sâmbătă, 30 iunie 2012

Ne-am desprins pe final: BUBA MARA - AMEFA 1-4 (1-2)

AMEFA 1911 a făcut unul dintre cele mai slabe meciuri din acest sezon luni, 25 iunie, de la ora 18, pe terenul CMC 1, dar cu toate acestea a câștigat destul de clar confruntarea cu BUBA MARA, echipă aflată înaintea jocului pe locul 4, dar care nu s-a ridicat nici pe departe la înălțimea așteptărilor. În mod normal, AMEFA ar fi trebuit să-și îmbunătățească mult mai serios golaverajul, dar numărul foarte mare de ratări din situații clare a făcut ca emoțiile să persiste până aproape de sfârșitul partidei. Meciul s-a desfășurat pe o vreme închisă, cu mai multe reprize de ploaie. Pentru AMEFA 1911 au evoluat: Paul Șofron - Horea Ionuț Meleg, Eugen Ciobanu, Raularian Rusu, Florin Mureșan, Horațiu Mureșan, Cătălin Palfi, Andrei Șișoe.
AMEFA a dominat partida încă de la început și seria de ratări de la poarta adversă ne-a făcut să credem într-o victorie facilă. Cu toate acestea, la unul dintre rarele atacuri ale adversarilor, aceștia au deschis scorul cu un șut deviat în mod nefericit de Horea Meleg în proprie poartă. Imediat, AMEFA a egalat prin Andrei Șișoe, care a schimbat traiectoria unei mingi șutate de Florin Mureșan. În finalul primei reprize, Paul Șofron, exasperat de ratările colegilor, a ieșit în dribling din poartă până aproape de poarta adversă, de unde i-a pasat decisiv lui Andrei Șișoe, care a finalizat: 2-1 la pauză.
În repriza a doua, festivalul de șuturi în portar, pe lângă și peste poartă a continuat, campioni absoluți fiind (la egalitate) Horațiu Mureșan și Andrei Șișoe. Sesizând că AMEFA nu reușește să bage mingea în ațe, cei de la BUBA MARA au ieșit mai curajos la joc și chiar au avut câteva situații de a înscrie, dar Paul Șofron a fost la post. În cele din urmă, după câteva zeci de ocazii irosite, Horațiu Mureșan a reușit să marcheze golul desprinderii, când mai erau doar câteva minute de joc, iar Cătălin Palfi a închis tabela cu un șut la colțul scurt.
Adversarii se pot bucura că au scăpat doar cu 4-1, căci este imposibil ca vreo echipă să mai rateze atât de multe oportunități clare de gol într-un singur meci.