-ul a fost transformat şi adversarii au condus la pauză.
În a doua parte, cu Raularian Rusu în poartă, AMEFA a avut o evoluţie bună pe teren şi băieţii au reuşit să întoarcă rezultatul în favoarea lor, la 4-3, prin două reuşite de excepţie ale lui Horaţiu Mureşan, reinventat ca vârf de atac. Din păcate, la acest scor, DUNĂRII BOYS au preluat iniţiativa în joc, au reuşit să egaleze şi apoi chiar să preia conducerea, pe fondul unor neatenţii în apărarea noastră. La ultima fază, când AMEFA se străduia să egaleze, cu toţi oamenii în atac, adversarii au recuperat mingea şi au mai înscris odată, stabilind scorul final: 6-4.
Dacă anul trecut am început foarte bine, cu cinci victorii în tot atâtea meciuri, se pare că în acest sezon lucrurile stau aproape pe dos, AMEFA obţinând un singur punct din primele patru partide. Să sperăm că această pasă proastă se va încheia şi echipa îşi va reveni cât mai curând.