sâmbătă, 23 iunie 2012

Am fi putut mai mult: FC Timișoreana - AMEFA 4-2 (2-1)

O nouă înfrângere pentru AMEFA 1911 s-a consemnat vineri, 22 iunie, de la ora 19, pe terenul CMC 1. De data aceasta însă nu vom putea câștiga la "masa verde" întrucât adversarul, FC Timișoreana, a fost într-adevăr cel anunțat, o echipă care are șanse reale de a ocupa poziția a doua la finalul acestei ediții de campionat în divizia E. AMEFA 1911, față de meciurile precedente, s-a prezentat mai bine, având în teren pe: Andrei Șișoe (Alex Corondan) - Horea Ionuț Meleg, Eugen Ciobanu, Raularian Rusu, Cătălin Palfi, Robert Macula, Florin Mureșan, Horațiu Mureșan.
Adversarii, cu o medie de vârstă mult mai ridicată decât a noastră, au impresionat mai ales prin caracterul speculativ al jocului lor de atac. AMEFA a dominat în general jocul, dar, ca și în alte dăți, a lipsit clarviziunea la finalizare. În prima repriză, Andrei Șișoe a avut câteva intervenții bune, dar majoritatea ocaziilor au aparținut lui Robert Macula, Horațiu Mureșan și Florin Mureșan, care au șutat imprecis. Până la urmă golul a venit, Cătălin Palfi trimițând puternic și plasat, la rădăcina barei. FC Timișoreana a dat o replică bună și a întors rezultatul până la pauză, pe fondul unor neatenții din apărarea noastră, speculate, cum spuneam, la maximum.
În a doua repriză, ocaziile s-au înmulțit la ambele porți, nu însă și golurile. Adversarii au beneficiat iarăși de eroarea jucătorilor noștri. Eugen Ciobanu (altfel, cel mai bun de pe teren), în încercarea de a opri un atacant advers, a trimis mingea în proprie poartă, pe lângă portarul Alex Corondan (care l-a înlocuit la pauză între buturi pe Andrei Șișoe, urcat în atac). AMEFA a atacat în continuu și a ratat ocazii monumentale, inclusiv cu poarta goală, în special prin Andrei Șișoe (care a trimis de două ori și în bară) și Florin Mureșan. În cele din urmă, Andrei Șișoe a marcat, după o suită de pase reușite, plecată de la Robert Macula. La 3-2 speranțele au renăscut, dar au fost repede îngropate de adversari, care au înscris aproape imediat, prin întoarcere, din careu. Este drept că ei au mai avut și alte oportunități de a înscrie, inclusiv o bară și ratări din situații extrem de favorabile, la fel ca și cele ale noastre.
Rezultatul de 4-2 exprimă oarecum raportul de forțe din teren, dar AMEFA 1911 a arătat ca o echipă care nu este departe de valoarea echipelor de pe primele locuri. Adversarii au câștigat mai mult datorită unui plus de experiență și de coeziune, care le-a permis să valorifice la maxim momentele-cheie ale jocului, când au beneficiat de unele naivități ale formației noastre. În ciuda înfrângerii, AMEFA a făcut un meci bun, dar finalizarea rămâne principala noastră problemă.