duminică, 14 octombrie 2012

În sfârșit, prima victorie: ZEBRAS - AMEFA 2-8 (1-3)

După o ”secetă” nedorită de patru jocuri fără victorie, AMEFA 1911 a obținut duminică, 14 octombrie, de la ora 19, pe terenul CMC 2, primul succes în actualul sezon al diviziei E în fața unei echipe într-adevăr mai modeste, ZEBRAS. Adversarii au întârziat nu mai puțin de 40 de minute, dar până la urmă meciul s-a disputat. Pentru AMEFA 1911 au evoluat: Paul Șofron - Raularian Rusu, Vlad Marian, Horea Meleg, Florin Oltean, Sabin Nicula, Mihai Petruț, Cătălin Palfi și Andrei Șișoe.
AMEFA a deschis scorul prin Florin Oltean, cu călcâiul, din centrarea lui Cătălin Palfi. Nu mult după aceea, ZEBRAS au egalat, dar până la pauză Cătălin Palfi a înscris de două ori și se părea că am scăpat de emoții.
În a doua repriză, AMEFA a controlat cu autoritate jocul, dar atacanții s-au întrecut în ratări monumentale. Cei de la ZEBRAS au avut la activ câteva acțiuni mai periculoase, dar Paul Șofron a apărat foarte bine. Totuși, la una din aceste acțiuni, adversarii au reușit să reducă din diferență și la 3-2 orice era posibil. O incursiune în atac a lui Paul Șofron (pornit din poartă), cu pasă la Andrei Șișoe și apoi pasa decisivă a acestuia la Cătălin Palfi a dus scorul la 4-2 și a rezolvat definitiv dilema echipei învingătoare. Până la final, ZEBRAS au opus o rezistență tot mai scăzută, oferindu-i lui Andrei Șișoe ocazia de a marca un hat-trick, în vreme ce Mihai Petruț a punctat în prelungiri pentru 8-2, un scor mai sever decât diferența de valoare dintre cele două echipe.
Deși pe parcursul partidei s-au auzit tot felul de acuze, întreaga echipă merită felicitată pentru dăruirea cu care a luptat pentru victorie în acest joc.