sâmbătă, 2 iunie 2012

Cu emoții până aproape de final: PHOENIX STARS - AMEFA 5-7 (3-3)

Joi, 31 mai, de la ora 22, AMEFA 1911 a avut un meci cu un adversar teoretic accesibil, PHOENIX STARS, dar care s-a dovedit foarte tenace și greu de învins. Pe terenul CMC 2 (umed din cauza ploii care a precedat partida) au evoluat pentru AMEFA următorii: Paul Șofron - Mădălin Petcu, Raularian Rusu, Horațiu Mureșan, Raul Tat, Robert Macula, Raul Giurgi, Tudor Boier și Andrei Șișoe. Cartonaș galben: Paul Șofron (pentru henț în afara careului).
Prezența destul de numeroasă, clasarea adversarilor pe locul 13 și golul înscris chiar în startul partidei de Robert Macula, cu un șut la vinclu, au dus încrederea în victorie la cote nebănuite. La fel de nebănuite au fost și replicile adversarilor, care au reușit să marcheze două goluri și să preia conducerea. Raularian Rusu a egalat, dar din nou cei de la PHOENIX STARS au marcat, din lovitură liberă. Repriza s-a încheiat totuși la egalitate, Raul Giurgi punctând pentru echipa noastră după mai multe ratări colosale în fața porții adverse.
În a doua repriză, tocmai când credeam că ce a fost mai greu a trecut, adversarii ne-au surprins din nou pe contraatac și s-au desprins la 5-3 (unul din goluri fiind tot din lovitură liberă). Din acel moment, amefiștii nu și-au mai permis erori. Gluma îngroșându-se și simțind că scapă o victorie facilă printre degete, jucătorii de la AMEFA au asaltat careul advers și au reușit până la urmă să întoarcă rezultatul, prin golurile marcate de Andrei Șișoe, Raul Tat și Tudor Boier (două), însă abia pe finalul meciului!
Adversarii n-au fost departe de a produce surpriza, la fel ca și în partida tur, când totuși conduceau cu 5-0 la pauză. De data aceasta, AMEFA a revenit însă în timp util pe tabelă, și a câștigat cu un scor mai neobișnuit. Dacă facem abstracție de victoria cu 21-0 cu ARobs, acesta este meciul în care s-au înscris cele mai multe goluri (12), iar meciul din tur (pierdut cu 6-4) nu a fost nici el departe de record! Dacă mai adăugăm și numeroasele ratări, avem în față imaginea corectă a unei partide deschise, în care atacanții și-au făcut datoria, iar defensivele mai puțin.