luni, 8 octombrie 2012

Cum nu se poate mai rău: AMEFA 1911 - INTER CLUJ 2-7 (1-3)

Joi, 4 octombrie, de la ora 21, AMEFA 1911 a disputat un meci restanță cu INTER CLUJ, care ar fi trebuit să aibă loc în prima etapă a noului sezon. Din păcate, de data aceasta echipa noastră a avut probleme serioase de lot, la partidă prezentându-se doar șase persoane, respectiv: Andrei Șișoe - Raularian Rusu, Tudor Boier - Robert Macula, Cătălin Palfi - Paul Lung. Adversarii au venit în șapte, dar, conform noilor reguli, s-a jucat 5+1 (ei au avut o rezervă).
Deși nu am fost dezavantajați numeric, s-a dovedit că terenul e prea mare pentru doar cinci jucători de câmp și rezervele noastre de energie au secătuit, în special spre sfârșitul meciului. Adversarii s-au dovedit mai puternici și la acest capitol, ca de altfel și la celelalte, astfel că victoria lor a fost una meritorie.
AMEFA a deschis scorul prin Cătălin Palfi, care putea ulterior majora diferența, dar a șutat în bară, respectiv în portar. Cei de la INTER CLUJ au revenit în joc și până la pauză au reușit să întoarcă meciul în favoarea lor.
În a doua repriză, scorul s-a menținut foarte multă vreme la 3-1, cu AMEFA atacând și ratând din toate pozițiile. Adversarii s-au mulțumit să contraatace și au avut și ei situații bune de a marca. Până la urmă, în ultimele minute, meciul s-a ”rupt”, adversarii marcând aproape la fiecare fază, în vreme ce echipa noastră a mai reușit un singur gol, prin Tudor Boier. Pe final, acesta l-a schimbat între buturi pe Andrei Șișoe, cu singurul rezultat că am mai primit un gol în prelungiri.
AMEFA traversează o perioadă de criză de rezultate pe fondul unei participări inconstante la meciuri a jucătorilor de ”bază”. Fără îndoială, și în formula standard, meciul cu INTER CLUJ ar fi fost unul dificil și poate am fi pierdut, dar nu în această manieră.