duminică, 20 noiembrie 2011

Scor de proporţii la un presupus derby: Friend Boys - AMEFA 2-9 (0-2)

Duminică, 20 noiembrie, de la orele 19, pe terenul CMC 2, AMEFA 1911 a întâlnit o vecină de clasament - Friend Boys, care înaintea jocului avea acelaşi număr de puncte, dar golaveraj mai bun. Cu toate acestea, AMEFA a tranşat fără probleme meciul, jucând şi într-o formulă apropiată de cea optimă: Paul Şofron - Eugen Ciobanu, Horaţiu Mureşan, Raularian Rusu, Flaviu Marc, Florin Mureşan, Raul Tat, Tudor Boier, Andrei Şişoe. Cartonaş galben: Eugen Ciobanu (pentru alunecare).
Prima repriză a fost mai echilibrată, deşi scorul s-a deschis repede, după o aruncare cu mâna a lui Paul Şofron în careul advers. Mingea a fost uşor deviată de un fundaş advers, derutându-l pe portar: 0-1. Pe finalul primei părţi, AMEFA şi-a majorat avantajul printr-un şut puternic al lui Raul Tat.
În a doua repriză, echilibrul s-a rupt complet, iar golurile au curs în poarta adversă, autori fiind Horaţiu Mureşan (cu două reuşite), Andrei Şişoe şi Tudor Boier (cu ajutorul transversalei). La 0-6, Flaviu Marc a făcut un fault în careu, şi Friend Boys au marcat din penalty. La faza următoare, un fundaş advers a scos mingea cu mâna de pe linia porţii şi a fost eliminat. Penalty-ul a fost executat de Tudor Boier, care a înscris după ce portarul a respins în faţă. Până la final au mai punctat Raul Tat (cu călcâiul) şi Florin Mureşan. Întrucât toată lumea a dorit să înscrie, apărarea a fost puţin neglijată, astfel că adversarii au reuşit şi ei să marcheze (în inferioritate), stabilind scorul final: 2-9.
A fost probabil cel mai bun meci al AMEFA 1911 de la înfiinţare, o victorie fără emoţii în faţa unei echipe cu care suntem în concurenţă directă pentru un loc pe podium.