marți, 23 octombrie 2012

Greu și cu ultimele clasate: DELTA - AMEFA 4-6 (2-2)

După ce în primele patru jocuri AMEFA 1911 a întâlnit echipe de pe primele cinci poziții din clasamentul actual (și nu tocmai cu succes), la ultimele două partide am avut în față echipe de pe ultimele locuri, fără niciun punct până în momentul de față. Meciul de duminică, 21 octombrie, cu DELTA, ar fi trebuit așadar să fie unul mai ușor, dar până la urmă nu a fost deloc așa. La ora 20, pentru AMEFA erau prezenți la teren următorii: Loránt Kis - Adrian Macavei, Raularian Rusu, Vlad Marian, Eugen Ciobanu, Cătălin Palfi, Bernold Déri, Vasile Darvai, Dănuț Huciu și Andrei Șișoe. Cum adversarii (mai... colorați) au venit doar în număr de șase, am avut nu mai puțin de patru rezerve!
În ciuda ascendentului numeric (de pe margine, că pe teren am fost egali), AMEFA nu a reușit să se impună clar în acest joc. Mai mult, după o perioadă cam îndelungată de tatonare, DELTA a deschis scorul la jumătatea primei reprize, moment în care am ”schimbat liniile” ca la hochei. AMEFA a reușit egalarea prin Raularian Rusu, după un corner, și apoi a preluat conducerea după o acțiune de toată frumusețea a lui Eugen Ciobanu, dar adversarii au egalat încă odată înainte de pauză.
În a doua repriză, tot cei de la DELTA au preluat surprinzător conducerea cu un șut norocos din afara careului. La 3-2 pentru adversari, AMEFA a început să pună stăpânire pe joc, trioul Andrei Șișoe - Eugen Ciobanu - Dănuț Huciu fiind decisiv în acest sens. Mai întâi, Dănuț Huciu a egalat din careu, apoi Andrei Șișoe a executat magistral o lovitură liberă, aducând AMEFA în avantaj (4-3) și tot el a marcat pentru 5-3 după o cursă solitară în care a înșirat în dribling aproape toată echipa adversă. Cei de la DELTA au mai înscris odată și au avut și alte ocazii (inclusiv câteva bare), dar golul lui Dănuț Huciu a închis tabela, consfințind o victorie muncită.
AMEFA traversează o perioadă mai grea, mai ales din cauza lipsei de omogenitate a lotului. În aceste condiții, orice punct este binevenit. Obiectivul pe termen scurt ar fi însă refacerea omogenității echipei, pentru ca aceasta să se poată lupta de la egal la egal cu primele clasate, nu cu ultimele clasate.