duminică, 10 iunie 2012

E greu să revii de la 0-4: BISTRIȚA - AMEFA 4-3 (2-0)

Vineri, 8 iunie, de la ora 22, care a devenit în mod ciudat și nedorit o oră constantă de disputare a partidelor pentru AMEFA, pe terenul CMC 1 s-a consemnat o înfrângere surprinzătoare a echipei noastre în fața penultimei clasate, BISTRIȚA, pentru care a evoluat însă o selecționată alcătuită preponderent din jucători de la Pata. Principala cauză a înfrângerii a fost lotul subțire cu care ne-am prezentat, și anume: Paul Șofron - Raularian Rusu, Adrian Macavei - Cătălin Palfi, Horațiu Mureșan - Raul Tat, Andrei Șișoe. Cartonaș galben: Horațiu Mureșan (pentru ținere de tricou a adversarului).
Ambele echipe au început meciul în șase jucători, dar adversarilor le-a venit mai repede al șaptelea component, astfel că BISTRIȚA a avut superioritate numerică vreme de jumătate de repriză. La AMEFA a întârziat Andrei Șișoe, care, pe deasupra, a evoluat accidentat. Chiar și în inferioritate, AMEFA a dominat teritorial, dar fără să-și creeze ocazii mari de gol. S-a insistat prea mult cu șuturi de la distanță, rareori acestea prinzând cadrul porții. Cei de la BISTRIȚA s-au apărat organizat și au jucat mai mereu pe contraatac, iar în finalul primei reprize au profitat de nesincronizările din apărarea noastră pentru a deschide scorul și, mai apoi, a se distanța.
Părea un simplu foc de paie, dar și în repriza a doua, jucătorii noștri s-au întrecut în a-l lua la țintă pe portarul advers, în timp ce adversarii au mai punctat de două ori și ar mai fi putut să marcheze dacă nu erau intervențiile lui Paul Șofron. Golul patru l-au marcat tocmai când Paul Șofron îi lăsa locul în poartă lui Horațiu Mureșan. Până la urmă, între buturi a intrat Andrei Șișoe, iar jocul celor de la AMEFA s-a schimbat în bine. Cătălin Palfi a prins un șut bun din lateral, la colțul lung, mingea fiind ușor deviată, și a marcat primul gol pentru AMEFA. Mai erau însă numai 10 minute de joc. Raul Tat a marcat din careu din pasa lui Horațiu Mureșan, iar același Cătălin Palfi a dus scorul la 4-3. Forcingul de final nu a mai dat roade pe tabelă.
AMEFA a pierdut un joc pe care l-ar fi câștigat cu ușurință într-o formulă mai apropiată de cea standard. Apărarea a fost prea des depășită, iar atacul nu a funcționat mai deloc. Cele mai periculoase faze, până la goluri, au pornit de la Paul Șofron, care a trimis mingi "pe tavă" în careu lui Raul Tat și Raularian Rusu, ratate însă cu seninătate de aceștia. Singurul lucru pozitiv demn de menționat a fost debutul cu două reușite a lui Cătălin Palfi, care a alergat și s-a zbătut mult, dar a fost insuficient susținut. Sperăm că vinerea viitoare, de la aceeași oră, echipa să arate altfel, în toate sensurile.